Jedinečné příběhy napsala Tour de France 2021. Stará dáma potvrdila, že je právem nejtěžší a také nejsledovanější cyklistickou etapovou bitvou světa profesionálů! Ti museli zdolat 3414 kilometrů a nastoupat bezmála 44 tisíc výškových metrů, tedy přibližně pětkrát na nejvyšší horu světa Mount Everest, aby si v Paříži na Champs-Elysées mohli přiťuknout šampaňským na oslavu zdolání jednadvaceti etap plných bolesti.
Staronovým králem Tour de France je Tadej Pogačar. Teprve dvaadvacetiletý Slovinec z týmu UAE Emirates byl nezpochybnitelným králem pelotonu. Zatímco minulý rok mnozí namítali, že jel ve žlutém jedinou etapu a závod nekontroloval, letos skutečně dominoval.
„Může přepsat všechny rekordy,“ pronesl dokonce Eddy Merckx, jedna z legend Grande Boucle pyšnící se pěti celkovými triumfy a čtyřiatřiceti dílčími výhrami. Mladý Slovinec stejně jako v minulém roce kromě celkového pořadí ovládl i soutěž o nejlepšího vrchaře a také slavil triumf v soutěži pro nejlepšího cyklistu do pětadvaceti let. A sotva si vychutnal radost na Champs-Elysées vyrazil směr Tokio, aby zkusil výjimečnou sezonu vyšperkovat ještě triumfem z olympijského závodu.
Cavendish vyrovnal Merckxe
Neuvěřitelný příběh napsal ve Francii Mark Cavendish. Britský cyklista byl ještě před startem sezony na odpis. Po třech letech strádání bez jediné výhry se zdálo, že bude muset kariéru v šestatřiceti letech ukončit. Spíše ze soucitu mu nabídl kontrakt Deceuninck Quick Step. Podle zákulisních informací si dokonce Cavendish přivedl vlastního sponzora.
Rodák z ostrova Man pookřál, okouzlil čtyřmi etapovými výhrami při závodě Kolem Turecka. Ale Tour de France? Až příliš velké sousto.
Jenže stačilo, aby se vedení týmu nepohodlo se sprinterskou jedničkou Samem Bennettem a otevřel se prostor pro Cavendishe. Šokoval triumfem ve čtvrté etapě, což mu dodalo takovou dávku energie, že následně vyhrál ještě tři další etapy a vyrovnal rekord Eddyho Merckxe v počtu čtyřiatřiceti etapových výher. A hlavně podruhé v kariéře, poprvé od roku 2011 vyhrál zelený dres pro krále bodovací soutěže.
Neuvěřitelnou všestranností znovu oslnil úřadující belgický šampion Wout van Aert. Šestadvacetiletý bývalý mistr světa v cyklokrosu vyhrál časovku, horskou etapu s dvojitým přejezdem Mont Ventoux a k tomu přidal triumf v závěrečné bitvě sprinterů v Paříži. „Jenom mě proboha nesrovnávejte s Merckxem. Vůbec si takové přirovnání nezasluhuji. Ale to nic nemění na tom, jak moc jsem hrdý na svoje výkony,“ usmál se závodník Jumbo Visma.
Smutným příběhem byla Tour de France 2021 pro dvojici hvězdných spurterů. Australan Caleb Ewan putoval do nemocnice se zlomenou klíční kostí přímo z cílového prostoru třetí etapy. Slovák Peter Sagan z formace Bora Hansgrohe sice ještě několik dnů bojoval s bolestí naraženého kolena, ale nakonec i on z Grande Boucle odstoupil.
Pádů bylo při Tour de France 2021 neuvěřitelné množství. V nepříjemné pozici se octl i dvaadvacetiletý Švýcar Marc Hirschi. Dlouho jej lékaři u silnice ošetřovali při druhé etapě, ale nakonec loňský největší bojovník Staré dámy usedl na kolo, etapu dokončil a zvládl i celou Tour de France 2021.
Znevážil Mathieu van der Poel žlutý trikot?
Obrovskou debatu rozpoutal Mathieu van der Poel, který hned při debutu na Tour de France dokázal vyhrát etapu a ještě obléknout žlutý dres. Jenže šestadvacetiletý závodník se rozhodl po osmé etapě, kdy byl v čele průběžného pořadí, odstoupit. Na olympijských hrách v Tokiu chce totiž vyhrát zlato na horských kolech, a tak potřeboval čas na odpočinek. Znevážil tak žlutý trikot pro krále Staré dámy?
Budoucnost a minulost cyklistiky! Tadej Pogačar, dvojnásobný vítěz Tour de France, v rozhovoru se čtyřnásobným šampionem Grande Boucle Chrisem Froomem (vpravo). Britský cyklista se v barvách Israel Start-Up Nation vrátil do nejslavnějšího závodu po těžkém zranění, ovšem na pátý triumf nebylo ani pomyšlení. A v budoucnosti při soubojích s mladými „vlčáky“ už asi ani nebude.