Kdo nevyužil zimní odstávku k návštěvě profesionálního servismana, může mít nyní na prahu jara problém. Opravny jsou plné, zakázky se objednávají na týdny dopředu a poptávka šroubuje ceny. Takže co teď? Zvládneme si kolo před sezonou zkontrolovat svépomocí?
Odborný periodický servis by měl být u moderních kol samozřejmostí – odpružení, hydraulické brzdy, řazení s velkým počtem rychlostí, to vše vyžaduje pravidelnou péči. Při jejím zanedbání se zvolna horší funkce a díly se rychleji opotřebovávají, některé komponenty (zejména odpružení) dokonce mívají pevně stanovené servisní intervaly, jejichž nedodržení může vést ke ztrátě záruky. Jestli jste ale od poslední prohlídky skoro nic nenajeli nebo se vám do odborného servisu z nějakého důvodu nechce, projdeme si jarní probouzení kola krok za krokem.
Hadr nejen pro krásu
Doporučení pečlivého umytí kola působí jako kosmetická rada pro slečinky, často ale pomůže odhalit problémy, kterých bychom si jinak nemuseli všimnout, například praskliny rámu, ráfků či jiná opotřebení. Jestliže jste tedy kolo neočistili na podzim, udělejte to nyní. Na umytý rám můžete nanést některý z ochranných prostředků. Opět tu neběží ani tak o vzhled jako spíš o konzervaci laku a následné snazší odstraňování nečistot z ošetřeného povrchu.
Čas pro pumpičku
Kdo si někdy náhodou přečetl návod k butylové duši, dozvěděl se, že výrobci doporučují kontrolu tlaku každé dva až tři týdny. Dohuštění pneumatik tedy bude po zimě nutností. Rozmezí doporučeného tlaku uvedené na boku považujte za velmi orientační, záleží vždy na vaší hmotnosti a jízdním stylu. Zcela obecně lze doporučit hodnotu okolo 30 psi pro MTB, 100 psi pro silnici, krosová kola budou někde mezi. Kdo používá bezdušový systém, měl by do plášťů podle pokynů výrobce doplnit tmel. Ještě lepší však bude na startu sezony starý roztok vylít, plášť vyčistit a naplnit jej čerstvým „mlíkem“.
Při této příležitosti také oba pláště pečlivě zkontrolujte na dobrém světle. Zhodnoťte opotřebení vzorku, ale hlavně projděte centimetr po centimetru jejich povrch, zda neobjevíte závažnější poškození – proříznutý kord, utrhané bloky vzorku, zapíchané kamínky a podobně. Poškozené pláště vyměňte.
Pérování žádá své
Kontrola nahuštění je nutná také u vzduchového odpružení. Budete potřebovat vysokotlakou pumpičku a tabulku, kde vyhledáte hodnotu tlaku doporučenou k vaší tělesné hmotnosti. Pokud tabulku nenajdete zezadu na spodních nohách vidlice ani v návodu, použijte metodu nastavení podle takzvaného sagu. Vidlice i tlumič by měly po statickém zatížení kola vahou jezdce poklesnout asi o 20–30 procent zdvihu. Tento údaj je opět orientační, záleží na konkrétním kole i požadavcích jezdce.
Ať už máte odpružení vzduchové nebo pružinové, vyčistěte hadříkem povrch vnitřních nohou a oblast stíráků. Ty namažte silikonovým olejem, odpružení několikrát stlačte a přebytky maziva setřete. Tento postup si dobře zažijte, pro prodloužení životnosti a zlepšení citlivosti odpružení byste jej měli opakovat nejen na startu sezony, ale před každou vyjížďkou.
Řazení a pohon
Zaměřte svou pozornost na stav řetězu. Otřete z něj nečistoty, v případě potřeby jej domažte, ale především zkontrolujte jeho opotřebení speciálním kalibrem nebo posuvným měřítkem. Jestliže se na jedenácti článcích hodnota protažení přiblíží 132,9 mm, je nejvyšší čas řetěz vyměnit, aby neponičil kazetu a převodníky.
Lanka brzd a řazení je vhodné spolu s bovdeny jednou za čas preventivně vyměnit – může docházet k jejich oxidaci, zanášení nečistotami a prodírání teflonových vložek. Kdo výměnu přes zimu nestihl, může bovdeny před první vyjížďkou alespoň promazat. Pokud to konstrukce kola dovolí, vysuňte bovdeny z návarků, aby se mohly po lanku volně pohybovat, následně lanka otřete hadříkem, naneste na ně kapalné nebo řídké plastické mazivo a vše opět vraťte na své místo.
Pozor na ložiska
Jestli vám při poslední deštivé vyjížďce do ložisek natekla voda a pak jste nechali kolo týdny stát, je možné, že s nimi na jaře neotočíte. Druhým problémem ložisek může být naopak vůle vzniklá opotřebením. Vyndejte tedy kola z vidlic a ověřte, že se hladce otáčí nejen osy nábojů, ale i ořech. Sundejte řetěz z převodníku a zkuste, zda se hladce točí kliky.
Tutéž kontrolu proveďte u pedálů a hlavového složení. To se musí bez odporu točit, ale když zabrzdíte přední brzdou a zahýbete kolem, nesmí být mezi hlavovou trubkou a vidlicí cítit vůle. Pokud u některého ložiska drobnou vůli objevíte, většinou se nic nestane, když se objednáte do servisu a na kole mezi tím ještě pár vyjížděk absolvujete. Nikdy se ale nepokoušejte násilím „rozjezdit“ nepohyblivá ložiska. Může to poškodit celý komponent a opravu mnohonásobně prodražit.
Po risku či na nehet
Předsezonní obhlídka kola nesmí minout ani brzdy. U ráfkových provedení zpravidla najdete na brzdových špalících vyznačenou linii mezního opotřebení. I když je na špalcích gumy ještě dost, zkontrolujte, zda správně dosedají na ráfek, zda nezasahují velkou částí pod něj nebo naopak do pláště. Pak by bylo nutné brzdu seřídit. Příliš dlouhý krok lze snadno vyřešit vyšroubováním stavěcích šroubů z páky.
U kotoučových brzd zkontrolujte stav destiček. Důležité je opět světlo – vezměte si baterku nebo kolo vyveďte z garáže, pro lepší přehled klidně sundejte kola. Jestliže už opotřebení směsi dosáhlo k rozpěrné pružince, nastal čas výměny. Někdo limitní opotřebení definuje pomocí tloušťky nehtu, někdo udává 1 mm zbývající směsi. Je v podstatě jedno, jakou poučku zvolíte, podstatné je, aby mezi kotoučem a podkladovým plechem destičky vždy ještě nějaká brzdná směs zůstala.
Bonusové tipy
Kromě již zmíněných míst určených k promazání můžete řídkým olejem prostříknout také čepy přehazovačky, přesmykače, čelistí brzd a další místa. Jen dejte pozor na znečištění citlivých ploch, jako jsou ráfky nebo kotouče! S mazivem obecně spíše šetřete a snažte se důsledně otírat jeho přebytky.
V rámci předstartovní přípravy otevřete také brašničku s nářadím a zkontrolujte jeho stav. Totéž platí i o rezervní duši – nafoukněte ji a ověřte, zda ji zub času nebo nějaký ostrý předmět neprokousal. Pozornost si zaslouží také další vybavení – s voňavou přilbou, čistými tretrami a nezabláceným batohem si první letošní vyjížďku užijete mnohem lépe.