Cyklistika zažívá boom. Prodeje kol vyletěly strmě nahoru. Sehnat náhradní díly je kumšt. Čekací doba na nový bicykl je mnohdy jako v dobách před sametovou revolucí. Snad nikdo si nedovolí zpochybňovat, že jízda v sedle se stala životním stylem.
Jenže mnozí se k jednostopému miláčkovi vrátili po letech, kdy tělu dopřávali snad až příliš velký odpočinek. Možná si řeknete, že při jízdě na kole není co zkazit. Ale neničíme tělo nevhodným dávkováním kilometrů, špatným posedem, nepřijatelným charakterem jízdy či neadekvátním výběrem kola?
FTVS sází na individuální přístup
Na internetu najdete mnoho samozvaných lektorů a zaručených odborníků, někteří dokonce pořádají speciální semináře. Ovšem nejde mnohdy o další pomyslný nevhodný dílek skládačky?
Fakulta tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy se rozhodla ve spolupráci s Českým svazem cyklistiky připravit odborné kempy, které mohou být prvním stupněm na cestě k získání trenérské licence. Současně poslouží široké veřejnosti jako možnost vzdělání v oboru cyklistika.
„Celá akce má dvě roviny,“ říká Hanka Topolovová z UK FTVS, která je koordinátorkou celého projektu určeného pro vyznavače silniční, MTB i gravel cyklistiky.
„Chceme být prospěšní nejen odborné sekci, ale i obyčejným cyklistům, kteří se chtějí zdokonalit v jízdě, doplnit informace o kompenzačních cvičeních, regeneraci. Pokud někdo systematicky trénuje a nedochází k progresu, tak i pro něj je náš kemp. Nezaměřujeme se primárně na výkon, naší filozofií je snaha naučit lidi pochopit cyklistiku,“ vysvětluje Hanka Topolovová.
„Kempů pořádaných cyklistickými srdcaři a nadšenci je mnoho, nicméně mnohdy chybí odbornost. Nám jde o fyziologii pohybu, o anatomii a celkovou odbornost, jejímž garantem je fakulta,“ poukazuje na hlavní přednost času stráveného na kempu v Žacléři v Krkonoších, kde čeká účastníky nabitý program od ranních sedmi hodin až do večera.
„Kemp bude případným zájemcům o trenérskou licenci uznán jako praktická část. Pak už stačí jen zvládnout třicet hodin teorie na fakultě k získání licence C, a pak se vzdělávat dále a získat i licenci B,“ říká Hanka Topolovová.
„Velký důraz klademe na individuální přístup. I proto budou účastníci kempu pro praktické tréninky rozděleny do skupin podle výkonnosti a pochopitelně podle zaměření,“ zdůrazňuje Hanka Topolovová.
Jako hosté Kristián Hynek a Michal Stark
Cyklistický kemp pod patronací UK FTVS UK se uskuteční od 8. do 11. září v Žacléři v Krkonoších. Jako přednášející a současně instruktoři účastníky osloví vítěz Cape Epic Kristian Hynek, medailista z paralympiády Michal Stark či Svatopluk Henke, bývalý profesionál ze silničního pelotonu.
Cena pro veřejnost je 8900 korun, pro studenty 5900 korun, přičemž součástí je kurz, ubytování, snídaně a balíček od partnerů v hodnotě 1500 korun.
Více informací na Aktuality – Fakulta tělesné výchovy (cuni.cz) nebo Cyklistika na UK FTVS!