Miluje cyklistiku a jídlo. V prvním odvětví je nadšená hobby sportovkyně, která druhým rokem objevovala kouzlo silničního kola. V případě druhém je nicméně mistrem oboru, který si sportovní terminologií zaslouží duhový trikot mistra světa. Jitka Veselá, finalistka MasterChefa.
Pro všechny, kdo si dali do nového roku předsevzetí o zdravějším přístupu k jídelníčku, je tu startovní „balíček“ na úvod. Speciální menu na Nový rok připravené Jíťou z MasterChefa. Všechny porce jsou koncipované pro čtyři osoby. Tak dobrou chuť.
Polévka – dýňový curry krém
Ingredience: ghi 4 lžíce (nebo olivový olej), 1 velká cibule, 3 mrkve, 1 dýně hokaido, kari koření 2 polévkové lžíce, tmavý cukr 4 polévkové lžíce, 1l vývaru (nebo vody), kokosové mléko 100ml, limetka, sůl, dýňový olej na servis, rohlík či houska na krutony, oříšek másla.
Postup: Na ghí (nebo oliváči) osmahnete nakrájenou cibuli, přidáte mrkev na kousky a dýni na kousky. Mrkev oloupete nebo oškrábete. Dýni neloupete, jen dobře omyjete. Přidáte 4 lžíce tmavého cukru a 2 lžíce kari. Osolíte. Restujete co nejdéle tak, aby se úplně nepřipálil hrnec. Zalijete vývarem nebo vodou a necháte vařit hodně doměkka. Co nejlépe rozmixujete, konsistence musí být naprosto hladká. Přidáte kokosové mléko a provaříte. Dochutíte limetkovou šťávou a solí dle chuti. Krutony si uděláte ze starší housky – kostičky na menším plameni nasucho osmahnete (klidně 5-6 minut), nakonec přidáte oříšek másla.
Servis: Servírujete do hluboké misky, lehce zakápnuté dýňovým olejem (nemusí být, pro někoho je příliš aromatický a hořký) a krutony.
Předkrm – mušle sv. Jakuba ve slanině s petrželovým pyré a pažitkovým olejem
Ingredience: 4 mušle sv. Jakuba, 5 plátků kvalitní anglické slaniny nebo pancetty, slunečnicový olej 300ml, trs čerstvé pažitky, čerstvý kopr na ozdobení, 4 kořenové petržele, smetana ke šlehání 100ml, citron, sůl.
Postup: Mušle svatého Jakuba očistíte, tzn. sundáte z nich „nožku“. Po obvodu obalíte v plátku slaniny. Osolíte a opepříte. Pažitku a olej mixujete v mixéru cca 5 minut, přelijete do hrnce a přivedete skoro k varu. Přecedíte přes papírovou utěrku a vznikne krásně zelený olej.
Očištěné petržele nakrájíte na kousky, zalijete smetanou a pomalu vaříte. Osolíte. Jakmile se smetana dostatečně svaří, důkladně rozmixujete. Konzistence musí být hladká. Dochutíte solí a citronem.
Obalené mušle zprudka ze všech stran osmahnte. Jeden plátek slaniny osmahnete na pánvi. Osušíte. Ledabyle natrháte.
Servis: Doprostřed hlubokého talíře úhledně vykroužíte kruh z petrželového pyré. Doprostřed umístíte osmahnutou mušli. Hojně pokapete pažitkovým olejem. Ozdobíte snítkami kopru. Okolo ozdobíte kousky slaniny.
Hlavní chod – kachní prso s restovanými portobelo žampiony a batátovými klínky
Ingredience: 2 kachní prsa, sůl, pepř, batáty, olivový olej, 2 velké portobelo žampiony, šalotka, listová petržel, citron.
Postup: Kůži kachního prsa nakrájíme „na ježka“ nebo „na mřížku“. Hojně osolíme a opepříme. Položíme kůží dolů na studenou pánev a necháme na celkem silný plamen restovat. Po 5-6 minutách otočíme a restujeme z druhé strany dalších 5-6 minut (dle velikosti prsou). Poté uložíme do trouby na malý plech a necháme 5 minut na 140 stupňů dotáhnout – ideální je použít teplotní sondu, nastavenou na 55 stupňů.
Portobelo žampiony očistíme (nemyjeme) a nakrájíme na plátky. Najemno nakrájenou cibulku osmahneme na olivovém oleji dozlatova. Pak přidáme nakrájené žampiony a na větším plamenu orestujeme, aby byly krásně zbarvené a křupavé (nesmí se vařit, ale restovat). Osolíme, opepříme a hojně zakápneme citronovou šťávou. Nakrájíme si hladkolistou petrželku a houby pořádně posypeme.
Batáty nakrájíme na klínky, dáme je na pečící papír na plech, osolíme, opepříme a pěkně zakápneme olivovým olejem. Pečeme na 190 stupňů, dokud nejsou vevnitř krásně měkké a na povrchu křupavé.
Kachní prso nakrájíme na tenké plátky nebo ukrojíme úhlednou kostku. Šťávu, která z masa vyteče si necháme na polití masa.
Servis: Plátky masa položíme za sebe na talíř nebo kostku masa do dvou třetin talíře. Doplníme žampiony a batátovými klínky. Maso polijeme výpekem.
Dezert – kokosová panna cotta s mangovým přelivem
Ingredience: kokosové mléko 600 mililitrů, 2 plátky želatiny, 2 lžíce medu, mango, třtinový cukr, citron, kokos plátky.
Postup: Plátky želatiny si namočíme do studené vody a necháme nasát tekutinu. Kokosové mléko zahříváme na menším plamenu (nesmí se vařit). Přidáme med a želatinu a za stálého míchání (šleháme metličkou). Dále zahříváme cca 5 minut. Hotovou směs nalejeme do hrníčků, formiček nebo skleniček a dáme do lednice, aby panna cotta ztuhla. Nejlépe přes noc, ale alespoň 6-8 hodin.
Mango oloupeme, nakrájíme na malé kousky a necháme spolu se lžící cukru zahřívat v menším hrnci. Tyčovým mixerem rozmixujeme. Dochutíme cukrem a citronem dle potřeby.
Servis: Z formičky vysvobodíme panna cottu na talíř a z části ji přelijeme mangovým přelivem. Zlehka posypeme plátky kokosu. Pokud vám nejde panna cotta lehce vyndat, můžete servírovat i ve formičce.