Elektrokola přišla a už tu zůstanou, ať se vám to líbí, nebo ne. Alespoň v tom je jejich přínos pozitivní, že do sedla dostala víc lidí, kteří se z různých důvodů cyklistiky dosud obávali. Asistence elektromotoru je zjevným benefitem a přesto se kolem nich šíří mýty, které se pokusíme vyvrátit.
Mýtus 1: Na elektrokole vám neroste fyzička
Taky už jste slyšeli, že na elektrokole nezhubnete, neposílíte, nebudete zdravější? E-kolo je ve skutečnosti bicykl s elektrickou asistencí, žádná motorka. Nohama musíte otáčet stále, motor pomáhá jedině v udržování vyšší rychlosti. Dopad vyjížďky nebude logicky takový, jako byste jeli na normálním kole. Ale rozdíly jsou méně zásadní, než byste si možná mysleli. S jediným rozdílem – e-cyklisté musejí pro stejný efekt a výdej energie šlapat déle, což ale možné je, protože pocitová námaha u asistované cyklistiky je nižší, což potenciálně dovoluje jet déle nebo častěji.
Takže kolik paliva reálně spálíte? Různé výpočty tvrdí, že 300-400 kalorií za hodinu neboli 75 procent toho, co na stejné vzdálenosti u běžné cyklistiky. Tato čísla jsou samozřejmě odvislá od mnoha faktorů. Primárně na tom, jak velká je e-asistence motoru. A jakmile vaše kondička vzroste, jednoduše pomoc elektromotoru o stupeň snížíte.
Mýtus 2: Elektrokolo se rychle vybije, a pak budete zápasit s těžkým kolem
Nejenže stupeň asistence ovlivňuje fyzičku v dlouhodobém horizontu, má v tom krátkodobém vliv na to, jak daleko s nabitým kolem můžete dojet. Čím víc energie, tím kratší vzdálenost. Většina moderních kol i na plný výkon dojede daleko za 100 kilometrů, což je v případě běžného uživatele víc než dostatečná vzdálenost.
Vědět, jak daleko kolo dojede, není jen věštění, protože kola mají na displeji ukazatel stavu baterie a často i odhadovaný výpočet dojezdu. A některé systémy jsou už tak hi-tech, že vám pomocí satelitní navigace ukážou nejrychlejší, nebo třeba nejekologičtější trasu tak, aby vám zásoba energie v baterii stačila pro návrat domů.
Pokud se něco pokazí a baterka dojde, neznamená to, že budete muset tlačit obrovskou zátěž do kopců. E-kola jsou možná o něco těžší než ta standardní, ale top silniční e-kola jsou lehká, na úrovni 10 kil, a městské stroje budou jen o něco málo těžší než jejich bezmotorové protějšky.
Mýtus 3: Elektrokola jsou komplikované
Z podstaty má elektrokolo víc součástek než běžný bicykl, ale pod vším tím je pořád jen kolo se zažitými komponenty a technologiemi, které jsou neměnné celé dekády. Pokud zvládáte řazení, opravit defekt a aspoň základně opravit brzdy, pak e-kole nevyžaduje víc práce. E-kolo jako každý jiný moderní produkt je vyrobeno „blbuvzdorně“ a navrženo pro intuitivní ovládání, jaké si dnešní doba žádá.
Nabíjení je jednoduché a operační systému Bosch, Shimano nebo Mahle jsou přesně tak komplikované, jak to od nich chcete – základní funkce pro běžné uživatele, pokročilé pro cyklistické hračičky. Zkrátka pokud ovládáte běžné kolo a chytrý telefon, pak zvládnete taky e-kolo.
Mýtus 4: Elektrokola jsou jen pro staré
Loňský průzkum mezi 13 tisíci lidí na téma cyklistické plány a pohled na e-cyklistiku, který si zadal japonský výrobce komponentů Shimano, zjistil, že 8 procent Evropanů už e-kolo vlastní. Dalších 17 procent o něm uvažuje a 11 procent z různých důvodů už na kole na delší vyjížďku vyjet nemůže.
V Itálii 30 procent respondentů rádo na e-kole jezdí. Ve Švýcarsku, Polsku a Nizozemsku je to 26 procent, 21 ve Španělsku a 19 ve Francii. Tak vysoká čísla ukazují, že ne jen starší ročníky po takovém kole sáhnou. Je načase změnit pohled na vhodnost e-biků pro různé věkové skupiny.
Mýtus 5: Jízda na elektrokole je podvod
Pokud byste s elektromotorem plánovali objet Tour de France, pak ano, to by podvod byl. Ale pokud nepatříte mezi 200 vyvolených, pak takový mýtus neplatí. E-kolo nabízí dostupnější způsob aktivního cestování, které přináší řadu osobních benefitů. Třeba i jen cesta do práce na e-kole má pozitivní vliv na BMI index a nižší riziko diabetu.
Pokud je druhou možností trčet v autobuse nebo ve vlaku, nebo úplně vegetovat na kanapi namísto radosti z pohybu venku, pak podvádíte jen sami sebe. Jistě, pokud už dnes na kole jezdíte bez asistence, budete se asi ptát, proč byste takového skrytého pomocníka potřebovali. Na to můžeme nabídnout odpověď, která není mýtem – jízda na e-kole je zábava, co vám otevře nové dimenze.