Budete potřebovat zejména bílkoviny, základní stavební prvek pro všechny tkáně v lidském těle, a také vápník, nejdůležitější minerál pro stavbu kostí. Neobejde se to ani bez vitamínů D a K, které jsou potřeba, aby tělo bylo schopné vápník pro hojení kostí správně využít. Dostatek draslíku pak pomůže v těle zadržet více vápníku, který z jídla získáte. A v neposlední řadě ještě pomůže vitamín C a železo. Podílejí se na tvorbě kolagenu, což je hlavní bílkovina, která se účastní tvorby kostí. Následující potraviny zajistí, že vaše tělo dostane všechny tyto živiny v dostatečném množství.
Zařazujte pravidelně vejce
Vejce jsou zdrojem vysoce kvalitních bílkovin a také jedním z mála potravinových zdrojů vitamínu D, takže by měla být pravidelnou součástí vaší regenerační stravy. Kromě toho obsahují ještě velmi široké spektrum dalších vitamínů a minerálů, jako jsou železo, vápník, zinek, draslík a magnézium, takže je můžete považovat za skvělý přírodní multivitamín.
Dopřejte si ryby a mořské plody
Ryby a mořské plody jsou skvělým zdrojem vápníku, kvalitních bílkovin a vitamínu D. Zejména sardinky, které lze jíst i s kostmi, jsou tím vůbec nejlepším zdrojem dobře vstřebatelného vápníku. Dobrou alternativou je také červené maso, dodá vám spoustu železa a bílkovin. Případně můžete okusovat konce kostí z kuřete, pokud jako hlavní zdroj bílkovin zvolíte drůbež.
Nezapomínejte na mléčné výrobky
Mléčné výrobky jsou jídlo jako stvořené pro regeneraci kostí. Obsahují spoustu vápníku, vitamínu K a bílkovin. Poctivý bílý jogurt nebo sýry s vysokým obsahem bílkovin jako například cottage jsou skvělou volbou, ale takřka jakýkoli mléčný výrobek se bude do vaší stravy hodit.
Pomůže i listová zelenina
Špenát, kadeřávek, římský salát nebo rukola jsou všechno skvělé varianty. Jsou výborným zdrojem vitamínu K, ale obsahují i slušné množství vitamínu C, vápníku, draslíku, železa, magnézia a zinku. Ostatní barevná zelenina a ovoce také poslouží jako super zdroj vitamínů a minerálů. Listová zelenina by však měla být na stole každý den, už kvůli tak často opomíjenému vitamínu K.
Vystavte se slunečním paprskům
Přestože získáte určité množství vitamínu D z ryb, mořských plodů a vaječných žloutků, tak nejlepším zdrojem tohoto vitamínu vždy budou sluneční paprsky dopadající na vaši pokožku. Snažte se strávit každý den alespoň 30 minut na slunci a v létě pokud možno ještě více. Tělo si totiž umí vytvořit zásoby vitamínu D a ty se v zimě budou velice hodit.
Vyhýbejte se alkoholu, cukru a kofeinu
Jestli se vám podaří dostat výše uvedené potraviny do jídelníčku pravidelně, tak tělu výrazně usnadníte práci na opravě kostí. Nemusí být součástí úplně každého jídla, vylepšujte v rámci svých možností. Další věc, která může výrazně pomoci, je vynechání alkoholu, potravin bohatých na přidané cukry a přílišných dávek kofeinu. Takové potraviny totiž způsobují ztráty vápníku a zpomalují hojení kostí.