Neuvěřitelné! Ba přímo beroucí dech! Maximální výkon 1545 wattů a téměř tři minuty s průměrným výkonem 515 wattů byly klíčem k triumfu ve slavné klasice Milán-Sanremo. Belgický cyklista Jasper Stuyven z týmu Trek-Segafredo je výborný klasikář, to se o něm ví. Ovšem že by ho někdo pasoval na největšího favorita Primavery, kterou často vyhrávají sprinteři? Rozhodně ne. Jenže rodák z Leuvenu dokázal využít momentu překvapení a při 112. ročníku vypálil všem sprinterům i dalším velkým favoritům rybník.
„Řekl jsem si: všechno nebo nic,“ popisoval 28letý Stuyven, co se mu honilo hlavou v samém závěru. A tak ve sjezdu necelé tři kilometry před cílem zaútočil. Favorité se chvíli hlídali, což Belgičanovi hrálo do karet. „Využil jsem moment překvapení, to je moje silná stránka,“ říkal.
Dvě stě metrů dlouhý zlatý sprint
Na posledním kilometru se k němu přidal ještě Dán Andersen a na rovině se mohli chvíli prostřídat. Belgičan tak chvilku v rámci možností pošetřil síly. A když viděl, že se na ně řítí skupina favoritů, začal 200 metrů před cílem sprintovat. První pozici udržel a slavil historicky premiérové vítězství na jednom z klasikářských Monumetů mezi elitou.
Byl to heroický výkon. Však taky po dojezdu málem spadl vysílením z kola. Čísla ze závěru závodu hovoří za vše: posledních 2:47 minuty jel průměrným výkonem 515 wattů, přičemž hodnota maximálního výkonu byla 1545 wattů! Od svého ataku do cíle jel průměrnou rychlostí 55 kilometrů za hodinu a jeho maximální rychlost byla 86,4 kilometrů v hodině!
„Na ten poslední sprint už jsem neměl v nohách vůbec nic, aspoň mi to tak přišlo. Ale naštěstí to stačilo,“ přiznal belgický závodník po závodě dlouhém 299 kilometrů.
„Věděl jsem, že kdyby peloton přijel pohromadě, můžu být třeba pátý nebo desátý. Tak jsem vsadil všechno na jednu kartu. Většinou to nevyjde, ale občas je úspěch možný. A já měl zrovna šťastný den. Je to neskutečné,“ tvrdil Stuyven po triumfu na 112. ročníku Primavery, jak se závodu přezdívá.
Vyhrál juniorské Roubaix
Už jako junior dosahoval velmi dobrých výsledků. V této kategorii se stal v roce 2009 mistrem světa v silničním závodě a o rok později vyhrál juniorské Paříž-Roubaix. Bylo už tehdy jasné, že jeho doménou budou těžké jednorázovky.
V pouhých dvaadvaceti letech si ho do svých řad vytáhl Trek. V dresu americké stáje vyhrál např. etapu na Vueltě, Kuurne-Brusel-Kuurne, minulý rok Omloop Het Nieuwsblad, etapový závod Kolem Německa, ale na to největší vítězství si musel počkat do letošního března.
Jeho klasikářská mise ovšem zdaleka ještě neskončila. V pátek ho čeká E3, v neděli Gent-Wevelgem, následně Dwars Door Vlaanderen, Kolem Flander, Paříž-Roubaix a Amstel Gold Race. Už teď má splněno, ale spokojit se s tím nechce. Vše, co se povede navíc, bude krásný bonus pro něj i tým.
Speciální edice čokolády na počest triumfu
Říká se, že nejen prací živ je člověk. Pro Stuyvena je práce cyklistika, a tak ve chvílích volna rozjel úplně jiný byznys. Se strýcem Ivanem, který je zkušený cukrář a výrobce čokolády, otevřeli v městečku Betekom čokoládový obchod s názvem Chocolade Atelier Stuyven.
Funguje už čtyři roky a samozřejmě, že si všechnu čokoládu i slavné belgické pralinky vyrábějí sami. Specialitou jsou pralinky a mini čokolády s cyklistickou tematikou. No a teď po triumfu Jaspera na Milán-San Remo přispěchal strýc s nápadem vyrobit speciální edici na počest jeho vítězství. Je tam logo závodu i portrét Stuyvena, jak zvedá ruce nad hlavu. Krásná sladká tečka za letošní Primaverou.