Náš imunitní systém je tak neuvěřitelně komplexní, že zřejmě nikdy nebudeme mít přesný návod, jak jej podpořit. Víme však, že životní styl na něj může mít blahodárný vliv a správná strava zde hraje velkou roli. Pojďme se tady podívat na potraviny, které je dobré ve stravě mít, pokud chceme minimalizovat šanci vzniku nemoci.
Co se týká odborné literatury, tak zatím nemáme dostatek důkazů, abychom dokázali říct, že ta či ona konkrétní potravina dokáže imunitní systém obecně podpořit. Existují však určité důkazy, že nedostatky mikroživin jako zinek, železo, měď, kyselina listová, vitamín A, B6, C a E reakci imunitního systému do značené míry mění. Určitě tedy má smysl zajistit, aby naše strava obsahovala dostatek právě těchto mikroživin. Následující potraviny vám k tomu pomohou.
Paprika
Paprika je králem vitamínu C. Doporučené množství vitamínu C je přibližně 100 mg za den. K tomu abyste pokryli denní nároky stačí pouhých 37 g nebo přibližně čtvrtka průměrné papriky. Dobrým zdrojem vitamínu C je však v podstatě jakákoli čerstvá zelenina nebo ovoce, takže vybírejte podle toho, co vám chutná.
Hovězí játra
Když se zaměříme na vitamín A, tak není lepší zdroj než játra. Ve 100 g hovězích jater je například 9442 mg vitamínu A, což je téměř desetinásobek denních nároků lidského těla! Pokud jste tedy ochotni zařadit do jídelníčku játra, ať už hovězí či kuřecí nebo jiné, tak stačí zhruba jedna porce za dva týdny a máte vystaráno.
Z rostlinných zdrojů nejlépe vitamíny A načerpáte z batátů, dýně nebo kadeřávku. Jenom je potřeba mít na paměti, že rostlinné zdroje obsahují pouze beta-karoten, který musí být v těle teprve na vitamín A konvertován, a ne každý je k tomu geneticky dobře vybaven.
Mandle
Mandle jsou nejen vyhledávanou pochoutkou, ale také obstojným zdrojem vitamínu E, jehož ve 100 g obsahují 171 procent doporučené denní dávky, což znamená, že pouhých 58 g mandlí stačí k pokrytí denních nároků. Většina dalších druhů ořechů a semínek také poslouží jako velmi dobrý zdroj tohoto vitamínu.
Jen mějte na paměti, že je velmi snadné jich sníst příliš, zejména jejich solené a pražené varianty. Pomůže, když budete ořechy a semínka jíst v rámci komplexního jídla, nejen samotné jako pochutinu u televize. Případně můžete také zařadit jiné, i když ne tak koncentrované zdroje tohoto vitamínu jako například losos, treska, avokádo, mango nebo kiwi.
Čočka
Čočka je skvělým zdrojem vitamínu B9, kyseliny listové. Pouhých 200 g vařené čočky obsahuje 358 mg kyseliny listové, což je 90 procent doporučené denní dávky. Samozřejmě není nutné ani vhodné se omezovat jen na jeden typ luštěniny. I další druhy jako fazole, hrášek či cizrna jsou skvělým zdrojem vitamínu B9 a dalších cenných mikroživin.
Maso a ryby
Vepřové, hovězí, kuřecí, krůtí, losos, tuňák, ústřice nebo humr – takřka jakýkoli druh masa, ryb nebo mořských plodů bude perfektním zdrojem celé škály zmíněných potřebných minerálů jako zinek, selen, železo a měď. Pokuste se sníst alespoň 100 g nějaké z těchto variant za den. Pokud budete hledat dobrý zdroj minerálů v rostlinné říši, tak se zaměřte na různé ořechy a semínka.
Pokud zaměříte svou stravu převážně na skutečné a šetrně zpracované potraviny, tak se vyvarujete většině deficitů, tyto potraviny totiž zpravidla obsahují největší množství snadno vstřebatelných mikroživin.
Pokud si umíte užít nějakou tu pochutinu nebo stravovací hřích jako výjimku a nevykolejí vás z dobrých návyků, tak směle do toho, není potřeba se tím příliš trápit. Vždycky je ale dobré mít na paměti, že právě kategorie „junk food“ potravin, které jsou chudé na mikroživiny, představují promarněnou příležitost dodat tělu živiny, které imunitní systém potřebuje pro správný chod.