Cyklistické brýle nejsou jen výsadou letních měsíců! Chránit oči je nutné i během zimních týdnů, kdy cesty pokrývá bláto, zbytku sněhu či ledu nebo prachový posyp po předešlém náledí.
Vybrat kvalitní cyklistické brýle není však vůbec snadné. Pokusíme se shrnout, co všechno by nová ochrana očí, kterou jste dost možná očekávali pod stromečkem na Štědrý den marně a nyní budete muset sami vybírat, měla umět.
Největším nepřítelem očí jsou hmyz, ve vzduchu poletující nečistoty, větve podél cest, odletující kamínky, v zimě na horách také ultrafialového záření rostoucí úměrně s nadmořskou výškou či reflexní sníh a led. Pamatujte, že UV záření bývá v zimě mnohdy silnější. Proto rozhodně není žádné hrdinství jezdit na přelomu roku jen v helmě bez brýlí.
Zorníky
Primárně by cyklistické brýle měly chránit oči právě proti slunci. Měly by být schopné reagovat na stín v lese i náhlou změnu počasí třeba v podobě deště. A samozřejmě mít UV ochranu pohlcující ultrafialové záření UVA a UVB.
Velice důležité jsou proto zorníky (neboli skla), od nichž se často odvíjí cena brýlí. Bývají z polykarbonátu, který nezkresluje viděný obraz a v případě většího nárazu nevzniknou ostré střepy.
Levnější modely jsou osazené plastovými zorníky, ty ovšem mohou terén zkreslovat, nejsou ani tak odolné proti poničení. Tvrzené čočky jsou zase výsadou kvalitnějších modelů.
Ať už si sportovní sluneční brýle nasazujete během zimy na vyjížďku na kole nebo třeba kondiční trénink na skialpech, měly by brýle dokázat reagovat na proměnlivé světelné podmínky.
Projasňující nebo ztmavující zabarvení zorníku nebo pokročilé samozabarvovací zorníky okamžitě reagují na aktuální světelné podmínky ztmavnutím při intenzivním svitu, při nižším se naopak mění až na čiré.
Platí také, že čím dražší model, tím obsahuje více dalších vrstev speciálních materiálů. Například úprava proti mlžení zabraňuje kondenzaci vlhkosti během intenzivní aktivity či za vlhkého počasí.
Polarizační úprava
Polarizační úprava nepropouští odrazy světla od lesklých ploch, jako jsou skla kolemjedoucích vozů, rozpálená vozovka či vodní hladina podél cesty. Pro velmi slunečné dny a horské výjezdy se hodí zrcadlová úprava odrážející značnou část světelných paprsků.
Rámeček
Rámeček by měl být dostatečně mechanicky odolný, zároveň lehký. Stranice mohou být nastavitelné a osazené neklouzavou vrstvou, stejně jako nosník. I tyto části totiž brání vniknutí nečistot z různých úhlů.
Brýle musí dokonale splynout s obličejem, aby člověk vlastně nevěděl, že je má. Důležité je také vyzkoušení spolu s přilbou. Někdy totiž tvar horní částí brýlí a spodní lem přilby nezapadají do sebe.
Dobrá přiléhavost chrání také oči. „Zabraňuje silnému proudění vzduchu a následnému vysušování. To je důležité zejména v případě, že nosíte kontaktní čočky,“ upozorňuje Lucie Valešová, primářka oční kliniky.
A důrazně žádá každého, komu se začne zdát, že vidí neostře, aby navštívil lékaře. Cyklisté s vadou zraku bývají také častými pacienty, kteří se rozhodnou podstoupit laserovou operaci očí. „Týká se to nejen vrcholových, ale i rekreačních sportovců. Zrak totiž zásadně ovlivňuje každý sportovní výkon,“ dodává Lucie Valešová.
Tak šťastnou ruku při výběru a mnoho kilometrů s ostrým viděním.