Množství jídla, které cyklisté na Tour de France musí sníst, se mění ze dne na den. Rovinaté etapy vyžadují daleko méně sacharidů a kalorií, než by se zdálo. Horské etapy plné náročných stoupání jsou pravým opakem. Pro jezdce je opravdová výzva spořádat a úspěšně strávit při zdolávání vrchařských prémií požadované množství jídla.
Horské etapy jsou velmi často klíčové pro výsledky celkové klasifikace. Výživovým cílem každého závodníka s ambicemi na vítězství je začít etapu s vrchovatě plnými zásobníky energie, sníst ohromné množství sacharidů na kole a pokračovat v nadlidských porcích hned po finiši pro správnou regeneraci. Jaký je stravovací režim na horské etapy?
Den předem
Příprava na náročnou horskou etapu začíná vždy již večer před cestou do hor. Večeře musí obsahovat dostatek sacharidů, aby se přes noc stihly obnovit zásoby glykogenu ve svalech. Součástí je proto zpravidla velká porce bílé rýže. Nechybí ani zdroj bílkovin v podobě kuřecího masa.
Příjemným aspektem je pak i povinný sladký dezert jako například palačinky nebo ovocný dortík, který má pomoct závodníkům dostat to ohromné množství kalorií do břicha. Cílem je dosáhnout příjmu 2-3 gramů sacharidů na 1 kilogram tělesné váhy.
Snídaně
Snídaně se skládá jako obvykle z omelety, rýže a ovocného džusu. Tentokrát jsou to však daleko větší porce a závodníci mají možnost přidat ještě palačinky s džemem, aby pojistili příjem sacharidů znovu v rozmezí 2-3 gramů na 1 kilogram tělesné váhy.
Na kole
Množství energetických gelů, tyčinek a rýžových dortíků, které cyklisté musí během etapy sníst je opravdu závratné. Například horská etapa trvající šest hodin může znamenat i 20 takových sacharidových svačinek.
Skrytou zbraní horských etap jsou však speciální energetické nápoje. Profesionální týmy používají nápoje s více zdroji monosacharidů, které závodníkům umožní vstřebat až neuvěřitelných 90 gramů sacharidů za hodinu jízdy.
Regenerace
Tohle „nacpávání“ pokračuje i po dojezdu do cíle. Na začátek si cyklisté dají velký regenerační nápoj a zanedlouho poté pokračují rýží se sirupem, aby doplnili maximální množství spotřebovaného glykogenu.
Zpravidla pak pokračují v jídle dál a dopřávají si energetické tyčinky, ovoce či bonbóny. Tato regenerační fáze si žádá příjem až 5 gramů sacharidů na 1 kilogram tělesné váhy.
Večeře
Velikost večeře se odvíjí od toho, jaká etapa je v plánu následující den. Pokud nejde o lehkou rovinatou etapu nebo odpočinkový den, tak mají závodníci za cíl opět příjem sacharidů v rozmezí 2-3 gramů na 1 kilogram tělesné váhy a k tomu i slušnou porci proteinu. Velmi častou volbou je losos s rýží a ovocným džusem.
Profesionálové na Tour de France den s tvrdou horskou etapou končí s příjmem okolo 15 gramů sacharidů na 1 kilogram tělesné váhy. Tohle doma opravu nezkoušejte!