Základní údržba kola by měla být samozřejmostí pro každého cyklistu. Pokud věnujete bicyklu určitý čas i mimo hodin v jeho sedle, určitě nebudete litovat. Výrazně ulevíte peněžence, protože drobným domácím servisem lze předejít velkým komplikacím.
V průběhu sezony pravidelně dotahujeme všechny spoje. Jde především o řídítka, představec, brzdy, přehazovačku či pedály. Mějte na paměti, že není třeba dotahovat vše úplně „na krev“, aby nedošlo k poškození šroubů či komponentů.
Pravidelně je potřeba kontrolovat i tlak v pneumatikách, přičemž doporučené hodnoty naleznete na boční straně. Při každém dofouknutí je třeba v případě silničního kola povolit a poklepat na ventilek, čímž se uvolní nečistoty.
Samozřejmostí by mělo být monitorování stavu plášťů. Nadměrné opotřebení poznáme vytvořením plošky uprostřed pláště v případě silničního kola. U horského kola je vodítkem k výměně pneumatiky absence vzorku.
Velkou pozornost věnujte řetězu. Ideální je před každou jízdou jej promazat a změřit opotřebení. Pro mazání je možné použít olej do sucha či do mokra, podle aktuálních klimatických podmínek. Po promazání je vhodné protočit třicet vteřin pedály a následně přebytečný olej otřít.
Životnost řetězu je přibližně 1500 metrů. Ke kontrole se používá speciální měrka, kterou pořídíte v každém servisu. Pokud měrka propadne do řetězu, nadešel čas na výměnu, čímž předejdete opotřebení kazety.
Přežitkem rozhodně není ani očista bicyklu. Pravidelně je potřeba dopřát „lázeň“ řetězu, kazetě, přesmykači, přehazovačce… Nikdy však nemyjte kolo vysokým proudem, aby nedošlo k poškození ložisek.
Při pravidelně údržbě si rozhodně užijete každou jízdu o trošku více a samozřejmě prodloužíte životnost kola.