Když počasí cyklistice v tuzemských podmínkách nepřeje, jen pár hodin jízdy za hranice najdete cyklistický ráj – okolí jezera Lago di Garda na severu Itálie. Celoročně zde panuje stabilní počasí, sníh napadne jednou za sezonu, na kole se dá jezdit v prosinci i únoru, hory kolem se zvedají až ke dvěma tisícům…
Sezona na Gardě sice končí na konci října, ale volný apartmán či místo v hotelu najdete i později. A cyklisté jsou zde vítáni, což znamená, že všude myslí na to, kde uskladnit kolo, čím ho opravit, jak vyčistit…
Lago di Garda je ideální destinací pro každého cyklistu bez ohledu na výkonnost a věk. Nabízí kvalitní asfaltky v kopcích pro silničáře, kopce a lesy jako ideální hřiště pro bikery, cyklostezky pro rodiny s dětmi. Obzvlášť trentinská část Gardy je pro cyklistiku jako zrozená: hory jsou vyšší, skály příkřejší. Tady to „jede“ úplně samo.
Není náhoda, že mnoho slavných cyklistů si Lago di Garda vybralo jako svůj domov. Například Daniel Oss, domestik Petra Sagana, který žije v městečku v Torbole, nebo český cyklista Roman Kreuziger, pravidelně zde trénuje influencer We Love Cycling Ondřej Cink. V Evropě je málo týmů, které by zde nikdy netrénovaly a málo cyklistických časopisů, které tady nenafotily titulní stránky.
Pro horská kola: Ronda Piccola
Patnáct kilometrů nahoru a stejná porce zase dolů. A k tomu 1000 výškových metrů. To je Ronda Piccola, trasa, kterou si projeli závodníci maratonu Ronda Picolla, který startoval v malebném městečku Riva del Garda. Dnes se sem může vydat každý, kdo si GPS trasu závodu stáhne do navigace (Gardatrentino.it).
Z Rivy se stoupá po asfaltové silnici přes vesničky Varone a Cologna, než silnice v Tennu vypustí cyklisty na šotolinu. Pak musíme ještě pod kostelem vyšlapat hodně ostrou střechu, kde tep letí nahoru. Míjíme malebné jezero Tenno, vinice, sady a kousek dál už se noříme do lesa.
Čím výš, tím užší cesta a drsnější výšlap. Nejtěžších a nejtechničtějších je posledních 500 metrů. A také sjezd do údolí. Stezka je úzká a klopenky ostré. Pro netrénovaného bikera peklo. Až pak následuje příjemný flow. Když se cesta vynoří z lesa, otevřou se výhledy na Lago di Garda, chvílemi se klesá po asfaltu, jindy trasa zapluje mezi vinice a sady, aby nás pak po asfaltu a občas už i v omezené dopravě dovedla zpět do Rivy.
Údolí Drena
V okolí jezera Garda je mnoho míst, kvůli kterým se vyplatí vzdálit od jezera a šlapat nahoru do přilehlých hor. Jedním z nich je údolí Drena. Vyrazit můžete například z Torbole, kde se u obchodu Mecki´s napojíte na cyklostezku. Vede podél vinic, jablečných, ale i kiwi sadů do horolezeckého městečka Arca, a pak dále přes městečka Moletta a Ceniga.
A když v Dro míjíme cukrárnu, zastavíme se na kávu a sicilské dortíky. Za Dro začneme stoupat po silnici až k hradu Drena, který byl podobně jako většina hradů v okolí, zničen na začátku 18. století francouzskými vojsky. Hrad je možné navštívit, ale my jedeme dál přes vesnice Cavedine, Berlonga a před sebou máme krásný výhled na pohoří Dolomity Brenta a lyžařské středisko Paganella.
V Lasinu uhýbáme z hlavní cesty a mizíme zpět na cyklostezku, v ostrém stoupání míjíme vinice, hřbitov s malým kostelíkem, aby se nám po chvíli otevřel krásný výhled na okolí jezera Cavedine – obklopují ho vinice a vinařství. Zpět do údolí se vracíme po cyklostezce kopírující silnici do Sarche a v Rivě se odměníme v restauraci La Colombera, což je starobylý hrad obklopený vinicemi. Za 58 kilometrů a 740 výškových metrů je to zasloužené.
Zástava srdce: k mezistanici lanovky na Monte Baldo
Krásný výhled na jezero Garda a na závěr 1400 metrů dlouhý výjezd na pokraji infarktu – to je Via Panoramica di Malcesine a následný výšlap do mezistanice lanovky na Monte Baldo. Začíná v malebném městečku Malcesine, kde doporučujeme e zastavit v zmrzlinárně Cento per Cento, doplnit tuky a cukry, a pak se vrátit na hlavní silnici, kde za hotelem Ideal vyhlídková silnice začíná.
V příjemném stoupání se po čtyřech kilometrech dostanete do nadmořské výšky 380 metrů do Passa Campiano. Je tu dětské hřiště a krásná vyhlídka na Gardu. Tady si to ještě můžete rozmyslet, zůstat na Via Panoramice a druhou stranou sjet zase zpět ke Gardě (do městečka Navene Vecchia). Anebo pojďte s námi na 1400metrů dlouhý infarkt, který končí v nadmořské výšce 550 metrů nad mořem. Silnice se zde chvílemi zvedá dvacetiprocentním stoupáním, dech se mění v sípání a stehna pálí.
Výhled od lanovky sice není nic moc, zato sportovní zážitek je to ohromný. Sjezd do Navene a zpět do Malcesine je za odměnu. Může za to kvalitní asfalt a krásné výhledy na Gardu. Celé kolečko měří čtrnáct kilometrů. My jsme sem vyráželi z Torbole, což znamenalo pěkný 45kilometrový výlet.