Posila nebo vyhozené peníze? Sedmkrát byl na Tour de France králem bitvy o zelený trikot! Nikdo jiný tolik vítězství z bodovací soutěže na nejslavnějším závodě planety neposbíral. Jenže Peter Sagan už tři sezony při Grande Boucle nedokázal vyhrát ani etapu. Letos martyrium prodloužil, když nejlepším dílčím výsledkem bylo čtvrté místo!
„Moje první Tour de France ve francouzském týmu. Mohlo to být lepší,“ komentoval stroze dvaatřicetiletý slovenský cyklista vystoupení ve 109. ročníku Staré dámy, když peloton absolvoval poslední metry závodu v Paříži.
Peter Sagan a Tour de France! Jde o nerozlučnou dvojku. Hned při debutu v roce 2012 tehdy v dresu formace Liquigas ovládl slovenský cyklista na startu hvězdné kariéry bodovací soutěž. Následně si bitvu o zelený trikot podmanil. Prvenství slavil i v letech 2013, 2014, 2015 a 2016.
I v letech 2014 a 2015, kdy nevyhrál ani jednu etapu, byl v bitvě o zelený dres bezkonkurenční. V sezoně 2014 měl náskok 149 bodů na druhého Kristoffa z tehdejšího týmu Kaťuša. O rok později znovu neslavil dílčí triumf, přesto měl na druhého Greipela k dobru 68 bodů.
Zelených dresů mohl mít možná na kontě více, kdyby jej rozhodčí v ročníku 2017 kontroverzně nevyloučili po finiši s Markem Cavendishem, který při souboji se slovenskou raketou spurtující ve čtvrté etapě už pro druhé prvenství upadl a sudí tehdy ještě dvojnásobného mistra světa poslali z Tour de France domů.
Tři roky bez výhry na Tour de France
Když se o rok později vrátil, už jako trojnásobný mistr světa, znovu bodovací soutěž ovládl, když slavil tři etapová prvenství. O rok později si připsal jen jeden dílčí triumf, ale celkové pořadí soutěže o zelený trikot opanoval znovu Peter Sagan.
Od té doby na triumf čeká. V první covidové sezoně 2020, kdy se Tour de France jela první tři týdny v září, byl nejlépe dvakrát třetí. Přidal i dvě čtvrtá místa a dvě pátá. Minulý rok byl nejlépe pátý a po jedenácté etapě účinkování na Staré dáme ukončil. Šlo o nehezké loučení s barvami Bora-Hansgrohe, kde prožil pět let.
Zamířil do francouzské formace Total Energies, která není na soupisce World Tour. Nicméně o start na Tour de France se bát nemusel. Jméno Sagan v kombinaci s francouzskou licencí bylo pro tým garancí účasti.
Jediné vítězství v etapáku Kolem Švýcarska
Ovšem Peter Sagan, který dostal podle Cycling Weekly pohádkový plat 140 milionů korun ročně a stal se třetím nejlépe placeným závodníkem pelotonu, se trápil celou sezonu. Jediné vítězství slavil až v polovině června při závodě Kolem Švýcarska.
Cítil se zle v tréninku. Nemohl se dostat na maximální výkon. Na vině byl zřejmě postcovidový syndrom. Sagan prodělal zrádnou nemoc od vypuknutí pandemie třikrát. „Průběh těch prvních dvou onemocnění byl vážně hodně špatný. Byl jsem totálně odepsaný na deset dnů, kdy jsem jen ležel doma v posteli a nebyl schopný ničeho. Následně jsem se z covidu dostával další měsíc. Když jsem byl nemocný letos v lednu, nemohl jsem se z toho vyhrabat až do dubna,“ přiznal rozmrzele.
Krátce před Tour de France byl Peter Sagan pozitivní znovu. Ovšem s lehkým průběhem. Dokázal se tudíž rychle vrátit do pelotonu a ještě se naladit vítězství v bitvě o mistrovský dres slovenského šampiona při závodě v Mladé Vožici.
Ovšem Tour de France, to byla v podání slovenského bombarďáka přehlídka marnosti. Hned druhou, třetí, čtvrtou a pátou etapu si před startem závodu zakroužkoval v naději, že uspěje.
Nejlépe spurtoval čtvrtý
V Nyborgu dojel Peter Sagan šestý, v Sonderborgu čtvrtý, v Calais pátý a v Arenbergu hluboko v poli poražených jako 147! V Carcassone pak patnáctý den závodu proťal cílovou pásku jako čtvrtý, v Paříži finišoval pátý. Ve skutečnosti však byl od vítězství ve všech případech tuze daleko.
Jedinou radostí rodáka ze slovenské Žiliny bylo absolvování dvousté etapy na Tour de France. „Každá mi připadá zvláštní, jako ta první před deseti lety,“ komentoval výjimečný milník.
Ale bitva o pořadí? Wout van Aert, král zeleného dresu Tour de France 2022, jezdil jako cyklista z jiné galaxie. Jenže i Mads Pedersen, Jasper Philipsen, Fabio Jakobsen či Dylan Groenewegen jezdili létali, zatímco Sagan byl jen stínem Hulka, jehož v dobách největší slávy s takovou oblibou předváděl. A to ještě jeden z dalších soupeřů, Caleb Ewan, prožíval Tour plnou mimořádné smůly.
Dokáže se ještě slovenský rychlík zmátořit? Je jasné, že Peter Sagan už mladší nebude. Rychlost určitě neztratil. Problém však může být motivace a psychické rozpoložení. Odhodlání, s jakým se mladší dravci řítí do spurtů, se s přibývajícím věkem spíše vytrácí.
„Peter je hladový,“ ujišťuje Jean-René Bernaudeau, generální manažer francouzského týmu, jehož dres Sagan obléká. Ale je hladovější než vlčáci z ostatních týmů?