Jak (ne)umývat kolo? Peter Sagan v hlavní roli

Autor: Adam Bouda

Téma hygieny vašeho kola je v cyklistice dost kontroverzní. Zanořte se do kanálu YouTube a narazíte na celou paletu návodů počínaje tím, že by se měly používat jedině jemné, levandulí navoněné vlhčené ubrousky až po to, jak při tónech AD/DC využít wapku. A pak je tu krátký instagramový post, jehož hlavní hvězdou je Peter Sagan…

Video zaznamenává, jak slovenský Rambo „s láskou“ opečovává svůj bicykl v automyčce. Trojnásobný mistr světa šplíchá pod vysokým tlakem pěnovou vodu do všech jinak složitě přístupných míst svého stroje Specialized S-Works Tarmac SL7.

Obzvláštní péči věnuje Peter Sagan levému ložisku středového složení, pak – to už správně – omývá řetěz na převodnících a nezapomene ani na místo, kde se přední vidlice potkává s rámem a kde se často kumuluje nečistota odletující od rotujícího předního kola.

Peter Sagan „dělá“ radost mechanikům

Saganův rychle efektivní přístup čištění kola není nezbytně závadný, nebo minimálně ne pro profesionálního závodníka. Ale tento kratičký šot je cennou připomínkou toho, že co dělají profíci, není vždy to nejlepší pro běžného cyklistu.

Wapka je běžnou součástí těch špinavějších cyklistických disciplín. Podívejte se někdy na cyklokrosový závod. Uvidíte kolo, které takovou rychlokoupelí projde během závodní hodiny několikrát. Podobné to bývá v blátivých závodech horských kol. Takto se s bicyklem nakládá proto, že je to rychlejší. Co už ale v přenosech nebo ve videích à la Peter Sagan vidět není, jsou hodiny práce mechaniků, které po takovém rychlém omytí následují, aby kolo bylo vyladěno na závodní den.

https://www.instagram.com/p/CdbcEWJD9xF/?utm_source=ig_embed&utm_campaign=embed_video_watch_again

Všechna ložiska na kole jsou často čištěna, promazána nebo dokonce vyměněna. Pružicí jednotky, pokud na kole jsou, taky obvykle projdou olejovou lázní, aby jejich chod byl co nejhladší. Všechny pohyblivé součástky jsou pod neustálou kontrolou. Pláště nahrazeny při sebemenším poškození a řetěz vyměněn podle najetých kilometrů. U silničních profíků typicky po 1500 kilometrech.

Profesionálové neřeší životnost produktu

Součástí očisty kola je zpravidla i fénování, protože mechanik dobře ví, co se děje s kolem, které se láskyplně umyje zvenčí. Rezaví uvnitř. A argument, že přeci máte karbonový rám, neobstojí, protože součástky jsou kovové. Obvykle první místo, kde se rez usadí, jsou ložiska v ořechu zadního kola, taky kliky se hůř otáčejí a pružení drhne. Nejdřív sice máte nablýskané kolo. Ale to zevnitř postupně degraduje a nakonec vám vystaví tučnou účtenku v servisu.

Peter Sagan v dresu
Peter Sagan už mnoho let využívá stroj Specialized.

A tím se vracíme k Saganovi, který je placen za to, že jezdí na kole, které omývá v myčce. Pro profíky není jako pro hobíka životnost produktu prvořadá. Prvořadý je spíš výkon a výsledek a pokud něco nefunguje, vymění se to za nové. Takže wapka není zcela špatně, ale je třeba myslet na to, že většina z nás není Peter Sagan.

Proto existují lepší způsoby, jak zacházet s tlakovou myčkou poblíž kola, než jak to ukazuje Peter Sagan. Pokud se pro wapku z jakýchkoliv důvodů rozhodnete, je třeba zapamatovat si základní věci: nastavit nízký tlak, protože cílem je odstranit špínu, nikoliv barvu a mazivo; udržovat rozumnou vzdálenost, aby voda nezatekla tam, co není třeba; zejména se vyhnout takovým místům, kde jsou skryta ložiska, typicky podložky kolem hlavového složení nebo prachovky kolem klik; pozor na omývání mastného řetězu ve směru brzdového kotouče, což by mohlo mít neblahé dopady na brzdný účinek (což Sagan dělá dobře, kolo sprchuje z opačné strany, než na které je „pohon“); vždy kolo po mytí co nejvíc a co nejrychleji osušte – profíci používají kompresor, ale postačí utěrky  nebo i fén na studený režim.

Pokud se ale rozhodnete výše uvedené typy ignorovat a raději budete napodobovat Petera Sagana, pak stejně jako on na Instagramu dostanete palce nahoru od svého draze zaplaceného mechanika, který vám bude muset dřív, než čekáte, celé kolo rozebrat a promazat.