Velké rozdíly teplot v průběhu dne, vítr, vlhko a časté srážky – to budou v nadcházejícím období zarputilí nepřátelé silničního cyklisty. Přečkat podzim ve zdraví pomůže nejen pečlivější plánování vyjížděk, ale také správně zvolené oblečení.
Zkušenější jezdec už zpravidla ví, kde leží jeho slabá místa a tomu dokáže oblečení přizpůsobit. Někdo trpí na nachlazení, jiný je citlivější na prochladnutí pohybového aparátu a s prvním ochlazením jej ohrožují bolesti kolen nebo zad.
Pokud vaše intuice při volbě garderóby není podpořena zkušenostmi mnoha sezon, buďte velmi opatrní – po letní bezstarostné pohodě je snadné počasí podcenit. Je lepší obléci se raději trochu více než méně. Obecně platí, že největší péči bychom měli věnovat nohám, kolenům a trupu (hlavně oblast hrudi a zad). Podstatná je při tom variabilita oblečení, abychom dokázali reagovat na změny teploty, ale třeba i intenzity pohybu.
Prádlo podle intenzity
Na podzim už mohou přijít ke slovu úplety s vyšší gramáží, s podílem dutého vlákna, vlny merino a podobných materiálů. Izolační vlastnosti však bývají vykoupeny horším transportem vlhkosti. Teplejší prádlo s dlouhým rukávem tedy oblékněte na brzké ranní vyjížďky nebo nenáročné tréninky. Pro tyto příležitosti můžete využít i prádlo s předním dílem pošitým membránou.
Pokud ale plánujete svižnější vyjížďku, sáhněte po stejném prádle, jaké jste používali v létě. A klidně i s krátkým rukávem. Bude ale jistější vyhnout se již variantám bez rukávů (skampolo). Zvlášť při použití vesty je vhodné mít ramena v teple.
Dres a kalhoty
Slibují-li meteorologové konstantně chladné počasí, oblékněte dres s dlouhým rukávem, případně i dlouhé kalhoty. Jsou-li teploty nízké nebo hrozí-li déšť, nemusí být od věci provedení s předním dílem pošitým membránou, případně i kompletně membránový model.
S těmito materiály však buďte opatrní, ani kvalitní membrány v praxi nestačí transportovat všechnu vlhkost vznikající při vyšších intenzitách pohybu a ta se hromadí u těla. Po zastavení pak snadno prochladnete.
V teplotách kolem patnácti stupňů již bývá možné jezdit v letním kitu doplněném o vestičku a návleky. Někteří výrobci oblečení nabízejí ještě zajímavý mezistupeň v podobě setu podzimního krátkého dresu a krátkých kalhot vyrobeného z teplejšího materiálu o vyšší gramáži, často i s voděodolnou úpravou. Třeba u domácí značky Kalas tuto kolekci najdete pod jménem RainMem.
Nepostradatelná vesta
Kdo se nerozhodl pro pořízení membránového dresu nebo nepříliš praktického prádla s větruvzdorným panelem, ten bude potřebovat vestu. Její předností je snadná sbalitelnost – z kapsy ji vyndáte jen před sjezdem, při ochlazení nebo třeba při dešti. Vestička omezuje prochládání trupu náporem vzduchu, ale na rozdíl od větrovky tolik nebrání odvodu vlhkosti a odpadního tepla. Vesta je tak asi nejužitečnější podzimní doplněk.
Při výběru se zaměřte na konstrukci – existují lehké „šusťákové“ vesty se síťovanými zády, ale i zateplená provedení s membránou. Vždy si rozmyslete, v jakých podmínkách budete vestu převážně používat a s jakými dalšími vrstvami ji nakombinujete. Při zkoušení zkontrolujte střih – zaměřte se na dostatečně vysoký nepříliš volný ani těsný límec, na zpracování průramků (nesmí jimi zafukovat) a celkové usazení (vesta musí být dostatečně dlouhá, ale ne příliš široká).
Stavebnice z návleků
Dalším typickým podzimním partnerem jsou pro cyklistu návleky na ruce, kolena, případně i celé nohy. Vyrábí se v různých provedeních, velikostech, ale opět především z rozdílných materiálů – tenké lycrové, teplejší s počesem (materiál tradičně označovaný jako roubaix), a dokonce i s membránou.
Nechcete-li svůj šatník zahltit, sáhněte po teplejším počesaném materiálu, který je nejuniverzálnější. Tenké lycrové totiž prakticky nehřejí, membrána bude pro většinu příležitostí zase příliš těžký kalibr, navíc tyto návleky bývají méně pohodlné. Také hlavní kouzlo návleků spočívá v možnosti reagovat na změny počasí. Když vám začne být teplo, shrnete je na zápěstí nebo schováte do kapsy dresu.
A když začne pršet?
Pokud vyrážíte rovnou do deště, není ostuda opustit hladký lycrový vzhled. Na nohy natáhněte dlouhé nepromokavé kalhoty, některé značky nabízí i tříčtvrteční či krátké tenké voděodolné ´převleky´ určené k použití přes silničářské kraťasy. Pokud je nemáte, použijte klidně MTB verzi volných kalhot. Ochrání spodní část zad, která je nejvíce na ráně.
Na horní polovinu těla oblečte větrovku, pláštěnku nebo tenkou membránovou bundu. Zde se preference jezdců obvykle liší – někdo trvá na stoprocentní nepromokavosti, které obětuje prodyšnost, jiný upřednostní ventilaci před ochranou.
Proti náhlému dešti na vyjížďce dobře poslouží již zmíněná vestička. Sice neudrží vodu od těla, ale zabrání proudu vzduchu, aby jej ochlazoval. O něco vyšší stupeň ochrany nabídnou tenké sbalitelné větrovky. Složíte je do velikosti pěsti a váží jen pár deka – ideální záloha do kapsy! Ani ony většinou nenabídnou stoprocentní voděodolnost, ale omezí riziko prochladnutí. Na rozdíl od obyčejných ´igelitových´ pláštěnek si zachovávají určitou prodyšnost.
Nepodcenit nohy
Za hezkého suchého počasí zajistí dostatečný tepelný komfort v tretrách ponožky z hřejivějšího úpletu. Pokud se více ochladí nebo začne pršet, přijdou ke slovu návleky. Opět není nutné sahat hned po silných neoprenových drtičích mrazu, na podzim si vystačíme s tenčím membránovým provedením nebo s lehkou pogumovanou variantou.
Do chladných sychravých dnů už můžete vyrazit i v zimních tretrách. A pokud vám v botníku zbylo ještě nějaké místo, vězte, že existují i modely treter označované jako podzimní. Na rozdíl od zimních mívají nižší úroveň zateplení (často i nízký střih kolem kotníku), oproti letním však u nich bývá omezena ventilace a vylepšena voděodolnost.