Odpočinek po sezoně je klíčovým faktorem pro výkonnost v sezoně následující. Jakkoliv se to někomu nelíbí, dát si pauzu od hodin v sedle kola je skutečně přínosné.
Velké množství cyklistů se bojí, že pokud si dá volno, ztratí kondici. Děsí se představy, že každý den bez tréninku je připravuje o sílu v nohou. Ve skutečnosti však ztráta kondice nebude nijak drastická a odpočinek každého z cyklistů bude skvělým osvěžením před další sezonou.
Týdny bez kola jsou dokonalou vzpruhou
Není náhoda, že druhá polovina října a zejména pak listopad jsou ve světě profesionální cyklistiky vyhrazeny k odpočinku. Pokud vyrazíte na pláž do teplých krajin, velmi pravděpodobně narazíte na elitní závodníky a závodnice. Proč? Protože pár týdnů bez kola je prostě super a směrem pro budoucnost se jedná o dokonalou vzpruhu.
Smyslem týdnů bez kola je hlavně snaha zabránit přetrénování a vyhoření. Pokud budete jezdit dvanáct měsíců v roce bez přestávky několik let po sobě, brzy si prostě kolo znechutíte. A to přece nechcete?!
Pokud budete odpočinek dlouhodobě podceňovat, jediným výsledkem kromě extrémní únavy bude také oslabení imunitního systému, čímž riskujete onemocnění nebo zranění. Nemluvě o tom, že vaše forma stejně neporoste.
Zásadním faktorem hovořícím pro odpočinek jsou i zdravotní rizika plynoucí z tréninku bez přerušení. Trvalý trénink může vyvolat zranění, protože nedává prostor k doléčení drobných bolístek. Současně vede zcela nevyhnutelně ke ztrátě motivace, následkem čehož kondice zakrní.
Pokud občas závodíte, ať už na silničním, horském či gravel kole, většina soupeření s vlastními silami i protivníky se odehrává od dubna do konce září. Tradičně by trénink v lednu až březnu měl být zaměřený na najíždění základní vytrvalosti. Podle termínu, k němuž chcete směřovat formu, je pak duben a květen vhodný k budování závodní kondice. Za předpokladu, že hlavní část vaší sezony kopíruje letní týdny, logicky by v úvodu podzimu měla přijít pauza. V listopadu či v prosinci, podle zařazeného volna, pak můžete jezdit naprosto nesystematicky a jen se vozit pro zábavu.
Jak dlouhá má být pauza bez kola?
Jak dlouhá by pauza bez kola měla být? Minimální dobou je jeden týden. Hodně důležitou roli hraje aspekt závodních dnů. Pokud máte v nohách seriál typu Prima Cup či Kolo pro život na biku případně sérii silničních podniků, kdy jste závodili od května do srpna, logicky by vaše pauza měla být delší. Klidně až čtyři týdny. Nejde o žádný hřích. Mějte na paměti, že následně budete na kole trávit zase dlouhé měsíce.
Nemusíte pochopitelně jen ležet na kavalci. Můžete zkusit pilates, jógu, posilovací cvičení. S přibývajícím věkem se mění flexibilita a mobilita, takže čas věnovaný cvičení zaměřenému na partie, které v sedle tolik nezapojujete, rozhodně přijde k duhu.
Možná budete překvapení množství volného času, který získáte vyškrtnutím tréninků na určité období. Zkuste se věnovat rodině, splnit domácí pracovní resty, sedět s knihou či oblíbeným časopisem. Pokud vyrazíte na kávičku, na vyjížďku s dětmi či na jízdu pro duševní pohodu, rozhodně vám to nijak neublíží.
Někdy je počasí na podzim vynikající, a tak má každý cyklista nutkání trávit v sedle kola hodiny znovu a znovu. Když budete mít volno a budete kolo statečně ignorovat, po návratu budete jako tygr v kleci. Zima, kdy nejsou žádné závodní akce, pak nabízí prostor pro konzistentní trénink. I proto následně přichází ve většině případů velké zlepšení.
Titulní foto: Michal Červený