Už šest let žije ve Švédsku. Na severu Evropy se dočkala i výjimečné pocty. Byla vyhlášena nejlepší florbalistkou světa. Eliška Krupnová vypravuje, jak je země na severu Evropy posedlá cyklistikou. A jak moc je pro osmadvacetiletou kapitánku elitního týmu Pixbo Wallenstam důležitá cyklistika, respektive spinning v tréninkovém plánu.
„Je to výborný kardio trénink,“ říká kapitánka české reprezentace, čtyřnásobná mistryně ČR a mistryně Švédska. V prosinci roku 2020 byla rodačka z Mariánských Lázní vyhlášena nejlepší florbalistkou světa, toto ocenění získala jako první česká hráčka v historii.
Žijete ve Švédsku, jaký vztah tam mají lidé ke kolu? Využívají ho jinak než v Česku?
Ve Švédsku je kolo mnohem populárnější a mnoho lidí ho používá jako dopravní prostředek. Lidé na něm mnohem častěji jezdí do práce, ale i nakoupit, do města, za kamárády… A to i v deštivých dnech a zimních měsících. U každého domu mají přístřešek pro parkování kol a často je plný. Nejoblíbenější jsou městská kola, ale spousta lidí má i MTB, které používá na celodenní či vícedenní výlety. Celé Švédsko má perfektní infrastrukturu, hustou síť kvalitních cyklostezek, po městě si dojedete kamkoliv, vše je krásně značeno. Jedna z nejpopulárnějších je i Kattegattleden, která se táhne podél západního pobřeží od Göteborgu po Helsingborg. V roce 2018 byla vybrána jako nejlepší cyklostezka v Evropě. U Göteborgu jezdím na bruslích po části této stezky s názvem Säröbanan která se táhne přímo u moře.
A co vy? Používáte kolo jako dopravní prostředek?
Kolo nemám a jen občas si ho půjčuji od spoluhráček, které bydlí hned vedle. Jedu na rychlý nákup, na sešlost s přáteli… V každodenním životě před pandemií bych ho ani moc nevyužila. Chodím do práce a po práci jezdím rovnou na trénink do vesničky za Göteborgem, a pak zase zpět domů. A to bych na kole nezvládala.
Nejlepší světová florbalistka musí ještě navíc chodit do práce?
Ano, musí. Pracuji ve farmaceutické společnosti AstraZeneca na pozici Sourcing project manager v oblasti klinických studií. Spolupracuji s dodavateli a tím zajišťuji služby a materiály do klinických studií. Na projektu vakcíny jsem přímo nepracovala, ale je mi to velice blízké téma.
Kolo ani není součástí vašeho tréninku?
Příležitostně ano, ale ve formě spinningové lekce. Je to výborný kardio trénink, který oproti běhání méně zatěžuje klouby a vazy, na druhou stranu je to ale cyklický pohyb, který není vhodný v období, kdy se potřebuji soustředit spíše na rychlost a výbušnost. Tyto tréninky trvají asi hodinu, včetně zahřátí a vyšlapání na konci. V té hlavní části přicházejí na řadu intervaly včetně kopců, různorodého terénu i rychlosti.
Vyrazit na švih nebo jezdit v terénu vás nikdy nebavilo nebo jen nebyl čas?
V životě jsem byla asi na dvou cyklo výletech a popravdě ani jeden z nich nebyl hezký zážitek. Radši ujedu třicet kilometrů na inline bruslích než na kole. Ale ještě jsem kolo definitivně nezavrhla. Poslední nadějí je cestování na kole po vinicích v Toskánsku. Případně kolem jezera Garda, ale tam se teprve chystám.
Florbal je hodně jednostranný sport. Využíváte i další sporty ke kompenzaci?
Pro florbal je důležitý hlavně běh a posilovna. V létě běhám dvakrát až třikrát týdně, stejně často chodím do posilovny. K tomu připojuji již zmíněný spinning pro kardio trénink, squash a badminton pro změny směru a výbušnost, plavání pro celkovou kompenzaci.
Jak to má florbalistka s jídelníčkem?
Osobně jídelníček a životosprávu dost řeším. Baví mě se vzdělávat, hodně jsem si toho načetla, naposlouchala a také si vyzkoušela, co mě vyhovuje, protože každý to může mít jinak, neexistuje žádná univerzální ideální strava. Fast foody mi nic neříkají, tam mě nepotkáte, potěšením je pro mě například dobré sushi. Mám vyzkoušené, že přísná dieta není dlouhodobě udržitelná a má často negativní vliv na psychiku, takže já se držím přístupu osmdesát na dvacet.
Co to znamená?
Podle mě nejudržitelnější přístup k životosprávě, znamená to, že z osmdesáti procent jím zdravou nutričně kvalitní stravu, zdrojem sacharidů jako jsou celozrnné produkty, ovesné vločky, kroupy, quinoa, bílkoviny hlavně z ryb a rostlinných zdrojů jako soja, cizrna, čočka a fazole, tuky bohaté na omega 3, 6 a 9 kyseliny, jako je losos, ořechy, semínka, olivový olej, a k tomu samozřejmě hodně zeleniny a ovoce. Těch 20 procent jsou takové odměny. Pivo po zápase nebo sladké pečivo ke kávě.
Byla jste vyhlášená nejlepší florbalovou hráčkou na světě. Čemu vděčíte za takový úspěch?
Je to skvělý pocit. Bylo to pro mě velké překvapení a dlouho jsem tomu nemohla uvěřit. Beru to jako odměnu za můj přistup k florbalu, cílevědomost a dlouhodobou práci. Vždycky jsem se chtěla zlepšovat a obětovala jsem například dlouhé hodiny ve vlaku z Mariánských Lázní do Prahy – každý čtvrtek tam, neděle zpět, každý týden, tři roky. Nikdy jsem se nezastavila a vždy hledala, co se dá zlepšovat – což vlastně pořád platí.