Jakkoliv byla poslední cyklistická sezona poznamenána pandemií koronaviru, přestupový trh ve World Tour nezamrznul. Některé transfery jako v případě Chrise Frooma byly předem avizované, jiné naprosto nečekané a šokující, což dokazuje převlékání dresu v případě objevu sezony Marca Hirschiho. Jak vypadá top pět přestupů elitní cyklistické scény?
Chris Froome: z Ineosu do Israel Start-Up Nation
Čtyřnásobný vítěz Tour de France opouští svůj mateřský tým Sky (Ineos) s vidinou páteho triumfu na Staré dámě. Po životu nebezpečné havárii z Dauphiné 2019 je zázrak, že se britský závodník v pětatřiceti letech vrací k profesionálnímu sportu. Ambice na historický pátý triumf na nejprestižnějším závodě světa však Froome neskrývá a dokonce se najde tým, který ho v tomto snažení podpoří a zaplatí.
Sestava Israel Start-Up Nation vedená finským manažerem Carlströmem podepisuje s Froomem roční smlouvu s garancí pozice lídra na Tour. Finanční pozadí kontraktu odhaleno pochopitelně není. Nejde tak stoprocentně říct, jestli se od týmu jedná o drahý obchod s velmi nejistým výnosem nebo výhodný marketingový tah, který dostane tým v bílo-modrých dresech do středu pozornosti v nejsledovanějším období cyklistické sezony. Kondice Frooma je podle loňské, covidem-19 pokřivené sezony velkou neznámou a ani první etapáky letošního roku nenasvědčují tomu (47. místo UAE Tour, 87. místo Kolem Katalánska), že by keňský rodák mohl konkurovat nastupující generaci vedené loňským vítězem Tour Tadejem Pogačarem.
Froome se v týmu neopře o tak silnou podporu jako ve Sky. Israel Start-Up Nation vedle keňského rodáka podepsal silné vrchaře jako je Kanaďan Woods nebo Ital de Marchi, zkušeného univerzála z JAR Impeyho a dalších šest nových závodníku. Tři výše jmenovaní však nejsou jen respektovanými profesionály, ale i závodníci, kteří umí vyhrávat. Otevírá si tak tým i zadní vrátka pro případ, že se Froomovi Tour nepodaří a pojede se pro etapy? To ukáže až závod samotný. V každém případě oceňme Froomeho odvahu jít s kůží na trh a vsadit pověst ve chvíli, kdy opravdu nemusí nikomu nic dokazovat a může spokojeně ukončit kariéru s šesti triumfy z Grand Tour a další dlouhou řadou úspěchů na kontě.
Marc Hirschi: ze Sunwebu do UAE Emirates
Nečekaný přestup jednoho z nejtalentovanějších závodníků současnosti přichází až po dojetí loňské sezony. Zpráva o odchodu dvaadvacetiletého Švýcara ze Sunwebu (současné stáje DSM) do týmu UAE Emirates dává tušit, že v Sunwebu je něco špatně. Hirschiho případ navazuje na zvláštní odchod vítěze Gira Dumoulina z této německo-holandské struktury.
Indicie naznačují, že Hirschiho agent celkem pochopitelně požadoval pro vítěze Valonského šípu, etapy na Tour a medailisty z MS vyšší plat. Manažer týmu Iwan Spekenbrink je v těchto jednáních viditelně velmi striktní. S Hirschim raději rozváže smlouvu, něž aby za objev loňské sezony s velkou perspektivou připlatil. Na jednu stranu je jednání týmu, který byl vždy schopen vyhrávat s mladými a celkem neznámými závodníky, sympatický. Prostě se drží své strategie a jsou svému směru ochotni obětovat i jistotu vítězství.
Není to však zbytečná nafoukanost a risk s budoucností týmu? Vždyť jeho vrstevníci Pogačar a Bernal dostali ve svých týmech i pětiletou jistotu! Pro rodáka z Bernu je přestup do UAE bezpochyby finančně výhodný, navíc podepisuje kontrakt na tři roky a spolu s Pogačarem bude lídrem pro ardenské klasiky v Belgii. Ve finále si tak všichni přišli na své. Pokud však bude Hirschi pokračovat v nastaveném tempu a přijdou další vítězství bude v DSM trochu hořkosti, kterou ušetřená Eura nevykoupí.
Greg van Avermaet: z CCC do Ag2R Citröen
Ag2R Citröen je dalším případem týmu, který otáčí o sto osmdesát stupňů. Z typicky vrchařské sestavy se stává tým zaměřený na jednorázové závody a etapy na Grand Tour. Lídrem změny je pro další tři roky Belgičan Greg van Avermaet. Vítěz Paříž-Roubaix 2017 podepisuje v pětatřiceti letech dlouhodobý kontrakt. V týmu se setkává se svým častým tréninkovým partnerem Oliverem Naesenem, z angažmá v CCC si s sebou bere loajálního domestika Michela Schära. Týmovou sílu na určité jednorázovky podpoří i příchod Lucemburčana Jungelese. Právě takhle vypadá nabídka, která se neodmítá.
Tým s více než dvacetiletou historií v profipelotonu si s příchodem nového sponzora, automobilky Citröen, evidentně finančně výrazně polepšil. Je pravda, že po odchodu dlouholetého lídra pro Grand Tour Romaina Bardeta i dalšího talentovaného vrchaře Latoura musela v rozpočtu zůstat eura navíc, ale i tak jsou změny v týmu masivní a drahé.
Francouzský tým vedený Belgičany je však skoro protimluv a je potřeba ocenit odvahu manažera Ag2R Lavenuho, se kterou se do proměny týmu pustil. Francouzská veřejnost totiž velmi ráda vidí závodit a vítězit krajany. V současné cyklistice je však tento vlastenecký model přežitý a nefunkční. Pokud ale nebudou výsledky, Lavenu bude muset s hlavou na špalek.
Adam Yates: z BikeExchange do Ineosu
Dlouho odolávali britští bratři Yatesové nabídkám svého domácího Ineosu. Dřívější Sky chtěl Simona i Adama už od juniorů, kdy oba dva ukazovali talent v dráhové cyklistice. Na tuto sezonu se daří ulovit alespoň Adama. Podle tvrdých dat historicky toho méně úspěšného. Bratři se tak rozchází po sedmi sezonách v australské struktuře Mitchelton-Scott (dnes BikeExchange).
Ačkoliv pouto dvojčat bývá velmi silné, nezdá se, že by odloučení od Simona mělo na výkony Adama nějaký vliv. Letos už získal druhé místo na UAE Tour a vyhrál Okolo Katalánska. O pozici lídra v našlapané sestavě Ineosu, kam přicházi třeba i minulý rok třetí z Tour de France Richie Porte, si tak řekl dost důrazně. Pořád však mluvíme o týmu s Bernalem, Carapazem nebo Thomasem ve svém středu. Bude v této konkurenci Adam Yates lídrem na jedné ze tří Grand Tours? Neměl si raději vybrat nějaké pohodlnější místo s jistou pozicí lídra? Právě poslední výsledky Adama Yatese dokazují, že ne.
Jeho nejlepším umístěním na Grand Tour je stále čtvrté místo z Tour de France 2016. Před pěti lety! Nabídka od Ineosu byla jistě finančně výhodná. Ještě cennější však může být nová motivace a právě ono vysoce konkurenční prostředí v týmu, které donutí osmadvacetiletého Brita dostat ze sebe maximum.
Josef Černý: z CCC do Deceuninck Quick Step
Vítěz 19. etapy loňského Gira di Italia si musel po rozpadu sestavy CCC hledat nové místo v profipelotonu. I když je smlouva s formací Deceuninck Quick Step pouze roční, mluvíme o veliké šanci prosadit se v jednom z nejlepších týmů světa, do kterého Černý se svým tempařským naturelem perfektně zapadá. Dvojnásobný mistr ČR v časovce může být používán na jakýkoliv závod sezony jako domestik a své šance se chopil právě v boji s časem, což se mu již povedlo 8. místem v časovce na letošním Katalánsku.
Cesta Josefa Černého do prestižní World Tour nebyla krátká ani jednoduchá. Už v devatenácti letech odchází do druhodivizního polského týmu CCC, kde tráví čtyři roky. Jenže úspěchy se nedostavují, a tak se vrací do české stáje Elkov-Author, která se řadí do divize třetí. Tady však restartuje kariéru. Po řadě vítězství se opět domluví s manažery CCC, tentokrát však už prvodivizní sestavy World Tour.
Jeho úspěch je výsledkem tvrdé práce posledních čtyř let, kdy Černý dokázal využít potenciál a potvrdil, že talent bez dřiny nestačí. I proto po něm sahá manažer Quick Stepu Lefévre. Loajální, poslušný a bezproblémový pracant, kterého potřebuje každý tým. Pokud Černý svou pověst Lefévremu potvrdí, může se ve svých 27ti letech jistě těšit na prodloužení smlouvy i na další roky.