Nebere konce! Je vytrvalejší než nejlepší cyklisté. Pandemie koronaviru. Už přes dva roky trápí svět, sportovce nevyjímaje. Česko zaplavila mutace omikron. Ve srovnání s předešlými má ve většině případů lehčí průběh, mnohdy i bezpříznakový. Jaká jsou pravidla pro sport a lidi nakažené mutací omikron vysvětluje Vojtěch Hačecký z Centra sportovní medicíny…
„Lidé mají často dojem, že jsou zcela v pořádku, nic jim není a mají jen něco jako rýmičku. Každopádně i tak by měli myslet na vlastní zdraví, sport by měl jít dočasně na druhou kolej. Často slyším, že pokud je člověk bezpříznakový a nemá žádné potíže, nic ho nelimituje ve sportovní přípravě.
Jenže návrat ke sportu po prodělaném omikronu by měl být naprosto totožný jako v případě předešlých variant nemoci covid-19.Vol
Všichni, ale minimálně ti, pro něž není sport obživou, by měli mít na paměti, že zdraví je přednější než trénink. Stejné doporučení u nás dostávají i největší hvězdy. Nedává smysl riskovat, že si poškodíte zdraví. A je jedno, zda jezdíte na kole pro radost po českých okreskách, nebo se chystáte bojovat o olympijské medaile.
Volno je lepší než konec sezony
Tělu rozhodně neublíží pár dnů odpočinku. Je lepší dopřát si volno a být odpočatý do další přípravy než si přivodit trable v podobě poškození srdečního svalu, které následně zhatí celou sezonu nebo nás může následně úplně vyřadit ze sportování.
Ideální program zní dopřát si deset dnů klidu od prvního pozitivního testu ať i když nemám žádné příznaky.
Každopádně ke sportu by se člověk měl vracet v rozmezí desátého až čtrnáctého dne od prvního pozitivního testu. Za předpokladu, že již nemáte žádné příznaky alespoň pět dní!
Pokud netrpíte dušností nebo necítíte žádnou neobvyklou slabost, můžete se zapojit do sportovní činnosti. Ovšem jen v lehké intenzitě. Řeč je o procházkách, v případě výletu na hory třeba na běžkách, ovšem nikoliv ve zvlněném terénu a velice volným tempem.
A teprve po týdnu ve skutečně nízké intenzitě, při velmi bedlivém sledování zdravotního stavu, můžete uvažovat o přidání zátěže. Rozhodně se vyvarujte kruhových tréninků, intervalových tréninků v sedle kole.
I omikron si žádá zátěžové EKG
Rozhodně je potřeba po prodělání nemoci, a je úplně jedno, zda jde o variantu omikron, zvolnit. A v případě sportovců se doporučuje absolvovat zátěžové EKG, aby se vyloučily případné změny na EKG křivce. Zejména v případě dlouhotrvajících obtíží by se lidé určitě měli objednat a vyšetření absolvovat. Pokud kupříkladu i v nízké intenzitě trpíte dušností, silným pocitem slabosti, neměli byste vyšetření u sportovního lékaře odkládat. Pokud si dopřejete dvacet dnů klidu, začnete s lehkým sportem a ani po třech či čtyřech týdnech nedojde k posunu výkonnosti, je nutné řešit vše s odborníky.
Pojem postcovidový syndrom není nijak zveličený nebo vybájený. Jde o závažný problém. A trpí jím právě hlavně lidé, kteří při onemocnění covid-19 nedbali rad lékařů a pustili se buď hned při nemoci nebo krátce po jejím skončení do sportu, přitom tělo nebylo na zátěž připravené. Následně se vzpamatovávali měsíce. Je samozřejmě individuální, na jak dlouho zůstane tělo poznamenané, ale bavíme se o měsících, nikoliv o dnech nebo týdnech. Proto neriskujte zdraví.“
Vojtěch Hačecký, sportovní fyziolog z Centra sportovní medicíny, specializující se na individuální tréninkové programy. Vicemistr světa v dráhové cyklistice, který část cyklistické kariéry prožil v zahraničí. Nejprve čtyři roky s Centrem sportovní medicíny spolupracoval v pozici závodníka, který se sám trénuje. A poslední tři roky je součástí lékařského týmu pečujícího o olympijské medailisty, ale i prosté hobby sportovce.