Čtyřikrát byl u vítězství Lance Armstronga na Tour de France! Pavel Padrnos, jeden z nejlepších českých cyklistů posledních let, slaví kulatiny. Kdysi elitní domestik profipelotonu, vstupuje mezi padesátníky…
Cyklista kamarády přezdívaný Pepan byl hned u čtyř vítězství slavného Američana na Tour de France jako jeden z klíčových borců jeho družiny US Postal, a pak i Discovery Channel.
Padrnos: Lance je pro mě šampión
„Lance pro mě zůstane šampiónem. I přesto, co se stalo, na něho názor nezměním,“ řekl Padrnos v jednom z rozhovorů. Armstrong po dopingové aféře přišel o všech sedm prvenství na Tour, stal se z něj téměř psanec, ale v očích řady cyklistů je dodnes ikonou a nejlepším závodníkem své doby.
Na domácí scéně dosáhl Padrnos nejlepšího výsledku v roce 1995, kdy vyhrál Závod míru. „Byla to vstupenka mezi profesionály,“ vzpomínal. Doma začal profesionální kariéru v tehdejším týmu hvězd Martina Pence s názvem Tico Praha, do zahraniční se dostal už v roce 1997, kdy podepsal kontrakt do tehdejšího Roslotta.
V Itálii byl jeho parťákem Svorada
Hned v prvním roce ve světě velké cyklistiky jel Giro i Tour. Na Giru se blýskl čtvrtým místem v jedné z časovek. V Itálii pak prošel týmy Saeco nebo Lampre, kde se sešel s Jánem Svoradou. V roce 2002 po Padrnosovi sáhl manažer Johan Bruyneel a začala jeho éra v US Postal. V tomto týmu vydržel až do roku 2007, kdy ze světa velké cyklistiky vystoupil.
Byť doma platil za skvělého vrchaře i časovkáře, u profesionálů se vyprofiloval mezi jednoho z nejlepších domestiků doby. „Moje pozice se odvíjela i od toho, že jsem závodil ve stájích, za něž jezdily hvězdy jako Mario Cipollini, Lance Armstrong nebo Dmitrij Konyšev. Všichni byli velcí lídři a já byl ve věku, kdy už nebyl prostor na nějaké vymýšlení. Nemohu říct, že bych nedostal příležitost, ale nedokázal jsem ji využít tak, abych se proslavil na Tour de France nebo Giro di Italia,“ vzpomínal Padrnos.
Říkali o něm, že je to motorka. Jako skvělý časovkář měl neuvěřitelný tah po rovině, ale hlavně při Tour a práci pro Armstronga dokázal jet dlouho na špici i v kopcích. Ovšem jak už to u domestiků bývá, jeho práce skončila daleko dříve, než ti nejlepší bojovali o etapové vavříny. Přesto pokaždé v cíli sklidil slova uznání. Armstrong ho měl jako jednoho z klíčových mužů pro Tour de France.
Armstrong nezkazil žádnou srandu
Padrnos odmítá tvrzení, že by byl Armstrong nafoukaná hvězda a choval se povýšeně. „Já jsem ho vnímal jako normálního, komunikativního člověka, někdy i baviče, který nezkazil žádnou srandu. Nebylo to tak, jak jsem se kdesi dočetl, že je to hvězda uzavřená do sebe, která má jiného kuchaře a jí u jiného stolu. To ne,“ řekl Padrnos o Armstrongovi.
Během kariéry u profesionálů absolvoval hned 18 Grand Tour. Z toho jel osmkrát Tour i Giro a dvakrát startoval na Vueltě. Jeho nejlepším výsledkem je 18. místo z Gira di Italia 1999 v barvách Lampre. „Podařilo se mi absolvovat největší závody na světě, jezdil jsem s řadou skvělých závodníků. Cyklistika byla můj život,“ přiznal.
Kolo? Už to není, jak by mělo být, směje se
Po skončení kariéry zkoušel řadu věcí. Měl cyklistický obchod, provozoval restauraci. Vrátil se do světa cyklistiky. Díky svým kontaktům pomáhal mladým českým závodníkům dostat se do Itálie, pak působil jako sportovní ředitel v týmu nadějí Quick Stepu mimo jiné spolu s René Andrlem, aby se pak ti dva sešli jako sportovní ředitelé u české stáje zaměřené na mladé závodníky s názvem Topforex Lapierre.
Teď už bývalý profesionál žijící v Ostopovicích u Brna v žádném týmu nepůsobí. Můžeme ho však občas vídat na televizní obrazovce jako experta ve studiu při komentování Tour de France.
Na kolo nezanevřel ani po skončení kariéry. „Ale jakmile se změní velikost dresu směrem nahoru, je to ježdění složitější. Už to zkrátka není takové, jaké by to mělo být,“ dodává s úsměvem čerstvý padesátník.