Kolo a cyklistika i během zimních měsíců? Jedinou překážkou je nedostatek odhodlání a vůle postavit se často nepříznivému počasí. I v době, kdy to za okny není na kraťasy a dres s krátkým rukávem je možné na kolo vyrazit. Jen je třeba pamatovat na několik základních pouček, jak zvládnout zimní cyklistiku.
Pokud trpíte nechutí k tréninku na trenažéru, ale venkovní počasí vaši morálku nahlodalo, mějte na paměti, že jediná jízda hodná lítosti je ta, na níž jste nevyrazili. Tady je 10 tipů, jak si poradit se zimní cyklistikou?
Volba pneumatik
Pokud napadne sníh nebo je podklad cest, na nichž se pohybujete, hodně blátivý, použijte širší pláště. A když už budete měnit osazení kol, zvolte hrubší vzorek. Zásadní je i tlak v pneumatikách. Drobným snížením dosáhnete lepší přilnavosti. Samozřejmě se pořád držte v mezích, které doporučují výrobci plášťů.
Jezděte sebevědomě
I na cestách, které budou mokré a oslizlé, jezděte dostatečně sebevědomě. Nemá smysl se nervovat, že spadnete. Důležité je být uvolněný. Rozhodně jezděte pomaleji, protože brzdná dráha bude delší. A snažte se vyvarovat přehnaného nebo zbrklého používání přední brzdy.
Sledujte předpověď
Snažte se být flexibilní a sledujte předpověď počasí, abyste se vyhnuli dešti a sněhu. Pokud fouká vítr, začínejte jízdu proti větru, aby konec tréninku, až budete vysíleni, probíhal s větrem v zádech. Trasu plánujte s rozumem, aby odpovídala klimatickým podmínkám. Ideálně, aby v případě nenadálého rozmaru počasí bylo možné porci kilometrů zmenšit.
Nejezděte sami
Polykat kilometry během zimních měsíců osamoceně není zrovna ideální. Zkuste přemluvit kamaráda, aby rovněž absolvoval trénink v přírodních klimatických podmínkách. Jízda ve dvou je nesmírně motivující.
Zkuste kratší a intenzivnější jízdy
Během zimního období, pokud se nevěnujete cyklokrosu, bude váš závodní kalendář velmi pravděpodobně prázdný. Tudíž první výhodou je, že nemusíte kvůli tréninku vstávat brzy ráno. Druhou pak možnost zkrácení tréninkových jízd. S ohledem na menší teplotu jezděte do dvou hodin. A klidně můžete volit svižnější tempo, čímž udržíte tělo v teple.
Trénink techniky
Jezdit na zledovatělých či zasněžených cestách není rozhodně nic ideálního. Ovšem pokud máte dostatek kuráže a vyrazíte i za svízelnějších podmínek, rozhodně si zlepšíte techniku. Během zimy je vyšší vlhkost. Ve stínu se tvoří led, v málo frekventovaných místech může být silnice dokonce pokrytá mechem. Buďte ve střehu. A pamatujte, že není žádné terno používat chodníky a málo frekventované silnice, protože nejsou tolik udržované. Vyhněte se vyjetým kolejím a zmrazkům.
Nejezděte hladoví
Jakkoliv jsou zimní jízdy kratší, nepodceňujte doplňování energie. Tělo spotřebuje spoustu energie na zahřátí, a tak potřebuje mít z čeho čerpat. Stejně tak je nezbytné doplňovat tekutiny. Možná z vás nebude stříkat pot, ale tělo rozhodně ztrácí tekutiny.
Intervaly v úvodu tréninku
Zimní tréninky v přírodě v sedle kola by měly být zaměřené na objem. Pokud se rozhodnete pro zpestření v podobě intervalů, rozhodně při teplotách kolem nuly dobře zahřejte svaly. Ideální je následně zařadit intervaly hned na úvod tréninku.
Vrstvěte oblečení
Výběr oblečen pro zimní cyklistiku je v dnešní době skutečně pestrý. Jen pamatujte, že je třeba správně vrstvit. Není žádným tajemstvím, že systém „cibule“ v oblékání při sportu je skvělou volbou, ať vyrážíte na běžky, skialpy či kolo. Rozhodně v sedle vašeho jednostopého miláčka nehoňte v zimním období rekordy.
Pamatujte, že stejně jako v úvodu tréninku vám může být zima a tělo bude bojovat s chladem, postupně se dostanete do vyšších obrátek, budete produkovat hodně tepla, tudíž budete potřebovat způsob, jak se ochladit. Rozepnout bundu, rozepnout speciální větrací otvory, sundat jednu vrstvu…
Pečujte o jádro
Většina cyklistů cvičení zaměřené na střed těla zanedbává. Rozhodně v průběhu hlavní sezony. Takže zima, pokud je tak třeskutá a sněhová, že nedovoluje usednout na kolo, je ideální pro posilování středu těla. Mějte na paměti, že při jízdě na kole nejde jen o samotné nohy. Na přenosu energie do pedálů se podílí celé tělo.
Titulní foto: Michal Červený