Ani jeden český cyklista nefiguruje ve startovní listině probíhajícího 109. ročníku Tour de France. Ovšem česká stopa na nejslavnějším závodě světa není rozhodně zanedbatelná. Rekordmanem je co do počtu startů Roman Kreuziger, který se na start Staré dámy postavil hned desetkrát.
Dnes už bývalý profesionál a současný sportovní ředitel stáje Bahrain Victorious jel svou první Tour už v roce 2008 a tu poslední v roce 2020. Hned při svém debutu skončil na velmi dobrém 12. místě. Jeho výsledkovým maximem je pátá příčka z roku 2013, do elitní desítky se dostal ještě třikrát – v letech 2009 a 2010 skončil osmý a v roce 2016 desátý.
„Je to specifický závod, který někdy milujete a jindy nenávidíte. Ale když přijíždíte v Paříži do cíle, tak si to vždy užíváte,“ říkal Kreuziger několikrát během své kariéry.
Tour absolvoval v dresech několika týmů: 3x v barvách Liquigasu a Tinkoff-Saxo, 2x startoval za jihoafrický tým Dimension Data resp. NTT Pro Cycling, jednou za Astanu a jednu Tour jel v dresu australské stáje Orica-Scott.
Prvním byl Květoslav Palov
Celkem se dosud objevilo v historii Tour de France na startu třináct českých jmen. Prvním byl v roce 1987 Květoslav Palov, který startoval za britský tým ANC – Halfords a Tour dokončil na 103. místě. Tím zatím posledním byl vloni Petr Vakoč, který jel v barvách týmu Alpecin svou druhou Tour kariéry. Tu první jel ještě za Quick Step.
Co do počtu startů za Kreuzigerem následují Ján Svorada a Pavel Padrnos. Bývalý excelentní spurtér Svorada si své starty připsal v rozmezí let 1993-2002 a během nich dokázal v dresu Lampre vyhrát tři etapy. Včetně prestižního závěrečného dějství na Champs Elysées v roce 2001.
Zatímco Svorada se soustředil jen na hromadné dojezdy, Padrnos měl v pelotonu pověst jednoho z nejlepších domestiků. Však po něm taky sáhl Lance Armstrong a český cyklista byl jedním z klíčových mužů při jeho úspěších na Tour. Jednu jel v dresu Roslotta, po jedné Tour de France si připsal v dresech Lampre a Saeca a zbývající v trikotu US Postal resp. Discovery Channel.
Jan Bárta třetí v časovce
Tři starty na Tour de France v řadě za sebou (2014-2016) si připsal excelentní časovkář Jan Bárta. Bylo to v německém týmu Bora, respektive jeho předchůdci v podobě formace NetApp. Sedmatřicetiletý Bárta stále ještě úspěšně závodí za nejlepší domácí profistáj Elkov Kasper, letos se stal mistrem republiky v časovce a vicemistrem v silničním závodě jednotlivců. Ovšem Tour de France už je pro něj téměř jistě uzavřenou kapitolou.
Největší úspěch si neúnavný bojovník a mistr úniků Bárta připsal hned při debutu na Tour de France v roce 2014, když v předposlední den závodu skončil třetí v časovce na 54 kilometrů za Tony Martinem a Tomem Dumoulinem. O rok později překvapil 25. místem v celkové klasifikaci a šestým místem v královské etapě s cílem na Plateau de Beille díky úniku.
Dvakrát absolvoval Tour De France Leopold König. První Tour jel po boku Bárty v dresu NetAppu a hned při premiéře v roce 2014 skončil celkově sedmý! V tomto ročníku si připsal pět umístění v top 10, nejlépe byl třetí v horské etapě do Chamrousse za Nibalim a Majkou.
O rok později už Tour absolvoval v barvách hvězdného týmu Sky, kde si připsal druhé místo v týmové časovce, ale osobní ambice musel obětovat. Lídrem byl tehdy Chris Froome a slavil celkové prvenství.
Zdeněk Štybar se pyšní vyhranou etapou
Dva starty na Tour de France má i Zdeněk Štybar (2015 a 2017) a je jedním ze dvou Čechů, kteří na Staré dámě vyhráli etapu. Povedlo se mu to v roce 2015, kdy při dojezdu v Le Havru nástupem v samém závěru zaskočil všechny sprintery a mírný náskok udržel až do cíle.
Po 1 startu na Tour mají kromě dříve zmíněného Palova, jenž emigroval do Austrálie, také Tomáš Konečný (2002), René Andrle (2003), Jan Hruška (2004) a biker Ondřej Cink (2017), který si na jednu sezonu odskočil na silnici a hned se dočkal startu na Tour. Závod ovšem nedokončil, kvůli problémům s kolenem musel odstoupit dva dny před pařížským cílem.