Zdráhá se tak mluvit jeden, prognózy typu „půjde o souboj těch dvou“ odmítá i ten druhý. Přesto asi nikdo nezapochybuje, že letošní Tour de France bude kapitolou číslo 2 ve slovinském příběhu o žlutém dresu. A tím úspěšnějším chce tentokrát být Primož Roglič, last minute poražený muž minulého ročníku.
Slovinský hezounek s vytetovaným křížem na předloktí roste a sílí od roku, kdy se ve 22 letech přeorientoval ze skoků na lyžích k cyklistice, a sbírá větší a větší výsledky. Ale jestliže byl světovou jedničkou po rekordních více než 70 týdnů, kam se ještě může posouvat?
Orel z přípravy vyřadil závody
Nezávodil od dubnové klasiky kolem Lutychu a místo toho se rozhodl na vysokohorském kempu připravovat na největší závod kariéry, který mu stojí v cestě k tomu, aby byl uznán jako opravdu nejlepší muž svého sportu.
Tato dlouhá závodní výluka je novinkou v šabloně jeho přípravy, která mu v minulosti už dvakrát vyhrála Vueltu a balík dalších závodů. Ale letos se rozhodl do tréninku vnést cosi nového v naději dalšího posunu výkonnosti. „Někdy to funguje, někdy ne. Uvidíme na Tour, jak se věci podaří,“ říká 31letý orel.
Ve finální přípravě na loňskou Tour absolvoval trojetapovou Tour de l’Ain a taky tři etapy Dauphiné, než tam upadl a odstoupil. To vše tři týdny před slavnostním startem Grande Boucle. A aby se podobným rizikům letos vyhnul a protože ví, že po vysokohorském soustředění bývá v top kondici, rozhodl se víc než dva měsíce nezávodit.
Pogačar ho donutil změnit přístup
A pokud se ptáte na důvod jeho touhy po zlepšení, pak je to samozřejmě jeho krajan a snad stále ještě i kamarád Tadej Pogačar, který mu loni v časovce na Planche des Belles Filles naservíroval životní zklamání. Rogličův výkon byl tehdy považován za propadák, přestože v cíli byl pátý. Bohužel ale mimozemšťan Pogačar předvedl cosi nevídaného a při poslední možné příležitosti se soukal do žlutého trika.
„Vždy jsou to ti kolem, kteří vás nutí ke změnám,“ vysvětluje Rogla. „Dělat věci jinak, lépe. Být nejlepší možnou verzí sebe sama. Pro Slovinsko je fajn mít dva takové závodníky, ale právě on mě nutí dřít ještě víc. Že je Tadej krajan, dělá náš souboj ještě větší.“
Tahle dvojka, která se narodila sotva 50 kilometrů od sebe, restartovala svůj duel v dubnu v etapách Kolem Baskicka, které brilantně ovládl Roglič. A jejich rivalita má potenciál stát se další takovou, kterých už historie Tour de France viděla nepočítaně. A přesto budou oba dál trvat na tom, že tento závod není jen o nich dvou, zatímco zbytek světa může myslet tak maximálně na třetí místo.
Novinkou kolo s kotoučovými brzdami
Nicméně Roglič a jeho tým dělají pro naplnění právě takového scénáře (a tentokrát s úspěchem na jejich straně) maximum. Vedle příchodu vrchařského talentu Jonase Vingegaarda pořídili taky nové modely kol Cervélo s kotoučovými brzdami. „Jsou o hodně lepší, ale není to věc, která vám vyhraje, nebo prohraje Tour,“ říká celkem rozumně Roglič.
Dalším velkým benefitem jeho extra dlouhého tréninkového období je to, že mohl strávit moře času s partnerkou Lorou a synem Levem. Plus samozřejmě to, že byl po tak dlouhé pauze na startu v Brestu pořádně hladový. Tam pro něj začala pořádně trnitá cesta.
Ať nakonec bude v Paříži 18. července slavit, nebo ne, jeho cyklistická dospělost a současně pokora jsou jasně čitelné. Není asi mnoho těch, co by se po tak srdceryvné porážce, jakou on zažil před rokem, dokázali odrazit ode dna a být fyzicky i psychicky ještě silnější. On ano. A aby ještě dál rostl, musí udělat už jen jedinou věc…