Aby jelenice nebyla hnědá! Tipy jak bezpečně na zatáčky ve sjezdu

Autor: Marek Novotný

Sledovat cyklisty v profipelotonu, jak vymetají ve sjezdech zatáčky v rychlosti přes 80 kilometrů v hodině způsobí většině diváků buď nálož adrenalinu, nebo srdeční slabost. Co bychom měli sami na kole dělat, abychom pod kopcem měli alespoň pocit, že jsme se svezli jako malý Sagan a sedací vložka našich cyklistických kalhot nebyla hnědá?

Chce to trochu cviku, ale pokud si zapamatujete pár pravidel, rychle přijdete na to, jak na to. Jen pamatujte, že stejně jako nácviku jiných cyklistických dovedností musíte věnovat i pilování zatáček čas.

Kontrola smyku

První věc, které se podvědomě při zatáčení ve sjezdu bojíme, je smyk. Přitom stačí dodržet pár věcí, aby vaše pneumatiky držely v zatáčce jako přibité. Na kola při zatáčení působí výrazný tlak a cílem je, aby nepřesáhl hranici, za níž půjdou kola do smyku. Základním pravidlem je, že brzdit bychom neměli při průjezdu zatáčkou. Rychlost bychom měli upravit ještě před ní. Přibrzděte si tak, abyste měli při nájezdu do zatáčky pocit bezpečí, a dávejte pozor, abyste nebyli až moc rychlí. Nebojte se. Jak budete své schopnosti zlepšovat, budete brzy zvyšovat i rychlost, jakou zatáčku proletíte.

Pozice pedálů

Od polohy rukou přesuneme pozornost na pozici nohou, která je tím důležitější, čím ostřejší zatáčku se chystáte projet. Základní pravidlo zní, že vnější noha by měla být v nejspodnější poloze, na „šesti hodinách“, a vnitřní logicky „bije poledne“.

Jarmila Machačová, závodnice Dukly Praha a české reprezentace, v plné koncentraci při průjezdu zatáčkou. Foto: Michal Červený
Jarmila Machačová, závodnice Dukly Praha a české reprezentace, v plné koncentraci při průjezdu zatáčkou. Foto: Michal Červený

Rozhodně doporučujeme v zatáčce nešlapat, škrtnutí pedálem o asfalt při větším náklonu skončí v lepším případě jen leknutím. Lepší kontrole pomáhá tlačit do vnější nohy a pokud zatáčka není příliš ostrá, můžete volit i polohu treter na třech a devíti hodinách.

Poloha na kole a úchop řídítek

Pozice, jakou v zatáčce na kole zaujmete, má výrazný vliv na to, jak ji projedete. Silniční kolo nabízí celou řadu poloh pro různé situace. Nejčastěji nejspíš využíváte horní úchop a úchop za brzdové páky, který se hodí pro jízdu po rovině i stoupání. Pro sjezdy a rychlý průjezd zatáčkami se naopak doporučuje úchop za spodní část oblouku řídítek.

Tato poloha nabízí ideální vyvážení s nízko položeným těžištěm, což pomáhá stabilitě a lepší kontrole nad pneumatikami. Jak budete získávat zkušenosti, zjistíte, jak velký vliv na pohodlný a plynulý průjezd zatáčkou mají i jemné změny polohy.

 

Nezapomeňte na oči

Vždy se při průjezdu zatáčkou ve vyšší rychlosti dívejte skrz zatáčku, abyste byli schopni reagovat na případnou překážku či nebezpečí. Nikdy nesměřujte pohled dolů a neustále kontrolujte stav cesty.

Díry a praskliny v asfaltu, kamínky či dokonce kus šotoliny, nečekaná vlhká skvrna nebo olejový film – to vše může obzvlášť ve velké rychlosti způsobit katastrofu. Mějte vždy na paměti, že hlavním cílem je dostat se bezpečně domů a zatímco profesionálové jezdí po uzavřených silnicích, vy musíte počítat s vozy v protisměru.

Ideální dráha

Možná nejdůležitější aspekt pro rychlý a plynulý průjezd zatáčkou. Ideálně byste měli do zatáčky najíždět co nejvíc ze široka, v jejím vrcholu být co nejblíž jejímu vnitřnímu okraji a na výjezdu se nechat vynést opět k vnějšímu okraji dráhy.

Zní to jednoduše, ale sami rychle zjistíte, že ovládnutí dokonalé linie v zatáčce je skutečné mistrovství. Každopádně nevěšte hlavu, ani profesionálové neprojedou každou zákrutu ideálně.