Zmiňovat hororového režiséra v souvislosti s cyklistikou se vám může zdát přitažené za vlas. A přeci jeho slavné dílo o útočících ptácích ožívá ve chvíli, kdy se svět dvou kol vydal k protinožcům rozdělovat duhové trikoty a medaile do australského Wollongongu. Zuřivé straky tam v tuto roční dobu útočí na cyklisty. Někdy s hrozivými následky.
Je to bezpodmínečné, každý účastník mistrovství světa v Austrálii bude mít na hlavě přilbu, protože tak to od roku 2003 coby opatření proti vážným zraněním hlavy přikazují pravidla Mezinárodní cyklistické unie UCI.
Jenomže ve Wollongongu budou mít polystyrenové skořepiny na hlavách závodníků a závodnic ještě sekundární význam – ochranu proti pařátům rozzuřených opeřenců shůry. Město na australském východním pobřeží je domovem obří populace strak. Aktuální příchod jara na opačné polokouli značí to, co tamní obyvatelstvo nazývá „swooping season“ – něco jako období náletů.
Straka útočila i na Evenepoela
Tihle inteligentní ptáci právě prožívají období páření a tak zběsile chrání své mladí, že jsou notoricky známí svými útoky na projíždějící cyklisty, ale i chodce. A někteří účastníci šampionátu už na vlastní přilbu zažili, jak takový atak odhodlaného ptačího rodiče vypadá.
„Poměrně velký pták přiletěl až těsně ke mně a sledoval mě,“ reportoval Belgičan Remco Evenepoel, jeden z top favoritů nedělního závodu s hromadným startem, který v časovce už bral bronz. Právě při tréninku na tuto disciplínu zažil blízké setkání s opeřencem a říkal: „Celkem děsivé. Ale taková je zjevně Austrálie. Doufám, že to bylo naposledy, protože mě to fakt vystrašilo.“
Stefan Küng, který byl v závodě s časem o šest sekund rychlejší než Evenepoel a tedy stříbrný, zase tlumočil zážitek jednoho ze svých reprezentačních kolegů. „Cože? Opravdu se tady bavíme o útocích ptáků?“ divil se zprvu Švýcar. Ale následně tuhle pro Evropany velmi nepravděpodobnou záležitost potvrdil: „Jeden kolega už dostal od straky zásah.“
Ať to zní sebebizarněji, jsou ptačí útoky v této části Austrálie celkem běžné, zvlášť mezi cyklisty. A „speciální péči“ od strak si zasluhují zejména ti, co se pohybují vyšší než běžnou rychlostí. Což je nepochybně případ právě nejlepších světových cyklistů, co se na druhý konec světa sjeli v honbě za úspěchem. Nejběžnější je doslova kamikaze útok pařáty ve vysoké rychlosti, přičemž straky nejvíc útočí na hlavu. Některé jsou tak otrlé, že svoje náletování opakují.
Po útoku ptáka muž ve Wollongongu zemřel
Australané už uvyklí na takové chování opeřenců vytvořili speciálně pro tento fenomén internetovou stránku, která zaznamenává letecké ataky. Několik z nich za posledních více než týden si dokonce vyžádalo zranění člověka. V extrémním případě můžou být následky vážné až fatální, třeba v roce 2019 je znám případ, kdy muž ve Wollongongu po útoku spadl z kola a zemřel.
Závodníkům o duhový dres tak možná přibyl nový a poměrně nečekaný soupeř. Klidně může vykolejit sportovní sen. Zvlášť proto, varovala místní rádiová stanice Wave FM, že straky jsou dost teritoriální a tratě světového šampionátu vedou zhusta právě nejvíce osídlenou oblastí.
„Náletující ptáci mají tendenci útočit na jednotlivce a taky na osoby, které se pohybují velmi rychle,“ varovalo rádio. „Zdá se ale nepravděpodobné, že by cyklisté v závodě o zlatou medaili z mistrovství světa chtěli v případě útoku jakkoliv zpomalovat. Zato diváci, kteří podél trati budou, by měli raději chodit než běhat.“
„Už jsme si dělali legraci, že si budeme muset na hlavu namontovat anténu, abychom ptáky nějak zahnali,“ žertoval švýcarský časovkář Stefan Küng. „Jenomže,“ zamyslel se hned, „to asi nebude nejlepší aerodynamické řešení.“ Vypadá to, že smysl pro humor je v tuto chvíli jediná funkční ochrana v hororu jako od Hitchcocka.
Titulní foto: Jan Brychta