Provází takřka každý cyklistický zážitek. Někdy je neznatelný, jindy zase tak intenzivní, až se vám v sedle chce plakat bezmocí. Řeč je o větru. I sebevíc krásný a slunečný den v sedle kola se může proměnit v těžkou zkoušku fyzické a psychické odolnosti, pokud vás během jízdy zastihne silné proudění vzduchu.
Základem je zkontrolovat předpověď počasí ještě před startem jízdy. Pokud meteorologové varují před mimořádně silným větrem, zvažte, zda má smysl vyrážet do přírody a není lepší trénink oželet nebo jej absolvovat v domácích podmínkách.
Začněte proti větru
Pokud vyrazíte na kolo v silném větru, plánujte trasu tak, aby její první polovina byla proti větru, kdy jsou vaše nohy plné síly. Návrat domů naopak směřujte po větru, aby se nijak dramaticky neprojevil úbytek sil. Pokud bude „nádrž“ fyzických sil prázdná, a ještě budete bojovat s větrem v tváři, nebudete schopní utáhnout ani nejlehčí převod.
Lokty k tělu
Jedním z nejdůležitějších faktorů při jízdě ve větru je držení těla na kole. Jde o kompromis mezi co možná nejvíce aerodynamickou polohou při současném zachování maximální schopnosti sledovat dění na cestě.
Držte lokty co nejblíže u těla, snižte maximálně přední část těla. Budete mít větší stabilitu a budete připraveni, pokud vaše přední kolo zachytí nenadálý poryv větru. Současně při změně směru jízdy na rozcestích předvídejte, jak se změní proudění větru, aby vás nevyvedl z rovnováhy.
Zaměřte se na srdeční tep
Pravidelně během jízdy těkáte zrakem na computer a sledujete rychlost? Za zvláště větrných dnů tenhle údaj zcela ignorujte. Zaměřte se na srdeční frekvenci, protože jízda ve větru vyžaduje tolik soustředění a fyzického úsilí, jako stoupání na kopec.
Rychlost by tudíž neměla být rozhodujícím měřítkem a menší hodnoty na tradičních trasách by vás neměly vyvést z psychické rovnováhy.
Nedělejte z větrovky plachtu
Možná jde o banalitu, která mnohé rozesměje, ale před jízdou pečlivě zkontrolujte oblečení a ujistěte se, že dres či bunda všude přiléhá k vašemu tělu. Není zrovna žádoucí mít zbytečně větší odpor a vytvořit z volné větrovky plachtu jako při brázdění mořských vln na výletní jachtě.
Předvídejte poryvy v zástavbě
Buďte připraveni na poryvy větru při jízdě mezi budovami nebo v okamžiku, kdy míjíte mezery kupříkladu živého plotu. Stačí i maličká chvilka nepozornosti a snadno se můžete octnout na zemi.
Vyšší profily nechte odpočívat
Používáte-li více druhů ráfků, ve větrných dnech vyšší profily nechte odpočívat ve sklepě či garáži, protože čím větší je plocha, do níž se může vítr opřít, tím intenzivněji hrozí nebezpečí pádu.
Dojeďte skupinu
Pokud jedete osamoceně a máte na dohled skupinu, zkuste vydat více úsilí a dotáhnout se mezi další cyklistické nadšence. Při individuální jízdě vydáte obrovské množství energie, přitom nepochybně pojedete pomaleji. Rozhodně se vyplatí po kratší časový úsek tlačit do pedálů s větší intenzitou a obětovat určitou porci energie, jestliže ji následně ve skupině ušetříte. Pokud pojedete ve skupině, spolupracujte s ostatními. Není příliš kolegiální, pokud se schováte do středu „balíku“ a necháte ostatní dřít na větru, zatímco vy si pojedete celou dobu v komfortní zóně. Nicméně na špici „pracujte“ vždy krátce, protože jde o velice vyčerpávající činnost. Klíčové je udržet i ve větrném počasí vše v rovnováze.
Není pochyb, že vítr je mimořádně demoralizující složka cyklistiky. Tudíž zvládnutí jízdy v krušných podmínkách výrazně posílí vaše sebevědomí. Pořád platí, že cyklistika má přinášet radost, tudíž buď vítr ignorujte, nebo prostě jeden den v sedle za nepříznivých podmínek obětujte a věnujte třeba odpočinku.