Ve sportu mívá číslo na dresu velkou váhu. V ragby nebo americkém fotbalu určuje pozici v poli. Někde je tak těsně spjato se svým nositelem, že ve chvíli jeho odchodu na sportovní odpočinek odchází jeho číslo navždy s ním a už nikdy nebude v klubu použito. V hokeji si hráči číslo vybírají na základě osobních nebo historických preferencí. Ale na Tour de France má číslo poněkud zásadnější význam.
Kdo je jednička?
To je celkem jasná a logická volba – výsadní pozici dostává předchozí vítěz. Tadej Pogačar vezl jedničku v roce 2021 a bude ji mít taky letos, protože se mu loni v nejslavnějším závodě galaxie podařilo úspěšně uhájit trůn.
Ze statistického pohledu je dossard 1, jak startovní číslo nazývají Francouzi, nejúspěšnější. Celkem 23 žlutých trikotů získali závodníci s jednotkou na zádech, nejvyšší počet ze všech čísel. Tým celkového vítěze z předchozího roku si pak mezi sebou podle abecedního pořádku rozdělí zbylá čísla od dvojky do osmičky. Letos to bude výsada Slovincova týmu UAE Team Emirates.
Otočená třináctka
Dalším jasně určeným číslem je 11, které patří muži na druhém místě předchozího ročníku. V roce 2021 ho na svých bedrech vezl další Slovinec Primož Roglič z týmu Jumbo-Visma. Jeho kolegové si podělili čísla od 12 do 18, ačkoliv abeceda tenkrát úplně neplatila. Wout van Aert dostal číslo 12, které možná mělo odrážet jeho význam v týmu hned za lídrem. A tím pádem na Roberta Gesinka zbyla třináctka, která se ale na kapsách jeho dresu objevila vzhůru nohama.
Pragmatismus kolem číslování závodníků v případě čísla 13 často vytlačuje pověrčivost. Ostatně Gesink ze závodu odstoupil po pádu ve třetí etapě. Právo na čísla od 21 do 28 získává tým třetího muže v pořadí, kterým byl v roce 2020 Australan Richie Porte.
Ale protože tým Ineos překypuje ambiciózními lídry, jedničku v týmu nesl Geraint Thomas, vítěz závodu v roce 2018. Další číslování už tolik pravidel nemá. Teoreticky by čísla 31-38 měl další rok vézt tým, co se umístil na čtvrtém místě. Ale třeba loni bylo č. 31 uděleno Chrisi Froomovi s ohledem na jeho dosavadní počiny v závodě a zbytek si rozdělil jeho tým Israel Start-Up Nation.
Mytická 51
Toto číslo má pro Francouze takřka mytický význam. Pojmenovali ho anise podle anýzovky, kterou značka Pernod uvedla v roce 1951, a legenda čísla se zrodila v následující dekádě. Čtyři závodníci s číslem 51 na trikotu v rozmezí deseti let v Tour de France zvítězili počínaje Eddym Merckxem v roce 1969 a konče Bernardem Hinaultem v sezoně 1978.
Od té doby se tento dossard považuje za šťastný a často se uděluje prominentnímu domácímu jezdci: Pierre Rolland v roce 2013, Thibaut Pinot v letech 2019 a 2020 a Julian Alaphilippe loni. Opět pohled do statistik – číslo 51 je z pohledu celkového prvenství jen čtvrté nejúspěšnější po číslech 11 a 2 a dělí si pozici se startovními čísly 15 a 21.
Červená a žlutá
Jakmile jsou čísla jednou rozdělena, zůstávají neměnná. Tedy minimálně z pohledu cifry. Protože jakmile závod odstartuje, můžou se měnit barvy startovních čísel, což značí různé věci. Na prvním místě je červená, kterou každý den veze závodník, co byl v předchozí etapě nejagresivnější.
Druhou v pelotonu dobře viditelnou barvou je žlutá, privilegium vézt ji přísluší závodníkům týmu, který v daný okamžik vévodí týmové klasifikaci. Je to vlastně týmová obdoba soutěže o žlutý dres, který taky – jak závod putuje a pořadí se mění – putuje od závodníka k závodníkovi.