Slovenská megastar světové cyklistiky Peter Sagan má smělé plány. Po nepříliš vydařené zkrácené sezoně 2020, kdy si připsal jen jedno vítězství v etapě na Giru, chce v roce 2021 zažít daleko více radosti a euforie. Podle prvních informací bude jeho program hodně našlapaný.
Slovenský sportovní ředitel týmu Bora-Hansgrohe Ján Valach oznámil v sobotu, že by jeho krajan mohl letos jet klasiky, Giro di Italia, Tour de France, současně závod olympijských her v Tokiu i mistrovství světa na konci září v Belgii.
„Uvidíme, jak se bude vyvíjet sezona s ohledem na pandemii koronaviru,“ prohlásil Sagan, který pouze potvrdil, že prvními starty v letošním roce budou belgické klasiky Omloop Het Nieuwsblad a Kuurne-Brusel-Kuurne na konci února. Pak by měla následovat účast na všech dalších významných klasikách, jako jsou Milán-San Remo, E3, Gent-Wevelgem, Flandry a Roubaix.
Kanáry i Sierra Nevada
Sagan chtěl původně zahájit sezonu koncem ledna na Vuelta a San Juan v Argentině, ale organizátoři závod kvůli rostoucím pozitivním případům koronaviru zrušili. Nepojedou se ani úvodní jednorázovky na Mallorce koncem ledna.
Sagan tak po úvodním kempu v novém roce s celým týmem na Lago di Garda, kde bude do 17. ledna, odjede na další soustředění na Kanárské ostrovy. A následně na vysokohorský kemp do Sierra Nevady. Po tomto bloku by měl skočit do klasik.
Ty minulý rok vynechal, dal přednost startu na Giru, které se jelo netradičně až v říjnu a křížilo se s programem klasik. Ale sezona mu zdaleka nevyšla podle představ. Očividně patří do skupiny závodníků, která potřebuje systematickou dlouhodobou přípravu, a nikoliv program nahuštěný do tří měsíců.
„Sezona byla, jaká byla. Já jsem docela spokojený. Měl jsem řadu umístění v top pět, několikrát jsem byl těsně druhý. Někdy k vítězství chybělo jen víc štěstí. Ale celkově to nebylo špatné,“ hodnotil loňský rok.
Co se týče sportovních plánů na nadcházejících dvanáct měsíců, je zatím Sagan opatrný. „Pojedu klasiky, a pak se uvidí. Je to velmi důležitý rok s olympiádou a mistrovstvím světa ve Flandrech, což by mohlo být hodně zajímavé,“ prozradil trojnásobný světový šampion, jenž koncem ledna oslaví jednatřicáté narozeniny.
Dlouhodobé plány nechce odkrývat na veřejnosti i kvůli nejisté situaci. „Hned na začátku roku se některé závody ruší a musíme vyčkat, co bude dál. Proto nikam nespěchám a na další konkrétní plány potřebuji ještě trochu víc času,“ pronesl mnohoznačně.
Tour de France vs. Tokio
Pokud by museli všichni účastníci olympijských her z řad sportovců odcestovat do Tokia kvůli karanténě s dvoutýdenním předstihem, což je jedna z variant, nedalo by se bitvu o olympijské kovy skloubit s Tour de France.
„Kdybych se musel rozhodnout teď, tak odpovím, že bych radši na Tour bojoval o zelený dres,“ řekl sedminásobný král bodovací soutěže ze Staré dámy. „Pokud bychom byli všichni, kteří pojedou na olympiádu, očkováni, mohou se pravidla změnit. Vyčkejme pár měsíců. Nemá moc cenu to teď v lednu řešit,“ uvedl slovenský cyklista.
Kdo utáhne roční gáži 6 milionů eur?
Řešit však letos, a možná co nejdřív, bude muset i svou budoucnost. Kontrakt v týmu Bora-Hansgrohe mu vyprší na konci letošního kalendářního roku. Co bude dál? V německém týmu začíná pátou sezonu a jeho roční plat šest milionů eur částečně financuje výrobce kol Specialized, jeden ze sponzorů týmu.
Nejdražšího závodníka světa si mnoho týmů dovolit nemůže. Spekulovalo se o zájmu UEA Team Emirates, určitě by Saganovu gáži utáhl Ineos. Otázkou je, jak se k možnému pokračování spolupráce postaví stávající tým, který chce logicky sázet také na nejlepší závodníky z Německa, respektive Rakouska.
„Musíte se zeptat Ralpha Denka nebo mého agenta Giovanni Lombardiho, ne mě,“ usmál se Sagan. „Já jsem v tomto týmu moc šťastný a uvidíme, jak vše dopadne.“
Lombardi nedávno prozradil, že o novém kontraktu pro Sagana už se dávno jedná. Ovšem ze zákulisí žádné další informace neunikly. Takže se dá jen spekulovat, v jakém dresu bude slovenský rychlík jezdit v roce 2022.