Místní tomu přezdívají Cyklistický okruh OKD. Nás zaujalo, že se podíváme na místa, která popisuje Karin Lednická v knižním bestselleru Šikmý kostel. Objevte s námi na kole krásy i hluchá místa ostravsko-karvinského „razovitého“ regionu.
Kolem dolu Jan Karel, kde v knize dojde k tragickému závalu, k Šikmému kostelu sv. Petra z Alkantary, který je ústředním bodem románu, a dále podél rekultivovaných hald po cyklostezce podél řeky Olše, kam se chodili románový hrdinové procházet či po méně rušných silnicích k Darkovským lázním, kde pracovala Julka, a dále na náměstí do Karviné, jemuž vévodí empírový zámek Fryšták. Patřil rodině Larisch-Mönnichů, jejichž příběh se dvěma díly knihy také prolíná.
I Štěpán Kozub relaxuje u Skučáku
Takový byl šedesátikilometrový okruh s převýšením 400 výškových metrů, který začíná v centru Ostravy. Odtud se jede po cyklostezce na Přívoz a dále po hlavní silnici na Rychvald. Za obcí minete rybník Skučák, který sice Karin Lednická v knize nezmiňuje, ale kdo zná komediální uskupení Tři tygři a seriál Skoro na mizině, ví, že tady někde by měl mít chatu a zaparkovaný karavan Štěpán Kozub. Údajně si sem chodí každý rok na jaře čistit hlavu.
Dalším městečkem je Doubrava, za kterou odbočuji a jedu ještě asi 1,5 km k Šikmému kostelu, který tu, uprostřed ničeho, stojí od roku 1736. Když vstoupíte dovnitř a zadíváte se na podlahu před oltářem, svět se s vámi lehce zhoupne a stěny na vás padají.
Původně byl dominantou městské části Karviná-Doly, dnes tu stojí opuštěný a svou šikmostí se blíží věži v italské Pise. Na vině je těžba černého uhlí. Kostel se začal naklánět poté, co pod ním horníci vytěžili 27 slojí. V poměrně krátké době klesl o 37 metrů, jeho sklon je sedm stupňů.
Postupně chátral a ještě na začátku 90. let 20. století mu hrozilo zřícení. Ale v letech 1994–1995 byla provedena generální oprava kostela. A tak může být zapsán do České knihy rekordů a kuriozit jako nejšikmější kostel v zemi.
Zpestření v podobě výletu do Polska
Vracím se asi 1,5 km zpět na křižovatku, odkud jsem sem odbočila a pokračuji do Darkova. Na konci města se míjí lázeňský komplex, kde pracovala teta Julka, a kde se dnes léčí poruchy pohybového ústrojí, neurologické indikace, poúrazové a pooperační stavy. Do Karviné je to jen kousek, město překvapí krásným centrem s knížecím zámkem a renesanční radniční věží. Posaďte se v některé z místních kaváren a dopřejte si sladký odpočinek .
Za Karvinou nastupuji na cyklostezku číslo 10 vedoucí podél řeky Olše, které se držím několik kilometrů, sjíždím z ní u Koukolné a pokračuji po docela rušné silnici do Dětmarovic (s výhledem na elektrárnu) a dále Dolní Lutyně. Zde zabočuji do Starého Bohumíma, jehož malebné centrum také stojí za vidění. Pak už je to jen pár metrů na polskou hranici, oba státy rozděluje řeka Odra. Abych viděla aspoň část Polska, přejedu hranice a část trasy jedu sousední zemí.
U ostravského Hornického muzea Landek se opět napojím na cyklostezku, která mě dovede zpět do centra Ostravy. Šedesát pohodových kilometrů v nohách splnilo naše očekávání.