Aerodynamické cyklistické svršky jsou v módě posledních možná osm let, řada značek včetně českého Kalase uvedla na trh jednodílné kombinézy, které významně snižují odpor vzduchu, a současně eliminují nepraktičnost časovkářských kombinéz pozbývajících zádových kapes. Ale proč se všichni k aerodynamice tolik upínají?
Můžeme si možná myslet, že aerodynamika je nový a nablýskaný vynález minulé dekády, ale trend je tu s námi mnohem déle. Kupříkladu řadicí sada Shimano Dura-Ace AX z počátku 80. let vnesla nový pohled na aerodynamiku, o které se nikdy předtím neuvažovalo. A máloco se jí od té doby vyrovnalo.
Ještě menší pozornost se z pohledu této fyzikální veličiny až donedávna věnovala cyklistickému oblečení, když právě a jedině veleobtažené oblečky časovkářů byly jedinými pokusy o eliminaci odporu vzduchu.
Zrychlí vás i ponožky
Přitom jde o nepochopitelné přehlížení, protože tělo cyklisty má na svědomí většinový podíl aerodynamického odporu. Dokonce natolik, že jeden z britských vědců došel k šokujícímu zjištění: jestliže snížení odporu díky lepšímu oblečení o jeden watt vás bude stát 10 liber, stejné hodnoty na samotném bicyklu dosáhnete za cenu 333 liber. Takže už jen pár opravdu kvalitních ponožek za zhruba 1000 korun může udělat divy.
Kombinézy obvykle přinášejí upnutější střih. A o něco aerodynamičtější texturu tkaniny, kde se řeší i směr tkaní, aby vzduch po povrchu lépe stékal. Britská značka Le Col šla ještě dál. Spojila se s experty na formuli 1 z McLarenu. A v aerodynamickém tunelu v Silverstone vyvinula kombinézu, o níž tvrdí, že je nejrychlejší v cyklistice.
Ale jak lze něco takového změřit a prokázat? Však i Matthew Williams, hlavní inženýr přes aerodynamiku u McLarenu, upozorňuje, že mít nejrychlejší kombinézu na světě zahrnuje spoustu „kdyby“.
„Protože změníte přilbu na hlavě, změní se směr proudění vzduchu. Jinak opřete ruce o řídítka a všechno bude jinak,“ říká expert v oboru. Navíc měření v tunelu Mercedesu nebo cyklistické značky Specialized může přinést odlišné výsledky. A proto značka Le Col z opatrnosti neuvádí žádná tvrdá data a srovnání s jinými brandy cyklistického oblečení.
Outfit ušetří 15 wattů
Asi v tom bude i kus placeba. Když vám někdo řekne, že na sobě máte zrychlující dres, tak se budete cítit rychlejší. Ale zástupci Le Col se odvažují tvrdit, že jejich outfit ušetří 15 wattů. To značí zrychlení o 1 kilometr v hodině. Ale taky jde jen o teoretická data z inertního prostředí tunelu. Na silnici bude všechno pravděpodobně jinak.
Asi každý už chápe, že ve volném triku a šortkách, pod které zafukuje, světové rekordy zajíždět nemůže. Ale vyjeli byste na švih se zastávkou ve své oblíbené občerstvovně v dresu tak těsném, že by vás nejspíš překřtili na Harapese? Pro nás normální cyklisty bude pořád to hlavní, aby dres z kvalitního materiálu dobře dýchal. A možná ještě podstatnější je, aby byl dobře vidět, protože pravidlo o metru a půl ještě ne všichni šoféři vstřebali.
Otázkou taky je, jak dlouho bude trvat, než se cyklistická federace UCI vzbudí. A přistřihne křidýlka příliš rychlé evoluci podobně, jako když plavecký svět před časem musel přibrzdit kosmické plavky, které závod co závod posouvaly hodnoty světových rekordů do dříve nemyslitelných výšin.
Plavci tehdy tento hon za setinami skrze materiál nazvali technologický doping a my víme, jak je cyklistika na slovo začínají na D háklivá.