Premiéra, která brala dech! Nikdy v historii, až do druhého říjnového víkendu, se nejelo mistrovství světa v gravelu. Obrovský nárůst popularity „štěrkoletů“ však přiměl Mezinárodní cyklistikou unii uspořádat bitvu o duhový trikot. A jak historicky první světový gravel šampionát probíhal?
Mezi muži se na trase dlouhé 194 kilometrů z Vicenzy do cílového městečka Citadella sešla skvostná konkurence s mnoha hvězdami silničního pelotonu. Některé cesty připomínaly prašné stezky tvořící trasu Strade Bianche.
Nechyběly travnaté úseky, asfaltová porce kilometrů i kostky. Průměr sedmatřicet kilometrů v hodině při převýšení téměř tisíc metrů byl ohromující.
A skvělé představení si připsal český reprezentant Zdeněk Štybar, který dojel 104 vteřin za zlatým Belgičanem a pouze sedmnáct vteřin od bronzu.
„Pro mě šlo o první zkušenost s gravel závody. V týdnu před mistrovstvím jsem dvakrát byl v terénu, abych si vyzkoušel kolo,“ říkal Zdeněk Štybar, který byl v minulosti třikrát mistrem světa v cyklokrosu.
„Tušil jsem, že s ohledem na profil a povrch to bude takový silniční závod s gravelem,“ hlásil český reprezentant, jenž ještě necelých osmačtyřicet hodin před startem boje v Itálii o duhový trikot zápolil s následky časového posunu po návratu z mistrovství světa silniční cyklistiky v Austrálii.
Na osmého muže z Veneta se fanoušci mohou brzy těšit při závodním představení v Česku, protože šestatřicetiletý Zdeněk Štybar chystající se na angažmá v australském týmu BikeExchange-Jayco pojede závod Světového poháru v cyklokrosu v Táboře 23. října.
Navždy jako první světový šampion gravelu bude ve statistikách zapsán Gianni Vermeersch z Belgie, jinak cyklokrosař a závodník týmu Alpecin. Prakticky po celodenním úniku s Danielem Ossem, s nímž si vypracovali až pětiminutový náskok, se dokázal deset kilometrů před cílem závodu odpoutat od italského soupeře.
Cílem v Cittadelle projel jako jasný vítěz. Specialista na cyklokros využil výjimečné techniky a vytrvalosti ze silnice. „Vnímal jsem gravel jako jedinečnou šanci získat duhový dres. Je šílené, že ho fakt budu mít doma,“ smál se devětadvacetiletý závodník, který je v rámci silniční formace hlavně domestikem mimo jiné pro bronzového nizozemského Mathieu van der Poela. Ostatně z prvních deseti v cíli bylo deset kovaných závodníků silničního pelotonu.
Pauline Ferrand Prévot: čtvrtý duhový dres v roce
Už o den dříve se psala historie ženské cyklistiky… Po startu z Vicenze čekalo na závodnice 140 kilometrů. Mezi více než čtyřiceti startujícími byla Pauline Ferrand Prévot hlavní favoritkou. Vždyť v minulosti byla mistryní světa v cyklokrosu i silničním závodě s hromadným startem.
Letos třicetiletá francouzská závodnice slavila duhový trikot už v závodech horských kol při cross country, short tracku a maratonu.
V Itálii mohla jako první v dějinách cyklistiky přidat čtvrtý duhový dres v jedné sezoně ze čtvrté disciplíny.
Hned po startu ostrým tempem zredukovala čelní skupinu a po čtyřech hodinách, devíti minutách a šesti vteřinách ve spurtu porazila Švýcarsku Sinu Frei. Bronz brala domácí Chiara Teocchi.
Gravel ?
MTB XCO ?
MTB XCC ?
MTB Marathon ?Four UCI World Titles in less than two months for @FERRANDPREVOT ?? ? pic.twitter.com/nF9gK0eKEC
— UCI (@UCI_cycling) October 8, 2022
Triumf v Itálii pro francouzskou závodnici znamenal historicky už desátý duhový trikot mistryně světa. „Nikdy nemyslím na ty předchozí tituly. Prostě mě baví vyhrávat. Pokaždé si chci užít den na kole,“ usmála se francouzská závodnice.
Do výjimečné sbírky Pauline Ferrand-Prevot chybí už jen zlato z olympijských her. Šanci dostane za dva roky při bitvách pod pěti kruhy v Paříži.