Převoz kola autem k životu cyklisty neodmyslitelně patří, a pokud zrovna nevlastníte dodávku, neobejdete se občas bez nosičů jízdních kol. V třídílném seriálu rozebíráme základní výhody i nevýhody jednotlivých řešení a představíme si nejnovější trendy.
Nosiče na tažné zařízení dnes představují nejoblíbenější způsob přepravy jízdních kol. Na trhu najdete mnoho typů v ceně zhruba od tří tisíc korun až po sumu desetinásobně vyšší. V čem konkrétně se liší?
Chcete-li tento článek přeskočit, protože na autě tažné zařízení nemáte, věnujte pozornost alespoň tomuto odstavci. Tažné zařízení je totiž možné na vozidlo domontovat. U většiny vozů to znamená investici pět až deset tisíc korun. Sice to není zanedbatelná částka, ale při pravidelném využití může mít tento výdaj opodstatnění. Výběr a montáž tažného zařízení vždy svěřte specializovanému servisu, moderní vozidla často vyžadují po připojení elektroinstalace zásah do řídicí jednotky.
Výhody převažují
Nosiče na tažné zařízení vynikají bleskovou montáží na auto, pohodlnou manipulací při upínání kol a na delších cestách oceníte také menší ovlivnění jízdních vlastností včetně zachování příznivé spotřeby. Obecně je tento způsob považován za nejbezpečnější řešení.
Díky sklopnému mechanismu také valná většina z nosičů nebrání přístupu do zavazadlového prostoru. Nevýhodou může být třeba obtížnější uskladnění, nárůst délky vozidla, ale také nutnost zařídit si třetí registrační značku, pokud ji nechcete neustále přendávat z vozidla na nosič a zpět. Podomácku vyrobené značky se již netolerují!
Nosiče na tažné zařízení jsou také univerzálnější co do typu převáženého kola. Většinou do nich bez problémů usadíte celoodpružené kolo nebo jiný neobvykle konstruovaný bicykl. Pro dámská kola s nízkým nástupem existuje adaptér v podobě tyče umístěné mezi sedlovkou a hlavovou trubkou, ten je využitelný i v jiných případech atypického rámu.
Pro možnost převozu elektrokol je určující nosnost nosiče (raději ale zkontrolujte v technickém průkazu i maximální přípustné svislé zatížení tažného zařízení). Nic nebrání použití standardního modelu nosiče, pokud neporušíte doporučení výrobce. Na trhu však naleznete i nosiče určené speciálně pro elektrokola, které mají nejen zvýšenou nosnost, ale obvykle také zvětšený rozestup kolejniček, aby zohlednily širší konstrukci e-biku. K některým nosičům lze přikoupit nájezdovou rampu usnadňující nakládání elektrokola.
Před koupí si dobře rozmyslete, jaký počet kol budete převážet. Existují modely určené pouze pro jedno kolo, jejichž subtilní konstrukci oceníte hlavně při manipulaci a skladování. Některé typy nosičů lze rozšířit o jedno přepravní místo dokoupením příslušenství (2+1, 3+1), nebývá to však pravidlem. Maximální počet kol, které na tažném zařízení přepravíte, jsou vždy čtyři.
Základ, nebo luxus?
Pro konkrétní rady k výběru jsme se zastavili v pražské prodejně Neumax u Josefa Kellnera. Ten nezrazuje od nákupu atestovaných dostupnějších produktů, ale jedním dechem dodává, že dražší nosiče většinou fungují lépe: „Rozdíl bývá už ve zpracování upínacího systému na kouli. Nosiče od značek Uebler, Thule a podobně přidělá každý velmi snadno, u levnějších produktů lidé s mechanismem někdy docela zápasí, než získají správný grif.“
Je důležité si uvědomit, že nosič po sundání kol musíme někam uložit, ať už do kufru auta, do garáže nebo do bytu. Podstatnými vlastnostmi jsou tedy hmotnost a rozměry nosiče, které rozhodují, jak snadno se bude přenášet a skladovat. Produkty v podobné cenové kategorii se mohou lišit i o několik kilogramů. V tomto ohledu jsou skvělé dražší propracované skládací nosiče, k některým je dokonce možné zakoupit přepravní obal.
„Máme zákazníky, kteří mají takový nosič po celé léto složený v kufru auta, aby jej nemuseli neustále přenášet z bytu do vozu,“ říká Josef Kellner. Kdo si koupí neskladný nosič, který bude z lenosti nechávat na autě, pravděpodobně o něj brzo přijde. I u nosičů na tažné zařízení je prý apetit zlodějů značný a na zámečky příliš spoléhat nelze.
Vyšší cena nosiče se dále promítá do malých příjemných detailů, které v součtu ušetří hodně času a potu – s dražším produktem pravděpodobně získáte rychlejší a šetrnější systém upevňovacích ramen, lépe zpracované kolejničky pro upnutí kol, možnost dokoupit bohatší příslušenství, ale třeba i další vychytávky, jako jsou parkovací senzory. A nakonec musíme zmínit také snazší dostupnost náhradních dílů včetně například elektroinstalace…
Předvést a vyzkoušet
Nejlépe se nosič vybírá tam, kde si jej můžete osahat a kde vám pro srovnání ukáží více různých modelů, případně jej rovnou sestaví a předvedou funkci přímo na vašem voze. Byť by totiž nosič měl být univerzální, může nastat situace, kdy nepůjdou otevřít páté dveře, nebo se objeví jiná komplikace.
„Velmi často lidé nosič doma namontují a potom před jízdou zjistí, že potřebují redukci k elektrice,“ upozorňuje Josef Kellner na další detail, který laik nemusí vždy domyslet.
Pozor také na pozici výfuku – horké spaliny mohou poškodit nejen samotný nosič, ale jsou známé i případy zničených karbonových ráfků. Z tohoto důvodu je někdy nutné použít tepelný štít.