Slunečné dny a teplé počasí lákají k cyklistickým výletům. Jakkoliv pečlivě budete trasu plánovat, nikdy nebudete celý den ve stínu. Pokaždé pokožku stoprocentně alespoň na pár minut vystavíte přímému záření. Než sednete na kolo, nezapomeňte sáhnout po kvalitním opalovacím krému. Doporučení neplatí jen pro citlivou ženskou pleť, ale i pro pány, jakkoliv jim užití krému v sedle kola přijde zženštilé. Kdy a jakou UV ochranu použít?
Svoji pleť bychom měli chránit patřičným krémem s ochranným faktorem neustále, nejlépe po celý rok, ale v jarních a letních měsících, kdy usedáme na kolo nejčastěji, to platí bez výjimek.
„Ideální je nanést krém na obličej každé dvě hodiny a vždy v dostatečném množství, za které se považuje jedna čajová lžička,“ radí Nikol Bárová, kosmetička a vizážistka z české firmy Essenté.
Používejte produkty s označením sport
Při cyklistice myslete rovněž na ruce, nohy, krk – tedy exponovaná místa, která se neschovají pod dresem. V obchodě sáhněte rozhodně po produktech s označením „sport“, vydrží totiž déle. A do nákupního košíku si dejte rovněž malé balení krému, které se vejde do zadní kapsy cyklodresu.
Jaký ochranný faktor použít? „Patnáctka“ bude vyhovovat lidem, kteří se pohybují po městě, v kanceláři, dopravních prostředcích. „Třicítka“ je určena lidem trávícím většinu času venku nebo mají citlivou pleť a potřebují ji maximálně chránit. Toto je vhodný produkt i pro cyklisty.
Obecně platí, že krémy s SPF (číslo vyjadřující celkovou míru ochrany před ultrafialovým zářením) 15 je vhodné používat po celý rok, vyšší faktor je ovšem sázkou na jistotu. „Čím má krém vyšší ochranný faktor, tím má i delší ochrannou dobu. A rozhodně bych ho doporučila všem, kdo mají jakékoliv specifické problémy s pletí. Pokud trpíte výskytem pigmentových skvrn, rozhodně volte SPF 50. Stejně by měly postupovat i světlé fototypy,“ doporučuje Nikol Bárová.
Po dvou hodinách vrstvu obnovte
Důležité je také vrstvu ochranného přípravku při pobytu na slunci pravidelně obnovovat. „I ty nejkvalitnější přípravky s vysokým SPF ztrácejí po dvou až třech hodinách svoji fotostabilitu – tedy schopnost pokožku maximálně chránit. K tomu přispívá i přirozené pocení, otírání těla ručníkem nebo mimovolné dotýkání se obličeje právě na kole,“ dodává Bárová.
Sama na kole pravidelně jezdí, má tudíž bohaté zkušenosti. „Pokud zastavíte u řeky, rybníka či jezera na koupání, ochrannou vrstvu poškodíte. Stejně jako nadměrným pocením v příkrých stoupáních. Rozhodně nedoporučuji plánovat si cyklovyjížďky v poledních hodinách, kdy je slunce nejsilnější,“ upozorňuje na úskalí cyklistiky v krásných dnech Nikol Bárová.
Ideální je umístit si opalovací krém na poličku vedle cyklistické helmy, protože pak na ochranu pokožky nikde nezapomenete. Tamtéž je ideální připravit i kapesní balení krému, které zasunete do zadní kapsičky dresu.
Kůže bez ochrany stárne rychleji
Nikol Bárová rovněž doporučuje si při nákupu zjistit, zda kosmetický přípravek obsahuje i další aktivní látky zvyšující ochranu pleti před negativními účinky slunečního záření, jako je Celligent a vitamín E, které mají výborné antioxidační účinky, zabraňují předčasnému stárnutí pokožky a podporují regeneraci buněk. Skvělé účinky má také hydractin, kyselina hyaluronová a D-panthenol. Pleť zklidňují a hydratují, takže zůstává po dlouhou dobu jemná, hebká a svěží.
A proč na krém nezapomínat? Kůže, která je pravidelně bez ochrany vystavovaná slunci, stárne rychleji. Kvůli UVA záření totiž kůže ztrácí pružnost a vrásky vznikají mnohem rychleji.