Velkolepá a jedinečná! Tour de France 2022 nabídne parádní cyklistickou podívanou. Trasa 109. ročníku, který odstartuje 1. července 2022 v Kodani, má všechno, co si fanoušek může přát. Na své si přijdou milovníci hor, časovek, těžkých klasikářských etap na větru i kostkách a samozřejmě i ti, jejichž srdce bije pro hromadné dojezdy.
„Je tam prostě úplně všechno. Kompletní trasa se všemi záludnostmi. Hlavně vítr může být v některých etapách hodně nebezpečný. Určitě neponecháme nic náhodě a část některých etap musíme s předstihem vidět a projet, aby nás nic nezaskočilo,“ uvedl vítěz posledních dvou ročníků Tadej Pogačar z týmu UAE Emirates.
V Kodani se začne časovkou na 13 kilometrů, jízda proti chronometru je v plánu i předposlední den závodu. Dlouhá časovka na 40 km s lehce zvlněným profilem může ještě hodně promluvit do celkového pořadí.
Pogačarovi by to mělo hrát do karet, i když vyloženě horskou časovku by stoprocentně přivítal víc. „Když budu po celé tři týdny ve skvělé formě, může to být má výhoda, ale v opačném případě i velká nevýhoda,“ přiznal Pogačar.
Lefevere: Kostky na Tour nepatří
Po dánském menu (3 etapy) si cyklisté jeden den orazí, a pak už budou závodit na území Francie. A hned pátá etapa může být pro mnohé favority osudná, protože bude kopírovat část Paříž-Roubaix a končí na obávaném kostkovém sektoru v Arenbergu.
Cyklisté absolvují celkem 11 kostkových úseků o celkové délce 19,4 km, přičemž pět z nich se při Paříž-Roubaix nikdy nejelo. Při Tour de France se naposledy na kostkách bojovalo v roce 2018 a etapu vyhrál německý klasikář John Degenkolb.
„Kostky jsou dobré pro klasikáře, ale opravdu nepatří na Tour. Možná jeden nebo dva kousky, ale jedenáct? To je příliš. Můžete tady ztratit Tour. Ne vyhrát, ale prohrát,“ reagoval generální manažer belgické stáje Deceuninck-Quick Step Patrick Lefevere. „Ani štěrk, ani prašné cesty. Chápu, že hledají vzrušení, ale vraťme se k silniční cyklistice,“ dodal.
Parádní horské etapy
I na příští rok nachystali organizátoři skvělé horské etapy včetně některých ikonických stoupání. Hned pětkrát je cíl na kopci. Do menu zařadili například cíl na Planche des Belles Filles (7. etapa), kde Pogačar v horské časovce vyfoukl v roce 2019 celkové vítězství Rogličovi.
Ve druhém týdnu přijdou na řadu mj. Col du Galibier, Col du Télegraphe a také cíl v Alpe d´Huez po zdolání kopce s 21 serpentinami. Tento legendární dojezd se do trasy Tour vrací po čtyřech letech a francouzští organizátoři ho záměrně zařadili do programu na státní svátek, Den dobytí Bastily.
Ve třetím týdnu čekají na cyklisty Pyreneje. Klíčové z pohledu bojů o celkové pořadí by měly být etapy s pořadovým číslem 17 a 18. Ta první končí na kopci Peyragudes, kde se nachází altiport s ranvejí známou z filmu Jamese Bonda Zítřek nikdy neumírá. Cílové stoupání následuje po třech předchozích kopcích a na osmi kilometrech jsou i pasáže se sklonem 16 procent!
O den později je cíl na vrcholu Hautacam, závěrečné stoupání měří skoro 14 km a před ním si závodníci střihnou ještě dva další těžké kopce včetně známějšího Col du Aubisque.
A jak už bylo řečeno, do pořadí může promluvit ještě dlouhá časovka v předposlední den závodu. Do cíle na pařížském Champs Elysées pojede peloton 24. července po zdolání 3328 kilometrů.