Pohroma pandemie covidu-19 otřásala profesionální (a vlastně jakoukoliv) cyklistikou druhý rok po sobě a zatímco letošní sezona končí, náš sport s blížící se novou sezonou 2022 doufá v nový začátek. Ale dočkáme se návratu ke starým pořádkům?
Tým Israel Start-Up Nation, za který „šlape“ i René Andrle, zatím jediný český sportovní ředitel v nejvyšší kategorii World Tour, podnikl něco, na co musel nejen on minulé dva roky rezignovat. Sezval všechny členy stáje včetně personálu do Izraele na předsezonní seznamovací kemp.
Tréninkové kempy se vrací
Takové team buildingy byly u prvoligových týmů rutinou, než přišla globální nákaza a vše začalo být jinak. A přestože to už pomalinku vypadá na cyklistickou normalizaci, tedy že tomu nejhoršímu už peloton ujel a že příští rok dojde k rozvolňování, přeci jen si doba vynutila své. Takže kdo nebyl v posledním půlroce vakcinován, na týmovou akci nemohl, protože ne tým, ale izraelská vláda nastavila taková pravidla.
Posledních zhruba 18 měsíců, lépe řečeno dvě závodní léta dostávala cyklistika jednu ránu za druhou a závody pokud se rovnou nerušily, tak se překládaly na nové termíny. Přesto sport toto temné období zvládl lépe, než se asi čekalo, když řady závodníků zůstávaly loni uvězněny v karanténách a domácích „vězeních“.
Ale teď je tu listopad 2021 a peloton v tichosti doufá, že snad bude moct otočit stránky kapitoly covid-19. Protože s nemocí, kterou už asi nikdy nikdo zcela nevymýtí, se naučil žít. V bublinách sice a při dodržování striktních pravidel, ale všechny důležité závody se odehrály a na většinu už se vracejí i diváci.
Návrat k normálu už se rýsuje na obzoru. Remco Evenepoel závodil v USA v gravel závodě a potkával se tam se sponzory. Týmy včetně českého Elkovu už zase ladí tréninkové kempy v tradiční španělské destinaci Calpe. Ale stejně ta otázka rezonuje: Bude cyklistika zase jako dřív?
CCC a Qhubeka nepřežily
Rokem 2021 jsme projeli s mnohem menšími komplikacemi než loni, kdy všechno bylo nové a cyklistika se musela teprve adaptovat. Nebylo to sice snadné a řada týmů (za všechny CCC loni a Qhubeka letos) i závodů (třeba podruhé zrušená Tour Down Under) druhý rok krize nepřežila. Ale očkovací programy v Evropě začínají vyplácet dividendy.
A ve vlně opatření teď všichni obracejí zrak k Mezinárodní cyklistické unii UCI, která pilně aktualizuje covidový protokol zavedený loni. Předepsané PCR testy (první 6 a druhý 3 dny před startem) plus dodržování rozestupů zafungovaly, takže se odjely všechny Grand Tour, což je tak trochu zázrak s ohledem na to, jak se celý svět uzavřel do sebe.
Ani v nových předpisech, které mají platit minimálně do února, se závodníci nezbaví pravidelného testování, což týmy i organizátory zase bude stát ranec peněz. A tak jako dřív – jeden pozitivní test v týmu může všechno zbořit. Navíc letní nástup mutace Delta, která v Evropě restartovala nákazu, byl připomínkou, že ještě vyhráno není. Na Giru i Tour to vypadalo, že se můžeme radovat, ale podzim byl návratem do reality.
Testování na covid-19 stojí týmy statisíce
Týmy s ohledem na čím dál větší proočkovanost doufají, že UCI trošku poleví ve své striktní politice předzávodního testování. Protože to stojí peníze! Většina velkých týmů neskrývá, že položka covid v jejich rozpočtu zabírá významné místo v šestimístných hodnotách, když jeden PCR test je stojí v přepočtu kolem 2000 korun. Vynásobte to stovkami závodních dnů a taky počtem personálu, který se kolem profíků musí motat. Do toho jsou týmy, které vedle mužů spravují taky ženskou odnož. A to se pak z profesionální cyklistiky při povinném dvojím testování před startem stává drahý koníček.
Britská Women’s Tour na začátku října byla kratičkou připomínkou toho, jaká cyklistika bývala tenkrát, kdy planeta ještě byla zdravá. Ve Spojeném království totiž takřka všechna omezení padla, potkávání se závodnicemi nebylo limitováno na vymezené časové chlívky, byl umožněn volný pohyb.
Přesto to spíš vypadalo jen na dočasný záblesk minulosti, protože předcovidová norma bez plotů a restrikcí pro všechny zúčastněné už se nejspíš nikdy nevrátí. Některé jizvy, které nám covid nadělal, se budou hojit dlouho. Ale všichni chceme doufat, že tento smutný příběh už je Game over.