Šíleli z něj fanoušci a fanynky po celém světě. Na přelomu tisíciletí byl zářivou hvězdou evropské fotbalové scény a slavil výjimečná vítězství. Brzy však Patrik Berger, bývalý excelentní záložník, absolvuje neobyčejnou cyklistickou výzvu. Chystá se na kole dojet z Prahy do Splitu.
„Nikdy jsem nejel tak šílenou porci kilometrů,“ přiznává s úsměvem sedmatřicetiletý Berger, který se pyšní mimo jiné triumfem v Poháru UEFA v dresu Liverpoolu, vítězstvím v FA Cupu či stříbrnou medailí z mistrovství Evropy s českým národním mužstvem. „Chtěl jsem jet už minulý rok, jenže časově to prostě nebylo možné. Letos už jsem si vše zařídil a hodlám absolvovat všech deset etap,“ vyhlašuje bojovně Berger.
Co ho vede ke zdánlivě bláznivému kroku? „Mám dvě děti a chci jim dokázat, že ještě nepatřím do starého železa a zvládnu tisíc kilometrů i ve svém věku,“ vysvětluje Berger, kterého k zapojení do projektu n zlákal kamarád Mike Saran, zakladatel nadace Sport2Life. Jejím cílem je podpora zdravého životního stylu dětí a mládeže.
Etapy napříč Českem, Rakouskem, Slovinskem a Chorvatskem mají utnout restrikce související s pandemií koronaviru, kdy děti prakticky nemohly sportovat.
Ačkoliv za sebou má profesionální kariéru, neustále sportuje a udržuje se ve skvělé kondici, bude pro něj bitva o dojezd do cíle na chorvatském pobřeží hodně pernou zkouškou. „Deset dnů v sedle za sebou jsem nikdy neprožil,“ přiznává Berger. Ještě měsíc před startem projektu, jehož první kilometry ukrojí účastníci první červnový víkend, byla jeho nejdelší denní tréninková trasa osmdesát kilometrů.
Berger: Trénuji dvakrát v týdnu
„Na svoje poměry trénuji ale docela hodně. Většinou dvakrát v týdnu. Nemám zase tolik prostoru, abych si na kolo sednul každý den,“ přibližuje Berger přípravu na dvanáct set kilometrů dlouhou štreku do Splitu.
„Až do letošního roku jsem jezdil jenom na horském kole. Se silničním jsem začal v rámci tréninku na projekt Sport2Live. Je super, jak rychle kilometry přibývají. Na druhou stranu musím přiznat, že už jsem dvakrát málem skončil ve škarpě. V mých očích jde rozhodně o nebezpečnější variantu cyklistiky ve srovnání s horským kolem, který mě baví určitě více,“ přemítá Berger.
S kolem má bohaté zkušenosti už od útlého dětství. „Jako malý kluk jsem létal na skládačce, to jsme zažili asi všichni,“ vzpomíná s úsměvem. „Jenže naše doba byla jiná. Já jsem jako dítě dělal všechno. V létě jsem hrál tenis, fotbal nohejbal, jezdil na kole. V zimě jsme bruslili, hráli hokej,“ popisuje Berger.
„Dnes se děti soustředí už od útlého věku na jeden sport, ale podle mého je lepší mít širší záběr,“ dumá Berger, který během bohaté hráčské kariéry oblékal dres Slavie, Dortmundu, Liverpoolu, Portsmouthu, Aston Villy, Stoke City či Spartě, kde v zimě 2010 odešel do fotbalového „důchodu“.
A vzpomíná, jak ještě coby hvězda Liverpoolu sledoval Tour de France, největší cyklistickou akci planety. „Většinou jsme totiž byli na soustředění. Takže bitvy Pantaniho, Ullricha či Armstronga byli denní náplní mého programu během odpoledne, kdy jsme měli volno,“ přibližuje Berger, který dostal pozvání ke společnému tréninku i od držitele nejlepšího českého výsledku ze Staré dámy Romana Kreuzigera. „Zatím na realizaci nedošlo. A mám dost obavy, zda bych mu vůbec stačil,“ culil se Berger.