Byla jednou z mnoha oficiálních milenek sexuálně dychtivého panovníka Ludvíka XV., což bylo zjevně vyčerpávající povolání. Madame de Pompadour zemřela totiž na tuberkulózu ve věku 42 let. Tahle dáma však měla zásluhu i v jiných než jen intimních oblastech. Zasloužila se totiž o rozvoj porcelánky v Sèvres, kde dnes vyrábějí trofej pro vítěze Tour de France.
Abychom předešli zmatkům, je třeba si vyjasnit, o jaké trofeji se bavíme. Letos ti nejlepší z pelotonu Tour de France na Elysejských polích přebírali podvanácté trofej z českého křišťálu, za níž stojí Slovák Peter Olah, jehož podpis taky stojí pod designem interiéru možná právě i vašeho rodinného vozu z Mladé Boleslavi.
Celkový vítěz Grande Boucle však získá ještě jeden další pohár, jemuž bylo loni právě padesát let – Coupe Omnisports. A právě „Pompadurka“ se v továrně známé kouzelnou dekorativní keramikou, co leží 13 kilometrů od pupku Paříže na břehu Seiny, tolik angažovala.
Jediná keramika, kterou nelze koupit
Dnes je budova z 18. století, již byste snadno zaměnili za nějaký palác, domovem jak muzea, tak 120 keramiků, kteří čtvrtinu produkce dodávají státním organizacím (protože podnik je samozřejmě vlastněn státem) a zbytek prodávají mezi lid.
Jen jedna věc se tu koupit nedá. Tu můžete jedině vyhrát tak, že budete ze všech nejrychleji po tři týdny otáčet pedály. Vyrábět ji smějí zaměstnanci až po tříletém tréninku. Jen co vznikne na hrnčířském kruhu, sedm hodin ji budou leštit do absolutního lesku. Na dekor se nepoužívají zlaté pláty, ale 24karátový zlatý prášek, který se neleskne. Proto je nutná zdlouhavá celodenní péče.
Nazývají ho Coupe Omnisports a jeho otcem je uznávaný francouzský výtvarník Roger Vieillard, který mu podobu vtiskl v roce 1971. Každý rok ho pak získává vítěz Tour de France, což ale ne vždy platilo
Prvním majitelem Bernard Thévenet
Z pověření prezidenta Valéryho Giscard d’Estainga, který coby dvacátý prezident Francouzské republiky obýval Elysejský palác mezi lety 1974 až 1981, se porcelánová trofej udělovala celé řadě sportovců, nikoliv jen těm, co báječně jezdí na kole. Až teprve v roce 1975 ji uchopil první cyklista, protože Tour tehdy prvně finišovala na Champs-Élysées a prezidentovi se to zdálo jako dobrá příležitost. Bernard Thévenet tehdy ukončil osmiletý půst francouzských cyklistů v domácím závodě.
Od té doby získává modro-zlatý Coupe Omnisports každý šampion. S jedinou výjimkou – Chris Froome v roce 2013. Protože tehdy šlo o stý ročník Tour de France, dostal Brit pozměněnou a o něco větší trofej na oslavu významných kulatin.
Geraintu Thomasovi Coupe Omnisports někdo ukradl
Naneštěstí Froome tenkrát mimo trofeje přebíral na podiu řadu dalších artefaktů. Slavná tmavě modrá váza se zlatým dekorem od keramiků ze Sèvres jen na všech fotografiích k vidění jen u nohou nového vítěze. Což byl velký kontrast k předešlému roku, kdy se Bradley Wiggins, první britský vítěz Tour, nechal inspirovat fotbalisty a před kamerami pohár políbil.
Pro všechny případy se v době před Tour vyrábějí současně tři identické trofeje, což našlo uplatnění v roce 2018. V případě dalšího, v pořadí už třetího Brita na trůnu Tour. Když žlutý dres získal Geraint Thomas, dva měsíce po jeho triumfu se Coupe Omnisports ztratil poté, co ho jeho tým Sky půjčil oficiálnímu dodavateli bicyklů, značce Pinarello. Ta trofej vystavila na svém stánku při The Cycle Show v Birminghamu a už se nikdy nenašla.
Lance Armstrong, z dějin cyklistiky vyškrtnutý vítěz Tour, přes Twitter v reakci na zprávu o loupeži Thomasovi nabízel: „Mám jich doma sedm. Jestli chceš, jednu ti půjčím.“ Namísto toho ale ze Sèvres narychlo putovala do Anglie náhradní.