Asi jen málokoho z nás minulo zaklínadlo 10 000 kroků denně pro lepší zdraví. Vždyť každodenní porci chůze dnes hlásí většina chytrých hodinek. Co ale milovníci jízdy na kole? Platí i pro ně denní limit? A jaký způsob pohybu je pro zdraví efektivnější? Je lepších deset tisíc kroků nebo hodina cyklistiky?
Pokud uděláte deset tisíc kroků, měli byste v průměru ujít zhruba osm kilometrů. A pokud budeme počítat průměrné tempo 5 km/h, zabere vám kýžený výsledek něco přes půldruhé hodiny v pohybu.
Při uvedeném tempu pak v průměru spálíte 232 kcal za hodinu a během deseti tisíc kroků bude váš energetický výdej kolem 370 kcal.
Šlapání na kole je z pohledu spotřeby energie významně náročnější. Už při relativně nízké rychlosti 20 km/h vydáte za hodinu zhruba 563 kcal a rozdíl proti chůzi se ještě znásobí, pokud zvýšíte tempo.
Když půjdete rychlostí 6,5 km/h spotřebujete asi 352 kcal za hodinu, zatímco během hodiny na kole při rychlosti 30 km/h spálíte 844 kcal.
Kolo je účinnější zbraň proti obezitě
Obezita je při současném způsobu života velkou hrozbou pro společnost. Je jasné, že jízda na kole či chůze mají pro zdraví blahodárnější účinky než jízda autem či veřejnou dopravou.
Chůze je spojená s výrazně nižším BMI a menším procentem tělesného tuku. Průměrný účastník studie provedené vědci z Londýna dojíždějící do práce na kole vážil o pět kilogramů méně než člověk jezdící do práce autem.
Chůze nevyžaduje speciální vybavení
Pro chůzi hovoří skutečnost, že nepotřebujete trénink a není nutné téměř žádné vybavení. Prostě se doma obujete a vyrazíte. Cyklisté potřebují kolo, helmu a prostor pro jízdu.
Cyklista je z hlediska přínosu hmotnost efektivnější, protože spalujete více kalorií, a tudíž se při stejném časovém úseku jako v případě chůze udržíte štíhlejší. A těžko lze mluvit o nevýhodě v případě vlastnictví kola. Nicméně pokud jste jízdě na kole nepropadli, je i chůze fajn. Hlavně, když nebudete sedět na zadku.