Zakončili jste cyklistikou sezonu a zůstali v rozpacích? Nedosahovali jste výkonů, k nimž jste se upínali a o nichž jste snili? Řešíte, jak naložit s přípravou na kilometry v sedle během příštího roku? We Love Cycling vám přináší návod, jak se dostat do formy.
Základy ve stravování, příjmem energie v sedle kola či samotným tréninkem vás postupně provede Vojtěch Hačecký, sportovní fyziolog z Centra sportovní medicíny, který se specializuje na individuální tréninkové programy. Vicemistr světa v dráhové cyklistice, který část cyklistické kariéry prožil v zahraničí a posledních šest let je součástí lékařského týmu pečujícího o olympijské medailisty, ale i prosté hobby sportovce.
„Osvětlili jsme si pravidlo o denním příjmu potravy v poměru šedesát procent sacharidů, dvacet procent proteinů, dvacet procent tuků.
Nadchází čas určit, zda je cílem sledování příjmu potravy redukce váhy, nebo naopak někdo potřebuje nabrat svalovou hmotu. Je totiž pochopitelně problém kvantifikovat energetický výdej člověka. Jednou z variant je nechat si změřit bazální metabolismus a přičítat energetický výdej jak z tréninků, tak běžných aktivit. Každé zaměstnání totiž vyžaduje jiný přístup.
Sedavé zaměstnání s minimem pohybu a jen minimální mírou stresu totiž vyžaduje naprosto jiný energetický příjem, než pokud je pracovní náplní činnost na stavbě domu, kde jste neustále v pohybu.
Talíř jako kruhový graf
Základní pravidlo z výživy je, že nic není zakázané, jenom je třeba dodržet dávkování ve správném množství. Pokud si budete zakazovat oblíbenou pochutinu, jediným výsledkem bude nervozita a dříve či později stejně přijde den, kdy se „odpíraným pokladem“ přejíte, případně přepijete. Tudíž je lepší si pomyslnou závislost dopřát v maličkatých dávkách.
Vhodným způsobem, jak udržet stravování v patřičné míře, je představa talíře jako kruhového grafu. Čtvrtinu prostoru by mělo zabírat maso, čtvrtinu příloha a polovinu zelenina.
Zapisování energetického příjmu? Zkalibrujete oko
Jestliže váhu řešíte, nejefektivnější cestou je si jídlo vážit a zapisovat kolik je váš energetický příjem. Nicméně, cílem tohoto úkonu není vytvořit si závislost na vážení potravin a zapisování!
Jde vlastně o způsob, jak zkalibrovat oko a dostat do hlavy kolik čeho můžeme zkonzumovat.
Ostatně pokud vyrazíte na dovolenou, asi těžko si v hotelu budete vážit jídlo. Tudíž pokud doma třeba na čtrnáct dnů k dané metodě sáhnete, získáte určitě dokonalý nebo alespoň lepší přehled, jak velkou porci rýže, těstovin či kuřete si můžete dopřát.
Velmi dobře na zápis energetického příjmu fungují kaloricketabulky.cz. Existuje i spousta jiných aplikací, ale výše zmíněná je je naturalizovaná pro Česko a Slovensko, což je výhoda, protože u zahraničních aplikací, asi těžko budete hledat například svíčkovou se šesti.“