Milujete cyklistiku, ale máte v rodině miminko či batole, které nechcete opouštět kvůli hodinám v sedle kola. S dětským vozíkem za kolo však nemusíte dělat kompromisy. Váš potomek totiž v absolutním pohodlí a bezpečí bude následovat každé vaše šlápnutí do pedálů.
Je jasné, že s příchodem potomka se notně mění časové možnosti rodičů, přičemž nejvíce většinou trpí volnočasové aktivity. S vozíkem za kolo si dáte dostatečně do těla, jen je potřeba pamatovat na pár zásadních bodů.
Jaký vozík mohu za kolo připojit?
Legislativa hovoří jasně. K jízdnímu kolu se smí připojit přívěsný vozík, který není širší než 90 centimetrů, má na zádi dvě červené odrazky netrojúhelníkového tvaru umístěné co nejblíže k bočním obrysům vozíku a je spojen s jízdním kolem pevným spojovacím zařízením.
Zakrývá-li přívěsný vozík nebo jeho náklad za snížené viditelnosti zadní obrysové červené světlo jízdního kola, musí být přívěsný vozík opatřen vlevo na zádi červeným neoslňujícím světlem.
Jsou-li v přívěsném vozíku přepravovány děti, musí být přívěsný vozík označen žlutým nebo oranžovým praporkem nebo štítkem o rozměru 300 x 300 mm vztyčeným ve výšce 1200 – 1600 mm nad úrovní vozovky.
Kdy může dítě ve vozíku začít jezdit?
Jde o velice individuální záležitost. Mimino může ve vozíku spát, protože většina vozíků má v polohovatelných sedačkách perfektní polstrování, tudíž bez ohledu na stav cesty, kterou bude brázdit, bude dítě ve stabilní pozici. Každý vozík má navíc bezpečnostní pásy, takže není třeba se strachovat, že batole bude „poskakovat“ vlivem nerovností. Žádné vozíky naopak nenabízí lehací polohu s ohledem na nulovou možnost připoutat dítě.
Všechny vozíky jsou vybaveny clonami, které děti chrání před sluncem, větrem, hmyzem a deštěm. Obecné doporučení je vozit miminko nejdříve od okamžiku, kdy samo udrží hlavičku. Ale není důvod spěchat. Pokud si nejste jistí, dopřejte miminku i sobě čas.
Jak dlouho může dítě vozík používat?
V tomto případě se řiďte radami výrobce. Rozptyl je hodně velký, záleží na použití materiálů v jednotlivých vozících. Většina z nich má limit nastavený v podobě váhy a výšky, nikoli věku.
Většinou se jako maximální výška dítěte uvádí 125-130 centimetrů nebo maximální váha 32 kilogramů. Některé vozíky jsou uzpůsobeny na přepravu dvou dětí, pak je samozřejmě třeba dbát na další omezení.
Proč volit vozík?
Hodně cyklistů řeší, zda je lepší dětská sedačka nebo přívěsný vozík. Ten váží od 10 do 17 kilogramů. Ale zásadní výhodou je, že při zachycení na zadní osu jízdního kola se nijak dramaticky nemění těžiště, což je zásadní problém u cyklosedaček. Navíc v případě batolat samozřejmě dítě může ve vozíku spát, aniž by mu jako v cyklosedačce padala hlava do všech stran. A značnou výhodou je, že nemusí mít ve vozíku přilbu.
Kde mohu s vozíkem jezdit?
Záleží na fyzické kondici rodičů, protože dnešní vozíky mají velice kvalitní odpružení, některé dokonce nastavitelné podle zvolené trasy, tudíž zvládnou i nerovnosti na polních či lesních cestách. Při výběru narazíte na možnost pryžového či listového odpružení, které je sice nákladnější, ale mnohem efektivnější.
Obecné doporučení ohledně užití cest uváděné dokonce i v legislativě zní vyhnout se, pokud to není nezbytně nutné, silnicím. Nicméně i v tomto případě záleží na volbě každého z cyklistů, který má vozík připojený ke svému kolu, kam si troufne a uzná za vhodné, kdy je jeho dítě v bezpečí a kdy jde o zbytečný hazard.
Co budete potřebovat?
Až budete vozík kupovat, ať už nový nebo bazarový, vždy mějte na paměti, že součástí výbavy musí být cyklistický set. Většina výrobců jej má v základní sadě, ale není od věci se ujistit. Větší pozornost je třeba věnovat spíše systému připojení ke kolu, respektive zadní ose kola, za nímž bude vozík připevněn. Velmi pravděpodobně budete potřebovat adaptér.
Vozík současně nemusí sloužit jen pro cyklistické radovánky. Pokud se rozhodnete investovat více financí, můžete si pořídit i lyžařský či běžecký set a vozík využívat i v okamžiku, kdy nejsou klimatické podmínky k cyklistice zrovna nejpřívětivější.
Ale i tady platí pravidlo, že neexistuje špatné počasí, jen špatně oblečený cyklista. Většina vozíků má totiž pláštěnky, takže miminko zůstane v suchu. A díky možnosti odvětrání ve vozíku pořád cirkuluje vzduch.