Zatímco silničáři se na podzim potýkají hlavně s výkyvy teplot a studeným větrem, v terénu se k úkladům přidává ještě všudypřítomné vlhko a bláto. I proti těmto nástrahám umí moderní materiály poskytnout ochranu.
Při volbě prádla a dalších vrstev na bikovou vyjížďku zohledněte především intenzitu pohybu. Pro krátký svižný XC trénink sáhněte pro lehké spodní triko s dobrou schopností transportu vlhkosti a ani s dalšími vrstvami to nepřehánějte. Výjezdy vás zahřejí a ve sjezdech nejedete tak rychle jako na silnici. V terénu navíc váš trup intenzivněji pracuje.
Pokud ale budete pendlovat v bikeparku s lanovkou, oblékněte se více. Samotná jízda dolů k důkladnému zahřátí nemusí stačit, navíc snadno prochladnete na sedačce. Přijde vhod prádlo z teplejšího úpletu nebo i s „nefukem“ na návětrné straně.
Pozor na některé letní bikové dresy s dlouhým rukávem, ale třeba i dlouhoprsté rukavice – bývají vyrobené z extrémně lehkých textilií, které poskytují ochranu, ale téměř nehřejí, dokonce mohou mít až chladivý efekt. Pod takový dres si vždy oblékněte teplejší prádlo a vše pojistěte větrovkou nebo alespoň vestičkou. Dlouhý rukáv nemusí být zárukou tepelného komfortu.
Ať je to v suchu
V podzimních plískanicích nahraďte přiléhavé lycrové kraťasy volnými, ovšem nikoli lehkými a vzdušnými letními modely, které snadno profouknou, promoknou a rychle se poškodí otěrem o zablácené sedlo.
Řada výrobců nabízí kalhoty z odolnějšího, obvykle i voděvzdorného materiálu. Velmi příjemné je tříčtvrteční provedení chránící kolena. V závislosti na teplotě jej pak můžete kombinovat s návleky a využít třeba i později v zimě jako ochranu před chladem a odstřikující břečkou.
Bikeři holdující technickému ježdění se při zhoršení počasí rádi uchylují k dlouhým volným kalhotám. Vyrábí se z různých materiálů – od obyčejného šusťáku přes softshell až po špičkové membrány. Od toho se potom odvíjí jejích vlastnosti i cena. Kvalitně zpracované kalhoty odrazí kdejaký slejvák, při intenzivní jízdě ovšem vždy počítejte s horší prodyšností.
Adekvátně počasí zvolte také bundu, která v tomto ročním období musí především zabránit profouknutí a promoknutí, termoizolační vlastnosti jsou zatím spíše na škodu. Za sucha postačí lehká větrovka, ve vlhku lépe poslouží membrána. Ideální pro podzimní počasí jsou lehké nepodšité membránové svršky, které jsou jen o málo objemnější než obyčejný šusťák, vejdou se tedy i do kapsy jako záloha.
Pro bikování v extrémně deštivém počasí nabízí někteří výrobci komplet bundy a kalhot, které odolají i těm nejzákeřnějším podmínkám. Někdy mají podobu jednodílného overalu, jindy jde o dva samostatné svršky, vždy však mívají pečlivě vyřešené detaily zabraňující vodě proniknout k tělu (vodotěsné zipy, stahovací pásky, kapuce…).
Většině těchto produktů je společný kvalitní membránový materiál a následně i poměrně vysoká cena. Jde tedy o výhodnou investici hlavně pro pravidelné celosezonní jezdce, kteří mohou v takovém „skafandru“ trávit dlouhé hodiny bez ohledu na provazy vody.
Drobnosti pro pohodlí
Při ochraně tělesných periferií hodně záleží na citlivosti a zvyklostech každého bikera. Některý již sáhne po zimních tretrách (skvělé jsou hlavně v dešti), jiný preferuje návleky na boty (ty se ale chůzí v terénu rychle poškodí) a nakonec existuje i varianta membránových ponožek.
Pokud vás už zebou prsty v běžných rukavicích, pořiďte si lehké membránové. Existují také tenké nepromokavé návleky na letní rukavice. Hlavu lze před zimou a deštěm chránit nejen šátky nebo čelenkami, ale také návleky na helmu.
Pro delší podzimní vyjížďky zvažte použití malého batůžku, i když jej třeba v létě nevozíte. Získáte tak prostor pro komfortní uložení veškerých variabilních součástí výstroje a zároveň jím ochráníte alespoň část zad před chladem či sprškou vody od zadního kola.