Dočkají se čeští cyklisté konečně dráhy s olympijskými parametry? Dost možná hned dvou! Vedle rozbíhajícího se projektu nového areálu v brněnské čtvrti Komárov, vznikla z popudu Českého svazu cyklistiky rovněž studie na výstavbu velodromu v pražském Motole v místě nevyužívaného chrtího závodiště. A nápad již získal podporu magistrátu, městské části Praha 5 i Národní sportovní agentury.
Chrtí závodiště Greyhound Park Motol v těsné blízkosti Plzeňské ulice pod parkem Cibulka otevřel v roce 2013 podnikatel Zdenek Grondol.
Sportoviště na pozemcích pronajatých od Hlavního města Prahy ale prakticky leží ladem. Což činovníkům svazu, jehož sídlo i s nevyhovující pitoreskní dráhou krytou plachtou s areálem sousedí, neuniklo.
„Dráha, která by našim reprezentantům umožnila kvalitní trénink v olympijských parametrech, u nás bohužel stále není. Výsledky přitom paradoxně máme, ale situace by mohla být mnohem lepší. Kvalitní a moderní zázemí by navíc přitáhlo pozornost mladých lidí,“ uvedl pro WeLoveCycling.cz šéf cyklistického svazu Petr Marek.
Marek se studií, která z nápadu vznikla, již absolvoval řadu jednání a se záměrem zaujal. „Má to podporu Prahy 5 i magistrátu,“ vypočítává.
„Zatím jde ale stále je o studii. Nyní jednáme o pozemku a podmínkách odkupu staveb, které na něm jsou. Poté bychom mohli pokročit do projektové fáze,“ dodal.
Multifunkční areál
Plán velodromu pracuje s rozpočtem 600 milionů korun. „Chceme účelový komplex, nic megalomanského. Počítáme s téměř stoprocentním využitím stávajících staveb, bouralo by se minimálně,“ upozorňuje Marek.
Areál, který by se měl stát rovněž domovem svazu cyklistiky, by měl fungovat jako multifunkční. Pod cyklistickým „patrem“ je ve studii dvousetmetrový atletický ovál, univerzální hřiště na basketbal, volejbal, házenou či florbal a několik menších hřišť např. na badminton.
Ve venkovních prostorách areálu je pak v plánu bezmála půlkilometrový asfaltový okruh pro cyklisty či bruslaře, pumptrack a freestyle park.