Nečekané, senzační, z říše snů. Takové přívlastky mělo nejčastěji ve světě vítězství Rakušanky Anny Kiesenhoferové, která se stala nečekanou olympijskou šampionkou v silničním závodě cyklistek.
Zatímco u mužů nebyl triumf Ekvádorce Richarda Carapaze, třetího muže letošní Tour, nějakou velkou senzací, triumf Rakušanky nečekal nikdo. Snad žádná sázková kancelář světa na ni nevypsala kurzy, protože tato třicetiletá závodnice měla v Tokiu naplňovat spíše známé Coubertinovo heslo.
Ne že by to byla taková bomba, jako kdyby třeba San Marino vyhrálo mistrovství světa ve fotbale. To zas ne. Rakušanka má nějaké úspěchy za sebou, třeba je trojnásobnou mistryní své země v časovce, i když při vší úctě, rakouská ženská cyklistika zrovna nezažívá nějaké zlaté roky.
Bez vysílaček favoritky nic netušily
„Rakušanka žijící v Lausanne. Vystudovaná matematička. Cyklistka s láskou k časovkám a kopcům. Pětkrát mistryně republiky. Nominována na olympiádu v Tokiu.“ Tak se popisuje Anna na svém instagramovém profilu.
K poslednímu příspěvku těsně před odletem do Japonska napsala: „Jsem připravena. Odjíždím tam s vědomím, že jsem udělala, co jsem mohla, abych byla na olympiádě v nejlepší formě. Díky všem, kteří mi věříte. Byli jste mou motivací, když šlo do tuhého (to se stávalo dost často). A díky i těm, kteří o mně pochybují. Dokázat, že se mýlíte, mi dodávalo stejně velkou motivaci…“
Střih, sobota 25. 7., olympijský závod v Tokiu. Vyhraje van Vleutenová, Vosová, Longo-Borghiniová nebo Diegnanová? Tato jména se nejčastěji skloňovala ve spojení se zlatou olympijskou medailí.
Kiesenhoferová neměla co ztratit, a tak šla hned od startu do úniku. Favoritkám to vyhovovalo. Takže čeho se bát? Nejdřív jela na čele pětičlenná skupina, pak zůstaly tři statečné a posledních 40 kilometrů šlapala vpředu osamocená Rakušanka.
Favoritky o ní nevěděly. Olympijský závod se jel bez vysílaček, a když dojely dvojici závodnic z úniku, myslely si, že bojují o zlato.
Však taky druhá van Vleutenová zvedala v cíli ruce nad hlavu, protože žila v domnění, že vyhrála. „Neměly jsme žádné informace, takže tam pak bylo velké zklamání. Ale prostě jsme Annu podcenily,“ řekla stříbrná Holanďanka.
Bídný rok mezi profesionálkami
Kiesenhoferová dožila svůj sen až do konce. Přitom má statut cyklistické amatérky. Od roku 2017 je bez profesionálního týmu. Důvod? Nikdo ji nechtěl. „Sama se trénuju, sama řeším výživu, taktiku a další věci,“ prozradila.
Kdysi koketovala s triatlonem, ale kvůli zdravotním problémům při běhu to vyhrálo kolo. První smlouvu dostala v roce 2016 v katalánském amatérském týmu z Girony a hned vyhrála celkově Španělský pohár. A taky těžkou etapu závodu Cycliste Féminin International de l’Ardèche s cílem na Mont Ventoux. Samozřejmě, že z úniku. No a na rok 2017 ji podepsalo Lotto Soudal. Ale skoro u všech závodů měla ve výsledcích DNF a v dubnu sezonu skončila.
Další rok byla bez smlouvy, a dokonce na kole vůbec nejezdila. Přesto nehodila flintu do žita a vrátila se. V roce 2019 získala rakouský titul v silničním závodě i časovce a na mistrovství světa byla v časovce dvacátá. Ale ke smlouvě v nějakém profitýmu jí to nepomohlo.
Studentka Cambridge s doktorátem ze Španělska
Studovala matematiku na univerzitě v Cambridge, ve Vídni a doktorát získala ve Španělsku během svého cyklistického angažmá v roce 2016. Kolo ji dodnes neživí, pracuje na univerzitě v Lausanne, kde kombinuje výzkum s výukou.
A její matematické znalosti byly v olympijském závodě určitě cenné, protože si to prostě spočítala dobře… „Ani ve snu by mě nenapadlo, že mohu vyhrát,“ přiznala.
Neustále musela odpovídat na dotazy, jak amatérka mohla vyhrát olympijský cyklistický závod. „Na papíře jsem sice amatérka, nevydělávám si cyklistikou peníze, ale má v mém životě dost podstatné místo. Takže trénuju poctivě a poslední rok a půl jsem startu na olympiádě hodně obětovala,“ prozradila.
„Nejsem typ cyklistky, která jen šlape do pedálů. Já si navíc musím vytvářet tréninkový plán, výživový plán, a pak vše vyhodnocovat. O to větší mám radost, že jsem to na olympiádě prodala,“ řekla olympijská šampionka.
Co teď bude následovat po jejím nečekaném zlatu? „Asi nic zásadního. Udržím si práci, budu jezdit jako dosud. Jen si možná začnu víc věřit,“ dodala Kiesenhoferová.
Je ale dost pravděpodobné, že po olympijském vítězství zase přijde laso od nějaké profistáje. Ve třiceti ještě určitě nepatří do starého železa.