Výzkumníci z University College London Eastman Dental Institute sledovali 352 mužů a žen, kteří spadají do kategorie vrcholových sportovců v 11 různých sportech včetně cyklistiky. Procházeli záznamy z jejich zubních kontrol, aby zhodnotili kazivost zubů, zdraví dásní a erozi zubní skloviny, a pak se sportovců ptali na jejich návyky v oblasti dentální hygieny.
49,1 % vrcholových sportovců má neléčené zubní kazy
Tato studie odhalila, že 49,1 % ze sledovaných sportovců mělo neléčené zubní kazy, velká většina také první známky zánětu dásní, 32 % dokonce uvedlo, že stav jejich orálního zdraví má negativní dopad na jejich trénink a výkonnost. Toto jsou poměrně vysoká čísla ve srovnání s běžnou populací, ale co výzkumníky zarazilo ještě více, byly návyky dentální hygieny.
94 % vrcholových sportovců si čistí zuby alespoň 2x denně
Výzkumníci zjistili, že 94 % z dotazovaných sportovců si čistí zuby alespoň 2x denně a 44 % také pravidelně používá dentální nit. Toto jsou ve srovnání s běžnou populací opět mnohem vyšší čísla, průměrně si 2x denně čistí zuby pouze 75 % lidí a dentální nit používá jen 21 %. Jak je tedy možné, že elitní sportovci mají tolik kazů?
Příliš slazených nápojů, energetických gelů a tyčinek je problém
Studie také odhalila, že 87 % z těchto sportovců pravidelně pije slazené sportovní nápoje, 59 % jí energetické tyčinky a 70 % energetické gely, což jsou všechno věci, které zvyšují riziko zubního kazu. „Zjistili jsme, že většina atletů, které jsme sledovali, má zdravé návyky, čistí si zuby 2x denně, pravidelně navštěvují zubaře, nekouří a mají vesměs zdravou stravu. Při tréninku a závodech však často konzumují energetické nápoje a gely. Cukr v těchto produktech zvyšuje riziko zubního kazu a obsah kyselin eroduje zubní sklovinu. Toto může přispívat k vysokému výskytu kazů, který jsme viděli v záznamech ze zubních prohlídek,“ řekla výzkumnice dr. Julie Gallagher.
Co s tím dělat?
Autoři studie uvedli, že vylepšení dentální hygieny a omezení sportovní výživy bohaté na cukry je možným řešením. Doktorka Julie Gallagher uvádí: „Atleti byli ochotní zvážit změnu návyků, jako je přidání fluorizované ústní vody, častější návštěvy zubaře a omezení množství energetických nápojů, aby stav svého zubního zdraví zlepšili.“
Tým výzkumníků již začal s pomocí těchto elitních sportovců pracovat na pilotní studii, která otestuje, zda tyto změny v chování přinesou očekávané výsledky. A co vy, byli byste ochotní vzdát se nějakých gelů na těch dlouhých a náročných tréninkových jízdách pro lepší zuby?