Domácí trénink v sedle kola během zimních měsíců má mnoho aspektů. Nejde jen o šlapání na trenažéru či válcích, strukturu tréninku, využití digitálních platforem či možnosti posilování. Dalším veledůležitým faktorem přípravy v teple domova by měla bezesporu být práce na flexibilitě a mobilitě. Protáhnout namožené svaly může být nejen příjemné, ale pomůže udržet i jejich plnou výkonnost. V tomto článku se podíváme nejen na strečink, ale i na to, jak může k zachování mobility pomoci cross trénink.
Jak na strečink?
Strečink je spolu s posilováním velice účinný nástroj v prevenci zranění a také pro podporu cyklistické výkonnosti. Problém však je, že cyklisté často neví jak a které partie strečovat. Anebo je strečink prostě nebaví. Pokud nevíte, jak s protahováním začít, tak vás nejlépe nasměřuje náš předchozí článek s třemi nejdůležitějšími protahovacími cviky pro cyklisty.
Lepší flexibility a mobility ale můžete dosáhnout i jinak než jen skrze protahovací cviky. Cestou může být právě zmíněný cross trénink. Pokud si najdete oblibu například v pilates, Tai Chi nebo třeba józe, tak strečink rozhodně využijete.
We Love Cycling se obrátil na pražskou jogínku a lektorku Terezu Velhartickou, která v našem předchozím článku vysvětlila, co může jóga cyklistům přinést.
Cross trénink pro výbušnost i vytrvalost
Cross trénink lze využít i pro rozvoj dalších aspektů fyzické připravenosti. Velká část této série byla o domácím tréninku na kole a ten určitě bohatě stačí k tomu, abyste si udrželi či rozvinuli vaši vytrvalost, rychlost i výbušnost. Domácí trénink na trenažéru však může často být monotónní, a navíc řada z nás nadšených cyklistů má ráda pohyb celkově, a to je dobře!
V domácím prostředí se dá například pravidelně pracovat na výbušnosti a síle, pokud máte k dispozici schody. Krátké sprinty do schodů velmi dobře simulují pohyb nohou na kole a není vůbec těžké zabrat na maximum. Pár 15 až 30vteřinových intervalů udělá svoje. Pokud nemáte k dispozici schody, tak podobný trénink lze udělat i pomocí dřepů s výskokem.
Vytrvalost lze doma také trénovat i mimo cyklistický trenažér. Například burpees, což je dynamická kombinace dřepu, vzporu, kliku a výskoku, zatíží kardiovaskulární systém velice spolehlivě a není k tomu potřeba žádné vybavení ani příliš prostoru. Následující video demonstruje, jak na to.
Další alternativou může být nostalgický návrat do dětství a skákání přes švihadlo. A určitě nelze zapomenout i na tanec. Pusťte si nějakou dobrou hudbu a zvýšeného tepu si ani nevšimnete.