Cyklistický trénink je kolikrát pot a dřina! A každý kdo tvrdě trénuje, chce, aby vynaložené úsilí mělo patřičný efekt. Velký vliv na velikost tréninkových adaptací má to, co následuje po příjezdu domů. Jakých je pět největších zlozvyků, které cyklistům se závodními ambicemi brání, aby vytěžili z přípravy maximum.
Zůstat ve vlhkém oblečení
Zpocené, vlhké oblečení po příjezdu rychle odvádí tělesné teplo. Pokud trénujete v chladném prostředí, tak delší pobyt ve vlhkém dresu může skončit i nachlazením.
V teplém prostředí naopak může vlhké oblečení podráždit kůži. Vybudujte si návyk rychlé změny oblečení po každé jízdě. Jestli končí váš trénink v autě, tak jej předem vybavte ručníkem a civilním oblečením.
Nepít dostatek vody
Správná hydratace je klíčová pro rychlou regeneraci po tréninku. Po každé jízdě si tedy zvykejte také doplňovat tekutiny. Toto platí i v případě, že jste poctivě pili na kole. Sebelepší hydratační plán nedokáže pokrýt kompletně nároky těla na tekutiny, pokud se jedná o opravdu náročný trénink.
Každý trénink tedy skončíte s určitou mírou dehydratace. Není potřeba po tréninku příjem tekutin přehánět. Berte ohled na to, jak moc jste se potili, ale vždy nějaké tekutiny tělu dopřejte.
Přejídat se
Jeden z nejčastějších cyklistických zlozvyků. Žádný trénink není důvod k přejídání. Zejména pokud doplňujete energii na kole, tak po dojezdu tělo nemá zdaleka tak velký deficit, jak se může zdát u výlohy před cukrárnou.
Krátké či lehčí tréninky určitě nevyžadují žádné speciální regenerační nápoje ani dvojnásobné porce. Náročnější tréninky, zejména pokud váš čeká ještě druhá fáze tréninku v tentýž den nebo náročný trénink hned další den, už speciální stravu odůvodňují. Nejlépe poslouží regenerační nápoj s 30-90 gramy sacharidů a 10-30 gramy proteinu, případně jídlo s podobným složením. Potom už se ale můžete opět s klidem vrátit k běžné stravě.
Psychologicky je taky velice prospěšné netvořit si asociaci mezi tréninkem a nezdravým jídlem. Dlouhodobě se takový návyk může negativně projevit na váze.
Pít alkohol
Tento zlozvyk není tak rozšířený, ale za to je velmi silný. Cyklisté, kteří jsou zvyklí zakončit jízdu u piva se ho vzdávají neradi. Alkohol nenadělá příliš škody, když si jej dáte občas na oslavu dokončeného závodu nebo při rekreačním cyklovýletu.
Pokud ale pijete alkohol po tréninku, tak tělu komplikujete hydrataci a rozhodně to nepomůže regeneraci. Zůstaňte u vody nebo regeneračních nápojů, pokud chcete z tréninku dostat opravdu maximum.
Prosedět zbytek dne
Ctít nějaký odpočinek po náročném tréninku je přirozené. Dlouhé sezení v autě nebo před televizí těsně po výkonu však spolehlivě způsobí, že se budete cítit ztuhlí a letargičtí.
Vyhněte se přílišnému sezení a stejně tak i přehnané aktivitě po tréninku, ta by také mohla zhoršit specifickou regeneraci. Nejlepší volbou je lehká aktivita jako chůze, domácí práce, vaření, případně lehký cross-trénink.