Je správné, aby děti konzumovaly v rámci sportovních aktivit nejrůznější proteinové a další výživové doplňky? Mají už děti v základních školách držet diety, aby dosahovaly lepších výsledků? A je jednou z cest k dosažení vytoužené mety začít už v dětství s veganstvím?
Otázky spojené s výživovými postupy u sportovců ze základních škol se snaží rozklíčovat Vojtěch Hačecký, fyziolog z Centra Sportovní medicíny.
„Obrovský nesmysl představuje omezení dětí z hlediska příjmu masa. Živočišná bílkovina je jediná, kterou umí tělo stoprocentně využít. Nutit dítě k veganství je při sportu čirý nesmysl. Maso či jiné zdroje živočišné bílkoviny je pro děti z hlediska tělesného vývoje nezbytné.
Můžeme polemizovat, zda je vhodné kuřecí, krůtí či hovězí maso. Ale v kombinaci a nejlépe při dominanci rybího masa by rozhodně v jídelníčku nemělo chybět. Stejně tak jako mléčné výrobky. Už jen proto, že děti potřebují vyšší příjem proteinů.
Ať už děti sportují závodně či jen pro zábavu, je zbytečné zahlcovat je potravinovými doplňky. Pokud mají vyváženou stravu a dopřejí si denně pět porcí ovoce a pět porcí zeleniny, přičemž porcí je míněna mistička v podobě jejich dlaně, jsou doplňky nesmyslem.
Rodiče by se rozhodně měly vyvarovat bezhlavého nakupování doplňků či úprav v jídelníčku jen na základě rad na internetu či doporučení z doslechu. Děti skvěle reagují na reklamní podněty, stejně tak mají snahu kopírovat potraviny od kamarádů. Ale jen proto, že si drahou proteinovou tyčinku přinese spolužák, ještě neznamená, že je to zdravé. Dokud není nějaká intolerance potvrzená lékařsky, dopřejte vašemu potomkovi maximálně pestrou stravu.
Děti mají menší glykogenové zásoby
Poslední dobou se objevují slogany typu „jíš cukr, nezhubneš“ nebo „úplně nový revoluční přístroj na hubnutí“, což je regulérně lživá reklama.
U dětí by měl být při střední intenzitě tréninku příjem deseti gramů sacharidů na kilogram za den. A 1,4 až 1,7 gramů bílkovin na kilogram tělesné hmotnosti na děti. Při tvorbě jídelníčku pamatujte, že děti mají menší glykogenové zásoby než dospělí.
Jenom pro představu, dívky mezi devátým a třináctým rokem by za den měly přijmout 6700-8300 kj při střední aktivitě. U chlapců stejné věkové kategorie je to 7500-9100 kj. V případě dívek v rozmezí čtrnácti až osmnácti let je příjem 8300-11 000 kj, v případě jejich vrstevníků je to 11 000-11 5000 kj.
Pokud vyrazíte na sportovně laděný výlet, netrapte se rozhodně podobou svačiny jen se snažte omezit zdroje typu „junk food“. Dělejte dětem jídlem radost. Upevňujte především jejich návyky k pohybové aktivitě.“