Legenda českého i světového MTB Michal Maroši je mužem mnoha řemesel. Jezdí, závodí, natáčí videa, testuje kola, staví bikeparky a pumptracky, pořádá různé akce. A před pár dny uspořádal jednu na české poměry unikátní s názvem Trutnov Trails 29 hours.
Co za tímto názvem stálo? Přihlášené soutěžní týmy složené z bikerů, fotografů a kameramanů, měly ve známém bikovém středisku Trutnov Trails přesně 29 hodin na to, aby pořídily, sestříhaly, upravily a předaly porotě video a tři nej fotky z ježdění po tamních trailech a okolí. Posuzována byla originalita, technické zpracování výstupů, obtížnost jízdy a terénu, kreativita a celkový dojem.
Premiérovým vítězem v kategorii A video se stal tým Jirky Fikejze, který si do svého týmu přizval jezdecká esa domácí scény: Vojtu Bláhu, Vaška Koláře a Ondru Šléze.
„Myslím, že to rozhodně splnilo účel a všichni si akci nádherně užili. Vznikla opravdu zajímavá videa a bylo to parádní zakončení sezony,“ říká Michal Maroši, jeden z influencerů We Love Cycling.
Jak se vlastně zrodila myšlenka na akci Trutnov Trails 29 hours?
Bylo to jak úder blesku. V sezoně jsem přijel na základnu Trutnov Trails, a když jsem spatřil sál s lítačkama a nádechem osmdesátek, říkal jsem si, že by právě tady mohlo něco takového proběhnout. Protože pořád natáčím, už jsem měl něco podobného v hlavě delší dobu. V podstatě šlo o to najít ideální místo – základnu a v pohodě lidi, což tady jsou.
Skloubení ježdění v bikeparku s natáčením formou soutěže je světový unikát?
Vůbec ne. Ve světě jsou podobné formáty soutěží celkem rozjeté, ale můžou mít tisíce podob. My jsme to striktně omezili na 29 hodin což je originál.
Proč zrovna na 29 hodin?
Když jsem dělal harmonogram, říkal jsem si, že se vše musí zvládnout do sobotního večera, aby byl prostor na vyhodnocení. Takže se začalo v pátek kolem poledne a končilo v sobotu v pět, proto těch 29 hodin.
Byl o Trutnov Trails 29 hours od začátku velký zájem?
No… Ke konci registrace jsem měl trochu nervy. Soutěž byla vypsána pro dvacet týmů. A dlouho jsme měli přihlášené čtyři. Ale za poslední dny se to zaplnilo do posledního místa.
Jezdit, ale i natáčet nebo fotit. Je to pro lidi lákavé?
Já myslím, že tomu dnešní doba nahrává. Lidi chtějí tvořit a kolo s kamerou k sobě patří. Technika na běžné natáčení je dnes dostupná skoro pro všechny, k tomu stále populárnější sdílení videí na sociálních sítích a dalších kanálech. Podle mě to do sebe hezky zapadá a bylo vidět, že akce lidi oslovila.
Vám osobně je tahle forma hodně blízká?
Jasný, jinak bych to nedělal. Každý, kdo mě zná, ví, že nejrůznější natáčení a videa ke mně patří v podstatě celou kariéru. Po závodech jsem už před mnoha lety jezdil s velkou kamerou, kterou jsem vždycky někomu strčil do ruky, aby mě natočil. Dělal jsem tři díly Marosana never dies a In chlast we trust i řadu dalších dokumentů. Teď točíme velký a unikátní dokument o historii MTB scény u nás s prostřihem do světa, kde budu hlavní postavou. Bude se jmenovat Ten, co slaví každý den a premiéra proběhne v roce 2023.
Kolik známých riderů se vaší akce v Trutnově zúčastnilo?
Ve startovce bylo hodně velkých jmen, udělalo mi to velkou radost. Přitom šlo o kluky, kteří nikomu nepotřebují nic dokazovat, ale vzali to jako fajn zpestření konce sezony. Skvělí enduristé Vojta Bláha, Vojta Klokočka, Přemek Tejchman a trialista Vašek Kolář, Petr Kraus, legenda freeridu Gaspi a další hvězdy. Hlavně mě těší, že za těch 29 hodin vznikla fakt unikátní díla, která jsou schopná se prezentovat na světové úrovni.
Stane se z Trutnov Trails 29 hours tradice?
Určitě bych to příští rok rád zopakoval. Z letošního ročníku víme, co se dá vylepšit a výhodou je, že soutěž se může rozvíjet různými směry. Není dané, že by za každou cenu musela být jen v této podobě.