V Bretani odstartuje v sobotu 108. ročník Tour de France. S jediným Čechem Petrem Vakočem. Organizátoři nachystali atraktivní trasu. Už první etapy na větru mohou přinést pohromu pro některé vrchaře a také řadu pádů. Rozhodovat by ale tradičně měly hory.
Vybrali jsme pět nejtěžších etap letošního ročníku, které určitě zahýbou pořadím a ty pyrenejské v posledním týdnu rozhodnou o celkovém vítězi.
Pět kopců a cíl v Tignes
9. etapa (Cluses – Tignes, 145 km):
Touto přetěžkou etapou vyvrcholí první blok závodu. Pět stoupání v Savojských Alpách napěchovaných do 145 kilometrů. Tady se určitě ukážou adepti na celkové pořadí. Do Tignes se mělo jet už v roce 2019, ale kvůli sesuvům půdy při prudké bouři museli organizátoři etapu zkrátit.
Etapa vyvrcholí stoupáním z městečka Bourg-Saint-Maurice, odkud čeká na závodníky 21 kilometrů dlouhý kopec do Tignes. Nejtěžší úsek přijde 7 kilometrů před cílem, kde silnice 2 kilometry prudce stoupá po skalní stěně vedle přehrady Chevril. Pak už to bude o něco mírnější, ale své určitě může sehrát i nadmořská výška – cíl je ve výšce 2113 metrů.
Dvakrát Mont Ventoux
11. etapa: (Sorgues – Malaucene, 199 km):
Horské peklo se dvěma výjezdy na bájnou horu Mont Ventoux. Na ní se jelo naposledy v roce 2016 a možná si řada z vás vybaví, jak Chris Froome po kolizi s doprovodným motocyklem zlomil rám kola a chvíli běžel bez něj, než se mu na druhý pokus dostalo náhradního bicyklu.
Letos má být těžší druhé stoupání, na cyklisty čeká skoro 16 kilometrů s průměrným sklonem 8,8 procenta. „Na „Holé hoře“, jejíž vršek je odkrytý, může tradičně úřadovat silný vítr. Ovšem etapa na Mont Ventoux neskončí, po druhém zdolání vrcholu čeká na peloton ještě 20kilometrový sešup do Malaucene.
Stoupání na nejvyšší vrchol Tour: Port d’ Envalira
15. etapa (Céret – Andorra la Vella, 192 km)
Ti, kteří nemilují kopce, budou tuhle etapu určitě proklínat dopředu. Pyrenejské peklo přijde po dnech, kdy může úřadovat vítr, takže toho budou mít všichni už dost možná plné zuby. A v 15. etapě, kterou vyvrcholí druhý týden Tour, si rozhodně neodpočinou. Pro sprintery to může být boj o přežití, pro vrchaře zase jedna z klíčových bitev.
Stoupá se hned po startu, celkem má etapa tři vrchařské prémie první kategorie a jednu dvojku. Na 147. kilometru vystoupají závodníci na vrchol Port d’ Envalira, který je s 2408 metry nejvyšším bodem letošní Tour. Kdo tam bude první, získá tradiční cenu Henriho Desgrange. Finanční prémii (v posledních letech 5 000 eur) získává každý rok ten, kdo vyhraje prémii na nejvyšším bodu celého ročníku Tour de France.
Po tomto těžkém stoupání přijde sjezd po nepříliš kvalitním povrchu a následně další velmi těžký kopec se sklonem i téměř 13 procent. Do cílového městečka Andorra la Vella vede 13 km dlouhý sjezd.
Brutální finále na Den Bastily
17. etapa (Muret – Saint-Lary-Soulan Col du Portet, 178 km)
Pyrenejská etapa, která může být jednou z klíčových v boji o celkové pořadí. První dvě třetiny by měli kontrolovat domestici největších hvězd, protože se jede v podstatě po rovině. Ale pak to přijde. Tři těžká stoupání na posledních 60 kilometrech, dvě jedničky, cílový kopec dokonce kategorie HC.
Na francouzský státní svátek, den výroční dobytí Bastily, nachystali organizátoři opravdu brutální finále. Nejdřív 13kilometrové stoupání na Col de Peyresourde s průměrným sklonem 7 procent, po sjezdu dolů následuje cesta na vrchol Col d’Azet. Kopec má sice jen necelých 7 kilometrů, ale průměrný sklon je 8,1 procenta a některé pasáže jdou i přes 10 procent. Vrchol kopce je hodně otevřený a může foukat.
Jezdci sotva budou mít čas na to, aby popadli dech, než budou znovu stoupat, tentokrát na nejtěžší kopec z vrchařského trojboje této etapy. Col du Portet představuje 16 kilometrů jízdy do kopce, jehož průměrný sklon činí 8,7 procenta. Není to úplně pravidelné stoupání, závodníci často budou muset měnit rytmus, což bude nahrávat explozivním jezdcům kalibru Dana Martina a dalších. A své může opět sehrát i výška přes 2000 metrů.
Tourmalet a magické serpentiny
18. etapa (Pau – Luz Ardiden, 130 km)
Poslední horská prověrka letošní Tour de France. Krátká, ale o to výživnější etapa. V kombinaci s předchozím těžkým dnem může přijít krize na kohokoliv. Prvním kopcem etapy je legendární Tourmalet, stoupání měří sedmnáct kilometrů a má průměrný sklon 7,4 procenta. Hodně těžký bude i sjezd dolů, a skvělí sjezdaři mohou právě tady zaútočit. Prakticky hned po sjezdu se stoupá znovu na Luz Ardiden, kopec podobný Alpe d´Huez díky svým serpentinám. Je to 13,4 kilometry do nadmořské výšky 1720 metrů.
Po téhle etapě může mít lídr k celkovému vítězství hodně blízko. Vším může ale ještě trochu zamíchat časovka na 30 kilometrů v předposlední den závodu. Minulý rok takhle přišel o vítězství Primož Roglič. Letošní časovka je ovšem rovinatá, zatímco minulý rok byla vyloženě horská.