Rybí polévka, kapr, bramborový salát, vinná klobása. Štědrovečerní večeře v Česku má léta zažitou podobu. Není žádným tajemstvím, že tradiční způsob stolování tuzemské populace během nejkrásnějších svátků v roce není zdraví příliš prospěšný. Je možné připravit sváteční večeři zdravě a současně si pochutnat? Samozřejmě!
Mnozí se snaží alespoň o částečné vylepšení. Bramborový salát můžete upravit jogurtem na úkor majonézy, kterou je ideální zcela vynechat. Nebojte se zahrnout do salátu více zeleniny, někdo dokonce jako ingredienci používá jablka. Smaženého kapra můžete nahradit dušeným, případně vyměňte za pstruha či lososa.
Ale co se takhle trochu odvázat? We Love Cycling přináší recepty na zdravou, a přitom výjimečnou večeři. Originální krůta, na jejíž přípravu si vystačíte s jediným plechem. Noblesně vypadající dušená kuřecí prsa s mandlemi a olivami. Případně vepřová panenka s pikantním zelím. A nechybí ani sladká tečka…
Pečená krůta s kořenovou zeleninou
Ingredience: citron, máslo, česnek, dijonská hořčice, šalotka, krutí prsa, olivový olej, brambory, pastinák, mrkev.
Příprava: Rozehřejte troubu na 220 stupňů. Ukrojte z citronu šest tenkých plátků kůry. Smíchejte 6 lžic másla, 4 drcené hlavičky česneku, 2 lžíce hořčice, citronovou kůru, půl lžičky soli a pepře. Připravenou směsí potřete krutí prsa, která svážete kuchyňským provázkem, aby vznikl z masa váleček. Na plech naneste směs šalotky s olejem, špetkou soli a pepře. Vložte krutí váleček a pečte 60 minut. Pak přidejte na pekáč brambory, mrkev a pastinák do rovnoměrné vrstvy, přičemž krůtu položte na zeleninu. Následně pečte při teplotě 160 stupňů třicet až čtyřicet minut. Po vyjmutí z trouby nechte krutí maso před podáváním alespoň deset minut „odpočívat“.
Pečené vepřové, sladké brambory a kořeněné zelí
Ingredience: Libová vepřová panenka, sladké brambory, olivový olej, grilovací omáčka, cibule, jalapeno paprička, jablečný ocet, červené zelí.
Příprava: Na plech vložte sladké brambory, které podlijete lžící oleje smíchaného se špetkou soli. Pečte na 220 stupňů přibližně 30 minut. Vepřovou panenku ochuťte špetkou soli a pepře, potřete grilovací omáčkou, vložte na hlubokou pánev, zprudka opečte. Až se panenka „zatáhne“ vložte ji na plech s bramborami na šestnáct minut, přičemž teplotu trouby snižte o 60 stupňů. Na hluboké pánvi zahřejte jednu lžíci olivového oleje. Přidejte půlku hlávky nasekaného čerstvého červeného zelí, čtyři nasekané cibule, špetku soli a papričku jalapeňo. Opékejte dvanáct minut za stálého míchání a přidejte jablečný ocet. Panenku nakrájejte na plátky a podávejte na pikantně upraveném zelí.
Dušené kuře s mandlemi a olivami
Ingredience: Kuřecí prsa, máslo, olivový olej, tymián, šalotka, česnek, olivy, mandle, bílé víno, petržel.
Příprava: Na střední teplotu rozpustíme máslo a olivový olej. Kuřecí maso ochutíme lžičkou soli a přidáme půl lžičky čerstvě nasekaného pepře a vložíme do litinového hrnce. Necháme dusit přibližně šest minut, dokud se maso z pánve neuvolní. Poté prsa otočíme a dusíme na druhé straně přibližně pět minut. Poté maso vyndáme a do hrnce vložíme tři tymiánové listy, dvě šalotky rozkrájené na plátky a špetku soli. Vše mícháme. A když šalotka změkne, přidáme dva stroužky drceného česneku. Vaříme přibližně minutu, následně doplníme o nasekané mandle a olivy. Přilejeme skleničku bílého vína. Když se začne víno vařit, vrátíme kuře do hrnce a lehce podusíme. Pro dekoraci na talíři je možné přidat čerstvou petrželku.
Zdravé mlsání
Není pravda, že štědrovečerní tabule nemůže obsahovat cukroví, které je chutné a zároveň se při jeho konzumaci nemusíte děsit, zda bude mít následně vaše hmotnost úplně jiné hodnoty než před vánočním mlsáním. Redakce We Love Cycling otestovala několik zdravých receptů a rozhodně si přijdou na své i staromilci a ortodoxní zastánci tradic.
Proteinové kuličky
Ingredience: Dva hrnky drcených vlašských ořechů, hrnek lískových ořechů, hrnek slunečnicových semínek, hrnek mandlí, dva hrnky proteinového prášku, 2 lžíce medu, čtvrt hrnku mléka, 4 lžíce kokosového oleje, 4 lžíce arašídového másla, kakao, kokos.
Příprava: Smícháme arašídové máslo a zahřátý kokosový olej, přidáme vlašské ořechy, lískové ořechy, proteinový prášek, med a podle potřeby mléko. Třeme, dokud nevznikne hmota mazlavé konzistence. Následně vytvoříme kuličky nebo si pomůžeme formičkami. Poté necháme přibližně 90-120 minut ztuhnout v mrazáku. Kuličky můžeme obalit v kokosu, kakau či drcených oříšcích a můžeme servírovat…
Kakaové nepečené sušenky
Ingredience: kokosový olej, arašídové máslo, javorový sirup, ovesné vločky, vanilka, sůl, kakaový prášek.
Příprava: Na mírném ohni rozpusťte 6 lžic kokosového oleje, přidejte čtvrt hrnku javorového sirupu, čtvrt hrnku kakaového prášku, 2 lžíce arašídového másla, 1 lžičku vanilky a špetku soli. Důkladně promíchejte, následně sundejte z rozehřáté plotny a přidejte hrnek ovesných vloček. Směs lžící nandejte do formiček a nechte zmrznout.
Kuličky z datlí a quinoi
Ingredience: quinoa, datle, kokosový olej, arašídové máslo, kakao, drcená čokoláda, arašídy.
Příprava: Nejprve 150 gramů datlí namočíme na dvě hodiny a následně rozmixujeme. Poté quinou uvaříme a smícháme s datlemi, 150 gramy arašídového másla, 100 gramy rozehřátého kokosového oleje a přidáme 20 gramů kakaa. Směs necháme dvě hodiny v lednici, poté vytvoříme kuličky, které zdobíme nastrouhanou čokoládou nebo drcenými arašídovými ořechy. Je možné vytvořit i pečenou variantu, kdy hotové kuličky na 12 minut vložíme do trouby při teplotě 180 stupňů.
Kokosové kostky
Ingredience: kokos, kokosový olej, med, vanilka, sůl, mandle, čokoláda.
Příprava: Smíchejte 100 gramů kokosu, 3 lžíce kokosového oleje, 3 lžíce medu, 1 lžičku vanilky a špetku soli. Pro dokonalý efekt můžete směs rozmixovat, ale klidně stačí důkladně smíchat. Následně vytvoříte kostky, které necháte třicet minut v lednici. Mezi tím si rozpustíte čokoládu, v níž ztuhlé kostky obalíte, případně je čokoládou polijete a ozdobíte mandlí.